Tunni kokkuvõte teemal “Helid D, D. D täht

Logopeedilise tunni konspekt on koostatud vastavalt kirjaoskuse tundidele omasetele töökaanonitele.

Tunni eesmärgid:

Paranduslik ja õpetlik:

Tutvustage lastele uut D-tähte;
- lugege silpe ja sõnu uue tähega.

Korrigeerivad ja arendavad:

Harjutage õhus "trükkimist", "joonistamist", uue tähe tunnetamist. — parandada laste oskust meisterdatud tähtedega silpe ja sõnu “trükkida”;
– lõpetamata tähtede “lõpeta trükkimine”;
- kinnistada ja laiendada laste teadmisi toidust.

Paranduslik ja õpetlik:

Kasvatada huvi lugema ja kirjutama õppimise vastu ning soovi koolis õppida.

Varustus: kleebised laste aktiveerimiseks; pildid mängule “Neljas ratas”: piim, melon, hapukoor, või; vorstid, banaan, ploom, õun; bagel, kukkel, mandariin, päts; vorstid, vorst, liha, tomat; sõstrad, porgandid, kapsas, kartul; maasikad, redised, murakad, karusmarjad; magnettahvel, markerid; sinised ja rohelised linnukesed; täht "D"; käsiraamat "ABC algajatele" (leht tähega "D"); käsiraamat “Kuidas ma välja näen” (leht tähega “D”); sõrmkübarad manna ja teraviljadega; hernestega sõrmebassein, millesse on peidetud liigutatava tähestiku tähed; salv leitud kirjade jaoks; D, A, S, B, U, S; laste töökohtadel: pliiatsitopsid; lehed igale majaga lapsele, et määrata hääliku [D] koht lapse sõnas; kastidesse pooltrükitud tähed “D”; trükkimata sõnadega: AIAD, TAMMED; silbitabel.

Tunni käik:

Organisatsioonimoment: "Esimesena istub tema asemele see, kes nimetab sõna heliga [Дь]." (Dinosaurus, diivan, raha, puu, porcupine, tüübel, pöial).

I. Täna meenutame, milliste helidega me viimases tunnis mängisime, tutvume uue tähega, mis neid helisid esindab, õpime uut tähte õigesti “trükkima” ja sellega sõnu lugeda.

II. "Aga kõigepealt sirutagem sõrmi.

Anna mulle piima, Burenushka ("Lüpsame" lehma)
Vähemalt tilk – põhjas.
Kassipojad ootavad mind (teeme oma kätega kassipoegi)
Väikesed poisid.
Anna mulle lusikatäis koort (painutame mõlema käe sõrmi ükshaaval, alustades väikestest sõrmedest)
Natuke kodujuustu
Õlid, kalgendatud piim,
Piim pudruks.
Annab tervise kõigile ("lüps" lehm)
Lehmapiim."

III. "Meenutagem, millest sel nädalal räägime?" (Sel nädalal räägime toidust.)

"Vaadake hoolikalt pilte: keefir, melon, hapukoor, või ja nimetage "lisa". ("Ekstra" melon, sest see on köögivili ja ülejäänud on piimatooted)…

Vorstid, banaan, ploom, õun;
- bagel, kukkel, mandariin, päts;
- vorstid, vorst, liha, tomat;
- sõstrad, porgandid, kapsas, kartul;
- maasikad, redised, murakad, karusmarjad.

IV. „Poisid, rääkige läbi tahvlile jäänud pildid ja öelge, mis neil ühist on? (Heli [D] ja [D]).

Niisiis, meenutagem: mis on heli [D]? (Kaashäälik, kõva, kõlav). Aga heli [D]? (Kaashäälik, pehme, hääleline).

Teen pilte, mille lapsed on lehvikumustris esile tõstnud, palun Dashal enda juurde tulla, teha ükskõik milline pilt ja lugeda, mitu osa - silpe - selles sõnas on. (Sõnal di-nya on 2 osa)…

V. Lastel on igaühel üks pilt. Palun öelge oma sõnad ja pildid. "Kui kuulete oma sõnas heli [D], asetage pilt tahvli vasakule küljele ja kui kuulete heli [D] - paremale." (Sõnas Melon on kuulda heli [D]. Sõnas sõstar kõlab [D]).

Mida me nüüd tegime?

Kogun tahvlilt pilte, küsides, mis puudu on.

Tule minu juurde, Dima, tee minust mõni pilt ja ütle mulle, et sõnas (melon) on heli [U]?

VI. Vaata oma lehti. Sinna on joonistatud MAJA. Kuidas me sellega mängime? (Joonista ristid). Võtke mis tahes pliiats, mida soovite, öelge oma pildisõnad ja kui teie sõnas on heli [D] või [D] sõna alguses, siis märkige see ("valgus") "Maja" esimeseks aknaks, ja kui keskel, siis keskmiselt." (Sõnas tomat on häälik [D] sõna keskel.) Mida me nüüd tegime?

VII. "Nüüd tutvume uue kirjaga, kuid öelge kõigepealt:

Mis värvi kleiti saab D-tähte kanda? (Sinine Roheline).

Miks? (Kuna see täht tähistab kõvasid ja pehmeid helisid).

Kas kirjal võib olla kelluke või mitte? (Jah).

Miks? (Kuna see täht tähistab helilisi helisid).

