Hüceyrələr dünyasına səyahət. Hüceyrə dünyasına səyahət Hüceyrə canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsasını təşkil edir

Mövzu üzrə dərs xülasəsi: “Hüceyrə canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsasını təşkil edir.»

Mövzu: Dünya

Sinif: 4-cü sinif

Dərsin növü: Yeni biliklərin kəşfi (fəaliyyət metodunun texnologiyası)

UMC:“Təhsilin inkişafı sistemi L.V. Zankov"

Təhsil:Şagirdlərdə “hüceyrə” anlayışını formalaşdırmaq, hüceyrənin quruluşu ilə tanış etmək, canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsası kimi hüceyrənin mənası haqqında tələbələrin biliklərini aydınlaşdırmaq və sistemləşdirmək.

Yetişdirmək frontal iş, fərdi iş, qruplarda iş zamanı davranış mədəniyyəti.

UUD forması:

-Şəxsi:“tədqiqatçı” rolunun əhəmiyyətinin dərk edilməsi, bu rolda öz işinin qiymətləndirilməsi; tələbələrin suyun imkanları, praktiki iş haqqında biliklərini genişləndirərkən ətraf aləmin dərslərinə davamlı idrak marağının formalaşdırılması.

- Tənzimləyici UUD: müəllimin köməyi ilə dərsdə məqsədi müəyyənləşdirmək və formalaşdırmaq bacarığı; dərsdə hərəkətlərin ardıcıllığını tələffüz etmək; kollektiv plana uyğun işləmək; hərəkətin düzgünlüyünü qiymətləndirmək; tapşırığa uyğun olaraq fəaliyyətinizi planlaşdırın; qiymətləndirilməsi əsasında və buraxılmış səhvlərin xarakterini nəzərə alaraq, başa çatdıqdan sonra hərəkətə lazımi düzəlişlər etmək; təxmininizi bildirin.

- Ünsiyyətli UUD: bacarıq öz fikrinizi ifadə edin, bəyanatı düzgün tərtib edin; qrupun digər üzvləri ilə əməkdaşlıq etmək, ardıcıllıq və nəticəni razılaşdırmaq, iş prosesini və hərəkətlərinin nəticəsini başqalarına təqdim etməyi öyrənmək, başqalarının fikirlərini dinləmək.

Məqsədlər, vəzifələr:

- Koqnitiv UUD: bilik sisteminizdə naviqasiya etmək bacarığı: müəllimin köməyi ilə yenini artıq məlum olandan fərqləndirmək; yeni biliklər əldə edin: həyat təcrübənizə və dərsdə alınan məlumatlara əsaslanaraq suallara cavab tapın.

Planlaşdırılan nəticələr:

Mövzu:

Şəxsi:
Özünü qiymətləndirməyi bil təhsil fəaliyyətinin uğur meyarına əsaslanır.

Metamövzu:

Tənzimləyici UUD: Müəllimin köməyi ilə dərsdə məqsədi müəyyən edib formalaşdırmağı bacarmaq; dərsdə hərəkətlərin ardıcıllığını tələffüz etmək; kollektiv plana uyğun işləmək; adekvat retrospektiv qiymətləndirmə səviyyəsində fəaliyyətin düzgünlüyünü qiymətləndirmək; tapşırığa uyğun olaraq fəaliyyətinizi planlaşdırın; qiymətləndirilməsi əsasında və buraxılmış səhvlərin xarakterini nəzərə alaraq, başa çatdıqdan sonra hərəkətə lazımi düzəlişlər etmək; təxmininizi bildirin.

Ünsiyyətli UUD: Bacarmaq fikirlərinizi şifahi formada ifadə edin; ifadəni düzgün tərtib etmək; digər qrup üzvləri ilə əməkdaşlıq etmək, ardıcıllıq və nəticəni razılaşdırmaq, iş prosesini və hərəkətlərinin nəticəsini başqalarına təqdim etməyi öyrənmək, başqalarının fikirlərini dinləmək ; fikirlərini şifahi nitqdə və yazılı şəkildə formalaşdırmaq, nəticələrini cədvəldə tərtib etmək.