Kontrollime, kas teil on õigus või vale?

1,2,3,
Tule, vaata!

VIII. "Vaadake, kuidas "D"-tähte õigesti "printida".

Näitan kirja “trükkimist” ja saadan sellele riimi:

Ma ei täida tähte A,
Panen selle alusele.

Ma provotseerin lapsi oma vigu parandama.

IX. "Joonistame väikese sõrmega õhku D-tähe, nüüd parema käe nimetissõrmega vasaku peopesa, nüüd silmadega."

X. Laste ees on näpubasseinid manna ja teraviljadega. "Kostya, võite kirjutada D-tähe! Anya, sa saad sellega hakkama! Ramil tahab ka! Olya, mul on tuju!

XI. "Nüüd kuulake riimi ja vaadake, kuidas kätega D-tähte näidata."

Nad tõid suure kivi
Ja nad panid aluse.
Maja on nüüd ilus vaadata -
See on täht "D".

Mida me nüüd tegime?

XII. "Vaata, kus kiri "elab"? Kuidas see välja näeb?

XIII. "Kas mäletasite, kuidas "printida" tähte "D"? Kas saate täita oma paberitükkidel puuduvad elemendid, et moodustada terve rida tavalisi ühtseid D-tähti? Aga kõigepealt võtame õige pliiatsi":

Olya jaoks (vasakukäeline):

Võtame pliiatsi õigesti.
Asetage see keskmisele sõrmele
Nüüd vajutame seda suure nupuga,
Ja nimetissõrmega juhime,
Et tähed välja tuleksid.

Ma võtan pliiatsi õigesti:
Ma panen selle keskmisele küünele,
Nüüd ma surun teda suureks
Ja ma hoian seda nimetissõrmega.
Punktist paremale kirjutan
Kirjutan tähti lahtritesse.

(Ma vaatan paremal olevat kirja).

Mida sa nüüd teinud oled?

Taastame deformeerunud tähed, kasutades puuduvaid elemente.

XIII. "Nüüd loeme silpe D-tähega silpide tabeli järgi."

XY. "Leidke tähed hernesõrme basseinist ja näidake neid oma kätega."

Käed rüpes onnis
Nende vahel on pliiats.
Vaevalt lõpetasime
Tulemuseks on täht "A".

Sirgendatud peopesa
Nüüd kallutage seda veidi.
Seejärel võtke pliiats
Vajutage seda sõrmede vahel.
See saab endale selgeks
Tulemuseks on täht "U".

Nad tõid suure kivi
Ja nad panid aluse.
Maja on nüüd ilus -
See on täht "D".

Ehitasime karniisi
Nüüd vaatame alla.
Mis on juhtunud? Need on ajad -
See on meie jaoks täht "B"!

Võtke pliiats tihedamalt
Nad pigistasid ta rusikasse.
Parem peopesa peaks
Vajutage paremal küljel
Nii tuli välja täht "Y".

Me painutame oma peopesa
(Ainult vasakpoolne)
Mis kiri meil siin on?
Muidugi, täht "C".

Mida me nüüd tegime?

XYI. "Nüüd vaadake seda rida hoolikalt. Sõna AIAD peaks olema numbri 1 lähedal. Täitke selle sõna tähed. Olya, mis on selle sõna esimene täht? Kostja, mis on teine ​​täht? Kolmandaks? Neljandaks? Ja numbri 2 lähedal peaks ilmuma sõna OAKS. Täitke selle sõna tähed. Kumb on esimene?..."

Mida me nüüd tegime?

XYII. «Teeme pastakat hoidnud sõrmedele massaaži, et need terved oleksid.

Nii et teie sõrm oleks terve,
Teeme talle massaaži:
Hõõrume seda tugevamalt
Ja liigume järgmise juurde. (Ja hakkame uuesti mängima).

XYIII. "Ja ma olen kindel, et saate järgmise ülesandega hakkama! Lugege sõnu ning ühendage sõnad ja pildid üksteisega. Esimene sõna on GU-BY. Mis see on? (Huuled on osa näost). Leidke selle sõna pilt ja ühendage see. Siis loeme: DU-BY. Mis on tammed? (Tammed on puud). Kas näete selle sõna pilti? Ühendage need. Ja viimane sõna on DU-HI. Mis see on? (Parfüüm on lõhnavesi). Ühendage see sõna selle pildiga."

Mida me nüüd tegime?

XIX. „Mis kirjaga me täna kohtusime? Palun õpetage oma vanemaid, kuidas "D" tähte õigesti "trükkida" ja värvige pärast tundi pilt tähega oma paberile. Ja pidage meeles ka seda, et olete lahked, hingelised, heatahtlikud, mõtlevad, imelised, hinnalised, kõige kallimad lapsed. Kas pole tõsi, külalised?"