Koqnitiv UUD: Bilik sisteminizdə naviqasiya etməyi bacarın: müəllimin köməyi ilə yenini artıq məlum olandan fərqləndirmək; yeni biliklər əldə edin: həyat təcrübənizdən və dərsdə alınan məlumatlardan istifadə edərək suallara cavab tapmaq; verilmiş əsasda müşahidələr aparmaq;

Əsas anlayışlar: hüceyrə, nüvə, sitoplazma. Sümük hüceyrəsi, sinir hüceyrəsi, əzələ hüceyrəsi, epitel hüceyrəsi.

Dərs mərhələsi

Dərsdəki fəaliyyət

1. Öyrənmə fəaliyyəti üçün motivasiya (öz müqəddəratını təyinetmə) mərhələsi.

slayd 1

Günortanız Xeyir.

slayd 2

Elmi laboratoriyaya xoş gəlmisiniz. Bu gün dərsdə sizə alim-tədqiqatçı olmağı təklif edirəm. Alimlər nə edir?
Sual verirlər. Fərziyyələr, fərziyyələr irəli sürün.
Bu suallara cavab axtarır.
Müşahidə edin, təcrübə edin.
Təxminlərini yoxlayırlar. Nəticə çıxarırlar.

slayd 3

Laboratoriyamızda üç elmi qrup işləyəcək. Hər bir qrup var:
Böyük elmi işçi - qrupun işinə rəhbərlik edir.
Köməkçi - tapşırığı oxuyur.
Qalan hər kəs mütəxəssisdir.

2. Bilik yeniləməsi

slayd 4

Qrup işi:

İnsan ətrafındakı dünyada yaşayır. O, bu dünyanın, təbiətin bir hissəsidir. Sübut et.

(Nəfəs alır, yeyir, böyüyür, hərəkət edir, uşaqları olur, ölür).

İndi isə sizdən xahiş edirəm düşünəsiniz: doğulduğunuzdan bəri çox dəyişmisiniz?

Biz böyüdük.

sizcə niyə?

Uşaqların fərziyyələri irəli sürülür.

slayd 5

Sizcə, sinifdə nə danışacağıq?

Dərsin mövzusu: "Qəfəs - canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsasını.

3. Öyrənmə tapşırığının bəyanatı

slayd 6

Yəni bu mövzuda öyrənə bilək?

Dərsin məqsədlərini təyin etmək: (uşaqların cavabları)

Hüceyrə nədir? Hüceyrə necə düzülüb? Hansı hüceyrələr var? Onlar hansı işlərlə məşğuldurlar? …..

Neçə növ hüceyrə var?

Onlar necə fərqlənə bilər və niyə?

Dərsdə məqsədiniz nədir?

Dərsin məqsədi: Hüceyrənin quruluşunu, mənasını öyrənmək

Yeni biliklər kəşf edərkən sinifdə necə işləyirsiniz? (Biz iki addım atmalıyıq: hələ bilmədiklərimizi anlamaq və özümüz üçün öyrənmək.)

Məqsədimizə necə çatacağıq? (Dərslik, dəftər, əlavə məlumat mənbələri, təcrübələr, öz bilikləri, müəllim)

Və bugünkü köməkçimiz tədqiqatçı vərəqi olacaq, burada əldə olunan bilikləri qeyd edəcək, işinizi qiymətləndirəcəksiniz.

4. Yeni biliklərin və fəaliyyət yollarının mənimsənilməsi

slayd 7

Müəllimin hekayəsi:

Bütün canlı orqanizmlər hüceyrələrdən ibarətdir.

İnsan və bitkilər, pişik və qurbağa, mikrob və yosunlar.

slayd 8

ingilis Robert Huk 1665-ci ildə Onun hazırladığı mikroskopda mantar ağacı qabığının nazik bir hissəsinə baxaraq, 1 kvadrat düymdə (2,5 sm) 125 milyon hüceyrə saydı. Onları çağırdı hüceyrələr.

17-ci əsrdə holland təbiətşünası Entoni van Levenhuk 200 dəfə böyüdülən mikroskop icad etdi, mikroorqanizmlər aləmini kəşf etdi.

Pyotr 1 Rusiyaya ilk mikroskopu gətirdi

slayd 9

Gəlin təhsilimizi planlaşdıraq:

Plan

    Hüceyrəni tapın və araşdırın, quruluşunu müəyyənləşdirin, hüceyrəni tədqiqatçı vərəqinə çəkin. (mikroskopla işləmək, dərsliklə işləmək səh. 20)

    Hüceyrənin qiymətini təyin edin (dərslik s. 21 ilə işləmək)

    Hüceyrə növləri

Laboratoriyamızın uğurla işləməsi üçün alimlərin hansı qaydaları xatırlamaq lazımdır.