Tunni tehnoloogiline kaart

Arefieva Irina Anatoljevna, Penza oblastis Zarechnõis asuva Nadežda munitsipaalkeskkeskuse õpetaja-logopeed

Üksus: frontaalne treening Klass: 1

Tunni teema:"Kõlab D, D, täht D-d"

Tunni eesmärk:õpetada tuvastama, eristama ja iseloomustama häälikuid d - d´, tähistama neid tähega D-d

Planeeritud tulemused:

Teema:

Õpilane õpib:

Säilitage kirja terviklik pilt, et veelgi kiirendada tähe nägemist tekstis

Omandada õige lugemisoskus

Metasubjekt:

Regulatiivne UUD(r)

Õpilane õpib:

Aktsepteerige ja salvestage õppeetapile sobiv õppeülesanne

Jälgige oma tegevuse tulemusi

Kognitiivne UUD (d)

Õpilane õpib:

Tehke võrdlusi kindlaksmääratud kriteeriumide alusel

Eristada D ja D silpides ja sõnades

Valdab helianalüüsi ja sünteesi

Eristage täishäälikuid konsonantidest ja kaashäälikutest kõvaduse ja pehmuse järgi

Saa aru küsitavast küsimusest ja konstrueeri sellele vastavalt suuliselt vastus

Tajuge väikese teksti tähendust

Kommunikatiivne UUD

Õpilane õpib:

Osaleda erinevates klassitöö vormides (individuaalne, paaristöö)

Kasutage suhtlemisel viisakusreegleid

Sõnastage oma mõtted suuliselt, kasutades algoritmi

Isiklik:

Õpilasel on järgmised omadused:

Positiivne suhtumine kooli ja õppetegevusse;

Kohtleme üksteist austusega tunni ajal

Oskus rõõmustada nii enda kui ka klassikaaslaste kordaminekute üle

Tunni etapp

Õpetajate tegevus

Õpilaste tegevus

UUD

1. Org. hetk

1 min.

Tere pärastlõunast poisid! Hõõrume oma kõrvu, et aktiveerida kõik keha jõud. Eriti palju on närvilõpmeid kõrvanibudel, seega hõõru neid eriti hoolikalt.

Nad sekkuvad tunnisituatsiooni ja valmistuvad tööle.

Suuda oma jõudu tööks mobiliseerida

2. Teadmiste uuendamine

2 minutit

1. Kõne soojendus:

Puu istutatakse varsti, kuid mitte niipea süüakse vilju.

2. Vestlus:

Mida me just ütlesime?

Miks me õpime keeleväänajaid hääldama?

Kuidas sa selle keeleväänaja tähendusest aru said?

Tehtud toimingute tulemus ei ilmne alati kohe. Vahel tuleb oodata, aga kui oled oma töö ausalt teinud, siis ta kindlasti tuleb.

Seega proovime täna nii hästi tööd teha, et tulemus oleks imeline.

Lugemine kooris. Lugege kiiresti, aeglaselt, vaikselt, valjult. Individuaalne lugemine.

See on keeleväänaja

Rääkida ilusti ja õigesti, ilma segadust tekitamata või helisid puudumata.

Kõneaparaadi ettevalmistamine tööks.

Järgige keele õigekirjanorme.

3. Kasvatusülesande avaldus

5 minutit

Täna tulid meie tundi külalised. See on tüdruk Dana ja poiss Dima. Nad tõid endaga kaasa ühe heli. Kes arvas ära, mis need helid olid?

Hästi tehtud poisid. Ütleme, et need helid jälle.

Milliseid oma maagilise helidemaa maju me heliga D elama hakkame?

Miks sinine?

Ja millisesse majja ja miks satub heli Дь?

Tõestame, et need helid on kaashäälikud.

Hästi tehtud. See on sarnasus, kuid mis vahe on neil helidel?

Kuidas kujutame helisid kirjalikult?

Millised tähed tähistavad helisid d ja d´?

Mis on tunni teema?

Need on helid D ja D

Koos hääldame helisid D ja D

Me viime selle heli sinisesse majja.

See on kõva kaashäälik.

Heli Дь jääb rohelises majas elama, sest see on pehme konsonant.

Nad ei veni, ei laula, õhk kohtab tõket keele kujul.

D on kõva ja D on pehme.

Tähtede kasutamine.

Täht D d.

Kõlab d, d´, täht D d.

Saa aru küsimusest (ülesandest).

Määrake sõnas antud häälik.

Modelleerida sõna helikoostist.

Iseloomustage helisid akustiliste ja artikulatsiooniliste omadustega

Õppimisprobleemi lahendamine

7 min

Meil on probleem: üks täht, aga kaks heli. Miks? Mis selle ühe heliga juhtus?

Kutsun teid nende helidega mängima.

Teie ees on kaart. Nimetage sellel kujutatud objektid.

Millisesse kahte rühma saab kõik need sõnad jagada?

(rõhk õigel paaril)

Mähi kõik pildid, mille nimel on kõva heli, sinisele pallile ja rohelisele pallile – pehmele.

Kuidas te jagasite?

Miks mõned sõnad kõlavad pehmelt ja teised kõvasti? Millest see oleneb?

Täitke silpide majad ja nimetage kõigepealt kõva D-häälikuga silbid ja seejärel pehme D-häälikuga silbid.

Kuidas see sõltub. Mida me märkasime?

Täht võib tähistada kahte heli.

Üks heli on kõva ja teine ​​pehme.

Maja, ämber, diivan, puu, rähn, täht.

Paaris töötama. Uurige, millisesse kahte rühma saab sõnu jagada.

Kõvaduse ja pehmuse järgi.

Nad helistavad üksteisele kordamööda.

Vokaalist, mis järgneb antud tähele.

Üksikisik kaardi täitmine.

Kus mahedale helile järgneb igal pool “kavalad” vokaalid.

Oskab sõnu etteantud alusel liigitada.

Kaasamine teadmiste süsteemi

5 minutit

Mäng "Catch the Zouk"

Plaksutage käsi, kui kuulete sõna heliga D või D. Näidake etteantud sõna kõlakojas.

Nimetage sõna, mida viimati kõlakojas kuvasite.

Mängime selle sõnaga skeemi järgi.

Maja, maja, maja...

Lapsed määravad sõnades etteantud häälikute asukohad (algus, keskpaik, lõpp).

See sõna on kodu.

Lapsed kasutavad diagrammi sõnade moodustamiseks.

Maja - maja - maja - maja.

Arendada keeleanalüüsi oskust.

Praktiline etapp

20 minutit

Milliseid sõnu saab veel sõnast maja moodustada?

Raskuste korral: - Kodus küpsetatud pirukas - ...

Inimene, kes armastab kodu, ilu ja korda majas...

See, kellele meeldib kõige rohkem kodus olla, kodus olla...

Ja kõik, kes elavad kodus, on üks perekond...

Nagu muinasjutus kutsutakse olendit, kes asub elama majadesse, valvab maja, kuid ei näita end kellelegi...

Ma loen teile luuletuse ja te võite arvata, millise sõnaga tuleks iga teine ​​rida lõpetada.

Gnoom ja maja.

Elas kord üks rõõmsameelne päkapikk.

Ta ehitas metsa...

Läheduses elas väiksem päkapikk

Põõsa alla tegi ta...

Kõige väiksem päkapikk

Panin seene alla...

Vana, tark päkapikk – kääbus

Ehitas suure...

Ta oli vana ja oli hall

Ja see oli suur...

Ja pliidi taga, toru taga

Elas koos päkapikuga...

Väga range, asjalik

Ettevaatust…

Sammal, viburnum, naistepuna -

Ta tõi metsast kõik...

Ta armastas eilset suppi,

Ta jõi ainult kalja...

Iga päev on naabrid päkapikud

Vanaisa külas...

Päkapikk tervitas kõiki südamlikult,

Kõik armastasid seda...

Sarnast tööd tehakse sõnade tamm, suits, rada, vihm, sõber sõnamoodustusega.

Kehalise kasvatuse minut. Peenmotoorika arendamine. Sõrmede võimlemine.

Mäng "Neljas ratas"

Poisid, kuulake tähelepanelikult ja leidke neljast sõnast üks lisasõna, nimetage see ja selgitage, miks:

Vesi, vihm, laud, part.

Küttepuud, päev, roos, melon.

Sõber, ring, täpp, muhk.

Auk, koor, auk, on aeg.

Danale ja Dimale meeldis väga, kuidas sa mängisid. Ja nüüd paluvad nad teil teha ringidest nende nimede diagrammid.

Kuidas on skeemid sarnased?

Mille poolest need erinevad?

Mida saate diagramme vaadates sõnadest öelda?

Nende nimede kirja panemiseks peame tutvuma tähega, mis teeb hääli D ja Дь. See on D-täht.

Kuidas see kiri välja näeb?

D-täht on meile kõigile tuttav,

Lõppude lõpuks on see nagu maja katus.

Vaadake, kuidas D-tähte õigesti kirjutada. Kirjutage see vihikusse sõrmega õhku.

Nüüd kirjutage nimetabelite kõrvale laste nimed, kasutades tähti.

Laste valikud.

Kodu.

Kodune.

Kodumees.

Majapidamine.

Brownie.

Lapsed vastavad ühehäälselt.

Maja.

Maja.

Väike maja.

Kodu

Kodumees.

Brownie.

Kodune.

Kodu.

Kodu.

Kodus.

Maja.

Duck, sest sellel sõnal pole D-häälikut, aga kõigil teistel on.

Roos.

Sõber, sest Selles sõnas on D-häälik.

Auk.

Neil on neli heli. Neist kaks on täishäälikud ja kaks kaashäälikud.

Ühes on esimene heli pehme ja teises kõva.

Laste valikud.

Töö vihikutes.

Parandage sõnamoodustusoskusi.

Aktiveerige passiivne sõnavara.

Hankige teavet. Navigeerige oma teadmiste süsteemis

Saage uusi teadmisi

Jälgige tegevuste protsessi ja tulemusi

Väsimuse ja pingete leevendamine.

Peenmotoorika parandamine

Peegeldav-hinnav etapp

5 minutit

Mida sa täna tunnis tegid?

Mida uut sa õppisid?

Millised ülesanded teile kõige rohkem meeldisid?

Laste valikud.

Arendada enesehinnanguvõimet

Arendada oskust kasutada adekvaatselt verbaalseid vahendeid oma hinnangute kujundamiseks.

Arenda kuulamisoskust

B-B

Puuraidurid raiusid tammepuid.

Vakul baba shod ja Vakul baba shod.

Naljakale ahvile visati banaane, naljakale ahvile banaane.

Boryl on kruvi, Vitjal side.

V-F

Meie Filat pole süüdi ja teie Nata pole süüdi.

B-P

Härjal on tuhm huul, härjal, härjal on tuhm huul.

Sõnn on tömbi huultega, pull on tömbi huultega, pullil on valge tömp huul.

Koprad rändavad mööda palki.

Aukus on peenraha tosin kala.

Äke äestas üle äestatud põllu.