QADAĞANDIR:

İstənilən maddəni dadın, əlinizə alın.

Maddələri ehtiyatla nəzərdən keçirin.

Masaların üstündə mikroskop var. Uşaqlar soğan qabığının hüceyrələrini araşdırmaq və çəkmək üçün dəvət olunur

İş planı.

1) Qruplarda işləmək. Qruplar əlavə tapşırıq alır:

1-ci qrup - Əsas nədir? Kernel dəyəri.

2-ci qrup - Sitoplazma nədir? Məna.

3-cü qrup - Qabıq nədir? Məna.

Hüceyrənin quruluşu ilə bağlı hansı nəticəyə gələ bilərik?

Nəticə: hüceyrənin əsas hissələri membran, sitoplazma və nüvədir

Təbiətdə yalnız bir hüceyrədən ibarət və çoxhüceyrəli canlı orqanizmlər var. Əksər orqanizmlər çoxhüceyrəlidir.

Bədənimiz neçə hüceyrədən ibarətdir?

İnsan bir hüceyrədən inkişaf edir.

Hüceyrənin canlı olduğu qənaətinə gələ bilərikmi? Gəlin düşünək.

Nəticə : hüceyrələr böyüyür, nəfəs alır, qidalanır, çoxalır, ölür.

Slayd 10

2) Bitki hüceyrələrini nəzərdən keçirdik. Dərsliyin 22-ci səhifəsində insan hüceyrələrinin növlərini nəzərdən keçirin

Onlara ad verin. (Sümük, sinir, əzələ, epitel hüceyrəsi)

Onların strukturunda ümumi olan nədir?

Fərqlər nələrdir? Onları necə izah edərdiniz?

Bədənimizdə bir neçə növ hüceyrə var və təbii ki, hamısının müəyyən bir işi var. (müxtəlif toxumaların hüceyrələrinin şəkillərinə baxaraq) Sinir hüceyrələri necə görünür? / üstündə …. onların şüaları var / - orqanlardan beyinə və əksinə siqnallar məhz bu “şüalar” vasitəsilə keçir. Bu hüceyrələr olmasaydı, biz hiss edə, danışa, hərəkət edə və s.

Bədənimizin onurğa sütunu nədir? (skelet, sümüklər) bu hüceyrələr belə görünür...

Əzələ hüceyrələrinin işi sayəsində biz hərəkət edə bilirik. Bu hüceyrələr uzanır, çox güclüdür, onlar uzana və büzülə bilirlər, bunun sayəsində biz hərəkətlər edirik.

slayd 11

Hüceyrələr çox maraqlıdır. Bu proses adlanır biseksiya. Bölünmədən əvvəl nüvə artır, uzanır, ortada onu "qıran" bir daralma meydana gəlir. Yeni nüvələr müxtəlif istiqamətlərdə ayrılır və onların arasında qabıqdan bir daralma meydana gəlməyə başlayır. Sitoplazma bölmələrə yayılır və hüceyrələr bir-birindən tədricən ayrılır. Gənc hüceyrələr böyüyür və yenidən bölünür - nəticədə bütün orqanizm böyüyür.

Əlavə material. hüceyrə ömrü.

Hüceyrələr nə qədər yaşayır? (İnsan və ya heyvan yaşadığı müddətcə)

Əzələ və sinir hüceyrələri uzunömürlüdür. Onlar insanın həyatı boyu fasiləsiz işləyirlər. Amma dəri hüceyrələri 1-2 həftə ərzində yenilənir. Bağırsağın daxili divarlarını əhatə edən epitel hüceyrələrinin ömrü qısadır - cəmi 1-2 gün. Ölü hüceyrələr daim yeniləri ilə əvəz olunur. Amma bunun üçün insan yemək yeməli, nəfəs almalı, hərəkət etməlidir.

5. Biliklərin və fəaliyyət üsullarının konsolidasiyası

Dərsimizin mövzusu haqqında düşünün.

Hansı suallara cavab tapmaq istəyirik?

Hüceyrə haqqında nə öyrəndik?

slayd 12

Cümlələri tamamlayın:

Bütün canlıların ... .. (hüceyrə quruluşu) var.

Hüceyrənin əsas hissələri bunlardır: ………..(qabıq, sitoplazma və nüvə).