Kännu otsas on jälle viis meeseent, kännu juures on jälle viis tüüpi. Jälle viis seeni viielt tüübilt.

Pagar küpsetas pätsi, pätsi, saia varahommikul.

T – Th

Timoshka segane haukus Pashka peale.

Varas varastas vargalt pardipojad.

Titt titt titt titt.

Sõrade kolinast lendab tolm üle põllu,
Üle põllu lendab tolm kabjapõrinast.

Vaene Filat, mida rikkam ta on, seda õnnelikum ta on.

Reha peab sõudma, luud pühkima, aerud kandma, jooksjad roomama.

Ipat läks labidaid ostma. Ipat ostis viis labidat. Kõndisin üle tiigi ja jäin ridva külge kinni. Ipat kukkus tiiki ja uputas viis labidat.

D-D

Vanaisa Danil jagas meloni; viil Dimale, viil Dinale.

Vanaisa Dodon mängis trompetit, vanaisa lõi trompetiga Dimkat.

Rähn meiseldab puud, meiseldab koort terve päeva.

Rähn ravib iidset tamme, lahke rähn armastab tammepuud.

Daria annab Dinale meloneid.

DT

Vanaisa Dodon mängib trompetit.

Duuma arvab duma.

Rähn ja tamm vasardavad eemale.

Tetherini laps on kadunud.

Majas on ainult Domna. Domna mõtleb: "Anna mulle, ma koristan ära." Domna koristab maja, aga Domna maja on tagurpidi.

Luiged oma poegadega lendasid.

K–T

Otsetee pööraja lühendas otseteed.

Turka suitsetab piipu. Päästik nokib vilja. Ärge suitsetage Türgi piipu! Ära noki päästikule!

Arusaadavalt tõlgendada, aga uuesti tõlgendada tulutult.

Tanya kleidile koob kangast kuduja.

Kondrati jope on veidi lühike.

Hobused tallasid põllule.

Keegi ei koo Tanya jaoks kangast.

Kes koob Tanya salli jaoks kangaid?

Tane sallide jaoks koob kangaid kuduja.

Me koome kangaid Tanya salli jaoks ja kangaid Tanya kleidi jaoks.

Timoshka Troshke murendab puru okroshkaks.

P–K

Peas on preester, preestri peal müts, preestri all pea, mütsi all preester.

Osta hunnik labidaid, osta hunnik labidaid, osta hunnik labidaid.

Seal on heinakuhjas väikese vutiga ja heina all on vutt väikese vutiga.

Kork korgi all, kork korgi all.

Kes teeb kokkuvõtte ja kokkuvõtte?

Korki ei saa kuidagi uuesti korki panna, mitte uuesti korki panna.

Riiulilae all on pool anumat herneid.

Rääkige meile oma ostudest.

Millest, ostudest?

Teraviljast ja toidulisanditest.

Meie polkan sattus lõksu.

Kolm preestrit kõndisid, kolm Prokopya preestrit, kolm Prokopya preestrit, rääkisid preestrist, Prokopya preestrist, Prokopjevitšist.

Oleksin ostnud, ostnud, aga see, mis ma ostsin, tegi selle tuhmiks.

Prokop on saabunud - till keeb,

Prokop on lahkunud – till keeb.

Ja till keeb Prokopi all,

ja ilma Prokopita till keeb.


Polkan lükkas käpaga pulka.

Polükarpuse tiigis on kolm risti- ja kolm ristikarpkala.

Pankrat Kondratjev unustas tungraua ja Pankrat ei saanud ilma tungrauata traktorit teele tõsta.

Ülem rääkis kolonelist ja kolonelist, kolonelleitnandist ja kolonelleitnandist, leitnandist ja leitnandist, teisest leitnandist ja alamleitnandist, lipnikust ja lipnikust, lipnikust , kuid lipnikust vaikis.

G–K

Pange kivisüsi nurka.

Jõulupuul on nõelad ja nõelad.

Tüübid panid oma pead tulemärkidele.

Pagar Peeter küpsetas pirukaid.

Nahk on tasane, kuid kepp on lühike.

Kuller möödub karjääris kullerist,

Mäel, mäe peal möirgab Jegorka kibedalt.

Pajul on kikka ja kaldal on kivikesed.

Šaakal kõndis, šaakal galoppis.

Krabi tegi krabile reha,
andis krabile reha:
"Reha kruusa, krabi."

TO-G-X

Itsitamine ja itsitamine on pisikeste sissetulek.

Pool keldrit kaalikat, pool anumat herneid.

Juustul on tamm, kuival emasel valgekarvaline emane.

Võttes arvesse defekti struktuuri, kompenseerivaid võimeid ja maksimaalset keskendumist mängutegevuse juhtimisele, on võimalik kõige tõhusamalt kasutada ja arendada potentsiaalselt puutumatuid vaimseid komponente ODD-ga lastel, nagu visuaalne taju ja mälu, ruumilised mõisted, konstruktiivne tegevus, ja initsiatiiv.

Teostan parandustöid üldise kõne alaarenguga laste foneetilis-foneemiliste protsesside arendamiseks, kasutades analüütilis-sünteetilist süsteemi, kasutades D.B. helimeetodi põhialuseid. Elkonin ja iseseisvalt välja töötatud mängumeetodid edukaks korrektsioonikoolituseks.

Logopeedilise tunni kokkuvõte kooliks ettevalmistava rühma lastele kirjaoskuse õpetamisest. Teema: Helid [D], [D]. täht "D, d"

Sihtmärk.

  • Arendada laste oskusi kõneühikute analüüsimisel ja sünteesil.

Hariduslikud eesmärgid:

  • selgitada hääliku [D] artikulatsioonistruktuuri, selle omadusi häälikute äratundmisel sõnalisest kirjeldusest;
  • kinnistada lastel sõnamoodustus- ja käändeoskusi sõna "maja" deminutiivse vormi moodustamisel ja omadussõna "muusika" moodustamisel nimisõnast "muusika";
  • kinnistada lastes sõna "maja" helisilpide analüüsi oskust individuaalsete jaotusmaterjalidega töötamisel;
  • jätkake laste silpide ja sõnade lugemisoskuse tugevdamist didaktilistes mängudes "Muusikaline maja", "Tee lill!"

Korrigeerivad ülesanded:

  • arendada lastel temporütmilisi komponente, kõne meloodiat, sujuvat pikka kõne väljahingamist silpide laulmisel tuntud laulu viisi järgi;
  • jätkuvalt arendada laste mõtlemist mõistatuste lahendamisel.

Õppeülesanded:

  • kasvatada jätkuvalt lastes huvi ja tegelemissoovi.

Varustus:

  • Pöial (tegelane klassis);
  • korv kroonlehtedega laste julgustamiseks;
  • individuaalselt - jaotusmaterjalid sõnade hääliku- ja silbianalüüsiks;
  • autori näidispilt “Muusikamaja” vokaalide vaheliste helide [D], [D] koorifoneerimiseks.

Tunni edenemine.

I. Organisatsioonimoment. Tervitades lapsi. Keskenduge nende tähelepanu tunniks valmisolekule.

II. Töötage teemaga: Helid [D], [D]. Täht "D, d".

1. Tunni eesmärgi seadmine.

Meil on klassis külaline... Kas sa ei märganud teda?! Ta on pisike ja elab õiepungas.

Kes arvas ära, mis ta nimi on? See on pöial!

Tere kutid! Ma tahan näha, kuidas sa klassis töötad. Valmistasin teile igaühele õige vastuse jaoks valge kroonlehe. Terve korv valgeid kroonlehti, vaata!!! (Valgete kroonlehtedega korv, pöial flanelgraafil)

Tunni lõpus loeme teie kroonlehed kokku ja saame teada, kes tegi suurepärase töö, vastas õigesti ja kes püüdis väga-väga!!!

2. Teatage tunni teemast.

Mis täht, mis helid on meie tänases tunnis "valves"? Saame varsti teada!

A. Tähtede äratundmine nende elementide ja lühiomaduste kirjelduse järgi.

Me oskame sõnu lugeda, aga tähed on meie silmade eest peidus! Arvame ära tähed!

Viimane täht koosneb neljast elemendist. Kui me sellele tähele nime paneme, on heli kaashäälik, kõlav, kõva, seda hääldatakse huultega! ("M")

Sõna teine ​​täht koosneb ühest elemendist. Kui me seda tähte nimetame, näevad huuled välja nagu "ovaalne" ("O").

Kui ütleme selle sõna esimese tähe, saame kaashääliku, kõlava, kõva heli. Me hääldame seda heli keelega: keele ots “trummeldab” ülemiste hammaste taga! ("D")

Lapsed loevad sõna "maja".

Alumine joon. Pöial kiidab meid: “Hästi tehtud, poisid! Nimetas kõik tähed õigesti.

Ja nad lugesid seda sõna õigesti!

B. Tunni teema edastamine sõnas esimese kaashääliku esiletõstmisega.

Mis heli kõlab sõna "maja" alguses?

Mis heli kõlab nime "Pöial" alguses?

Mis on selle sõna esimene täht?

Täna õpime tunnis häälikuid [D], [D] ning loeme silpe, sõnu tähega “D, d”.

3. Sõna “maja” kääne ja sõna “maja” analüüs.

Suur maja on maja, aga kuidas aru saada, kas see on väike? (Maja)

Individuaalne töö lastele: hääliku-silbimustri koostamine sõnale “maja”. Sõna esialgne suuline analüüs:

Mitu silpi on sõnas "maja"?

Miks? (Ühes sõnas on sama palju täishäälikuid kui sõnas on silpe)

Kaks täishäälikut. Lapsed kutsuvad neid järjekorras: [O[, [I].

Mis on kaashäälik esimeses silbis enne [O]? (Heli [D] – kõva, võtke sinine ruut)

Mis on kaashäälik teises silbis enne [I]? (Heli [Мь] on vaikne, võtke roheline ruut)

Mis on kaashäälik teises silbis pärast [I]? (Heli [K] on raske, võtke sinine ruut)

Alumine joon. Kas kõik täitsid ülesande õigesti? Kontrollime, kas meie pisike külaline Pöialpöial on sõna "maja" skeemi õigesti koostanud! (Näidis flanelgraafil)

Kehalise kasvatuse minut.

Vihma, vihma, ei vihma! Vihma, vihma, oota!

Las hallipäine vanaisa jõuab koju!

4. Häälikute [D], [D] koorikhääling vokaalide vahel lauluviisiliselt.

A. Probleemi avaldus. Niisiis jõudsime ebatavalise majani. Miks see ebatavaline on, saame teada, kui loeme katusel oleva maja nime!

B. Mõistatuste äraarvamine ja sõnadest esimese hääliku eraldamine – mõistatused.

Esimene kiri. Punane neiu istub vanglas ja pats on tänaval! (Porgand)

Viimane kiri. See on katusel, ennekõike torud. (Antenn)

Teine kiri. Kes kannab enda maja? (Tigu)

Kolmas kiri. Mis metsaloom see männi all postina püsti seisab?

Ja seisab rohu vahel – kõrvad peast kõrgemal? (jänes)

Viies kiri. Vuntsitud, karvane, kohe kui sööma hakkab, laulab laulu! (kass)

Neljas kiri. Selle kirjaga on kaasas pulk, paraku! (s)

Alumine joon. Lapsed loevad katusel ilmuvat sõna "muusika". Meie maja on ebatavaline, sest selles elab muusika! Kui majas on muusika, siis milline see on? (Muusikamaja)

5. Koorilugemine - silpide laulmine (maja akendes kõigile lastele hästi tuntud laulude saatel)

Loeme ja laulame kooris oma lemmiklaulu!

Lapsed laulavad kooris välja joonistatud laulu “Yolochka” saatel silpe maja akendel:

ADA - ADO - PÕRGAD - PÕRGAD - ADI

ODO - ODA - ODE - ODU

ODI – UDA – UDO – UDA

UDU – UDI – IDA – IDO – GO….

Alumine joon. Mis täht oli igas kastis? ("D") Nimetage silbid, milles heli kõlas<Дь>? Mida saab silpidest valmistada? (Sõnad)

6. Sõnade lugemine.

Loeme sõnad peale, meisterdame kroonlehtedest lilli ja kingime Pöidlale!

Lapsed valmistavad kroonlehtedest flanelgraafil lilli, asetades need südamiku kõrvale, ja loevad kroonlehtedel olevaid sõnu.

Mida sa kroonlehtedelt lugesid? Pöidlale väga meeldisid meie kaunid lilled ja see, kuidas te sõnu lugesite. Hästi tehtud poisid!

III. Õppetunni kokkuvõte.

Thumbelina nautis teiega koos treenimist! Vaatame, kes teist väga hästi töötas – loeme kokku kroonlehed, mille Pöial õigete vastuste eest andis!

Hinnatakse laste tegevust ja summeeritakse tulemused.

Larisa Ivanovna Derecha,
õpetaja logopeed
Omski oblasti riiklik õppeasutus
“Eriline (paranduslik) algkool-lasteaed “301”.
Koolieelikute kaasav keskus "ABVGDeyka"

Teema« Teekond talvemuinasjuttu. Helide eristamine [d] - [d’]"

Eesmärk: arendada oskusi eristada häälikuid D-Дь kõnes ja kirjas.

Laste teemakohase sõnavara laiendamine ja aktiveerimine "Talv"

Kinnitame ideid talve ja selle märkide kohta

Helide õige häälduse tugevdamine [d], [d'], nende artikulatsiooni ja omaduste selgitamine, helide eristamise võime arendamine [d] - [d'] kõvaduse poolest - pehmus kuulmises ja häälduses

Koostööoskuste, üksteisemõistmise, iseseisvuse, algatusvõime, vastutustunde kujundamine

Armastuse ja austuse kasvatamine looduse vastu.

Varustus: arvuti; pildid-helide sümbolid [d] Ja [d']; sinised ja rohelised kellad vastavalt laste arvule; pall; laulu “About Penguins” fonogramm, individuaalsed peeglid vastavalt laste arvule; algse mängu atribuudid « Aidake oma sõbrannasid";

Tunni edenemine.

Org moment Logopeed kutsub lapsed kabinetti.

Tahvlil ripuvad pildid, logopeed kutsub kogu rühma lapsi pilti koguma ja sõna lugema. Tulemuseks on sõna SÕPRUS. See on õige, poisid!

Mis aastaaega näidatakse? (talve) märgid

Mis tähega algab sõna SÕPRUS? (koos D-ga)

Ma ei tulnud teie juurde täna üksi, vaid ühe väikese tüdrukuga. Muidugi tundsite ta ära, kes ta on? Jah, see on pöial!

Mis tähega Thumbelina algab?

Vaata SÕPRUS-Pöial

Millise heliga need sõnad algavad? Samast?

Pöial tõi sulle kroonlehtedega korvi, ta tahab näha, kuidas sa tunnis töötad. Kes vastab õigesti, saab kroonlehe.

Sa pead tõesti kõvasti pingutama!

Ja esimene küsimus:

"Mis on pöial talvega seotud?"

Jah, see on õige, ta veetis külma talve põldhiirega ja imetas pääsukest.

Pöidlale väga meeldib peegli ees keerutada, näitame talle, et oskame ka peegli ees harjutada.

1.Liigendusvõimlemine "Keel talvisel jalutuskäigul"

Ühel hommikul vaatas Keel välja

"Aken» ja nägin, et väljas sadas lund. Keel rõõmustas ja jooksis majast välja tänavale

"Nõel» Lund oli palju, nii et Keel võttis labida

"Kühvel" ja otsustas teed puhtaks teha

“Alumiste hammaste pesemine»

Selgus, et see oli tohutu lumesaju « Libisema"

Sellisest mäest võiks isegi kelgutama minna

„Lubame mäest alla Siis otsustas Keel ehitada lumememme. Ta veeretas lumekerasid "Pähklid» ja tegi neist suure lumememme. Keelel oli talvisel jalutuskäigul väga lõbus ja ta otsustas koju kuuma teed jooma minna tass" Logopeed kogub peegleid

2. Helide D ja Дь omadused vastavalt artikulatsioonilistele ja akustilistele omadustele.

pildid-helide sümbolid [d] Ja [d']

Kui teeme häält [d]:

    lõuad vabas asendis

    keeleots lobiseb ülemiste hammaste taga

Kael "töötab".

Heli sümbol [d]– suur rähn vasardab puud: DDDD... Räägi helist [d].

Lapsed. Heli [d] Sa ei saa laulda, sest keel loob õhule barjääri. See heli on kaashäälik, kõva, kõlav (kael"töötab") , seega tähistame heli [d] sinine kelluke.

L o g o p e d Ja see on heli sümbol [d']- väike rähn vasardab puud: d-d-d-d-d-d. Räägi mulle sellest helist.

Lapsed. Heli [d'] konsonant, pehme, hääleline, seega tähistame seda rohelise kellaga.

Avame oma märkmikud ja paneme kirja tänase kuupäeva ja teema

"Erista d-d"

D-sogl, tv, heli

D-sogl, pehme, heli

3Harjutus"Sära taskulamp»

L ogoped nüüd pöördume uuesti uuritavate helide juurde [d] Ja [d']. Sellest, et talvel on päevad lühikesed ja pimedaks läheb väga vara, oleme juba rääkinud. Nii et läikagem kõik koos värvilisi laternaid

Logopeed nimetab häälikute ridu ja lapsed tõstavad sinise või rohelise D, D, D, D, D...

Ja nad ütlevad D-D Eristada helides D-d

4. Pallimäng "Ütle vastupidi" » .

Logopeed, visates lapsele palli, hääldab silbi kõva kaashäälikuga [d], ja palli tagastades hääldab laps pehme kaashäälikuga silbi [d']:Eristage silpides D-D!

JAH-JAH, TEE-... (DYO), DU-… (DU), YY-… (DI);

5. Hingamisharjutused

Teeme pudelites lumetormi.

Logopeed näitab, kuidas harjutust õigesti sooritada. Lapsed sooritavad seda 3-4 korda.

6. Eristage sõnades D-D-d!

Meie Pöidla sõbrad tulid teda vaatama – Dasha ja Dina, kes samuti lumememmesid tegid.

Mäng "Aita oma tüdruksõpru"

L o g o p e d .. Millise kõlaga nimi Daša algab?

Lapsed. Heli järgi [d].Õige.

Dasha sinises kasukas, sest heli on soliidne [d]

Millise kõlaga nimi Dina algab? Heli järgi [d'].

Dina rohelises kasukas, sest hääl on pehme [d']

Daša ja Dina mängisid õues ja veeretasid lumepalle, et teha lumememme. Siis kutsuti tüdrukud õhtusöögile ja kui nad uuesti õue läksid, mõistsid nad, et nende lumekerad on segamini. Peate aitama igal tüdrukul oma lumememme ehitada. Dasha pallidel on pildid, mille nimed algavad kõva heliga [d], ja Dinal on piltidega lumememm, mille nimed algavad pehme heliga [d'].

6. Didaktiline harjutus “Suured ja väikesed » .

L ogoped Ma ütlen, mis suurel lumememmel on, ja sa räägid väikese lumememme samadest osadest, kutsudes neid hellitavalt. Näiteks suurel lumememmel on nina ja väikesel lumememmel on nina ja silmad.

L o g o p e d Imeline! Olete täitnud väga raske ülesande. Proovime ka lumememmesid voolida.

Füüsiline treening.

Dünaamiline paus"Lumepall".

Üks-kaks, kolm-neli, sina ja mina tegime lumepalli, ümmarguse, tugeva, väga sileda ja üldse mitte magusa, viskame selle ühe korra, püüame kaks kinni, kukutame kolm ja murrame selle!

7 "Plaksutage sõnu".

L ogoped Need on imelised lumememmed, keda aitasite Dašal ja Dinal teha. Hääldame seda sõna lumememm veelkord selgelt silphaaval välja ja plaksutame. Trummidel kõige rohkem "tugev" silp, trampime ka jalgu.

Lapsed. Lumememm. Hästi tehtud! Mitu silpi on sõnas lumememm? (Kolm silpi.)

L o g o p e d Õige!

Eristage lauses D-D!

Koostage lause sõnaga lumememm ja tüdrukute nimed

Dasha ja Dina tegid lumememme

L o g o p e d Mitu sõna on lauses?

Kirjutame selle üles ja koostame diagrammi

8. Sõrmede võimlemine"Lumehelbed" .

Seisan ja püüan peopessa lumehelbeid.

Ma armastan talve ja lund
ja mulle meeldivad lumehelbed.

Aga kus on lumehelbed?
Peopesas on vesi.

Kuhu lumehelbed kadusid? Kuhu?

Eristage kõnes D-d! tekst

14. Tunni lõpp. Üllatushetk.

L o g o p e d Mu sõbrad! Sa tegid head tööd ja kõik väärivad kiitust.