Canlı hüceyrələr……… (nəfəs alır, qidalanır, böyüyür və çoxalır).

Hüceyrələr …….. (ölçüsü, forması və funksiyası ilə) fərqlənir.

Mikroskop ……….. (kiçik obyektləri) öyrənmək üçün bir cihazdır.

Bəs niyə böyüyürük?

6. Dərsi yekunlaşdırmaq. Refleksiya. Ev tapşırığı

Gəlin dərsi yekunlaşdıraq. Cümlələri tamamlayın:

slayd 13

Bu gün bildim...

Maraqlı idi…

Tapşırıqları yerinə yetirmişəm...

aldım...

Mən təəccübləndim...

Mən istədim…

Mən bilmək istəyirəm …

Ev tapşırığı:

“Hüceyrə canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsasıdır” mövzusunda krossvord hazırlayın. Yenidən izah s. 20-23

Ərizə:

Tədqiqatçı vərəqi

    Hüceyrə quruluşu

Soğan qabığı hüceyrəsinin quruluşunu çəkin. Hüceyrənin əsas hissələrini etiketləyin.

"Hüceyrə canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsasıdır"

Məqsədlər, vəzifələr:

Tərbiyəvi: Şagirdlərdə “hüceyrə” anlayışını formalaşdırmaq, hüceyrənin quruluşu ilə tanış etmək, canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsası kimi hüceyrənin mənası haqqında tələbələrin biliklərini aydınlaşdırmaq və sistemləşdirmək.

Frontal işdə, fərdi işdə, qruplarda işləməkdə davranış mədəniyyətini inkişaf etdirmək.

UUD forması:

Şəxsi: “tədqiqatçı” rolunun əhəmiyyətinin dərk edilməsi, bu rolda öz işinin qiymətləndirilməsi; tələbələrin suyun imkanları, praktiki iş haqqında biliklərini genişləndirərkən ətraf aləmin dərslərinə davamlı idrak marağının formalaşdırılması.

Tənzimləyici UUD: müəllimin köməyi ilə dərsdə məqsədi müəyyənləşdirmək və formalaşdırmaq bacarığı; dərsdə hərəkətlərin ardıcıllığını tələffüz etmək; kollektiv plana uyğun işləmək; hərəkətin düzgünlüyünü qiymətləndirmək; tapşırığa uyğun olaraq fəaliyyətinizi planlaşdırın; qiymətləndirilməsi əsasında və buraxılmış səhvlərin xarakterini nəzərə alaraq, başa çatdıqdan sonra hərəkətə lazımi düzəlişlər etmək; təxmininizi bildirin.

Kommunikativ UUD: öz nöqteyi-nəzərini ifadə etmək, bəyanatı düzgün formalaşdırmaq bacarığı; qrupun digər üzvləri ilə əməkdaşlıq etmək, ardıcıllıq və nəticəni razılaşdırmaq, iş prosesini və hərəkətlərinin nəticəsini başqalarına təqdim etməyi öyrənmək, başqalarının fikirlərini dinləmək.

Koqnitiv UUD: bilik sisteminizdə naviqasiya etmək bacarığı: müəllimin köməyi ilə yenini artıq məlum olandan ayırmaq; yeni biliklər əldə edin: həyat təcrübənizə və dərsdə alınan məlumatlara əsaslanaraq suallara cavab tapın.

Planlaşdırılan nəticələr:

Mövzu:

"Hüceyrə" anlayışının mənimsənilməsi. Hüceyrə quruluşunun komponentlərini adlandırmaq və göstərmək bacarığı; hüceyrənin mənası, hüceyrənin həyatının insanın həyat tərzi ilə necə bağlı olması haqqında danışmaq, səbəb və nəticələri müəyyən etmək; toxumaların növlərini başa düşmək və adlandırmaq

Şəxsi:

Tədris fəaliyyətinin uğur meyarı əsasında özünüqiymətləndirmə aparmağı bacarmalıdır.

Metamövzu:

Tənzimləyici UUD: Müəllimin köməyi ilə dərsdə məqsədi müəyyənləşdirmək və formalaşdırmaq bacarığı; dərsdə hərəkətlərin ardıcıllığını tələffüz etmək; kollektiv plana uyğun işləmək; adekvat retrospektiv qiymətləndirmə səviyyəsində fəaliyyətin düzgünlüyünü qiymətləndirmək; tapşırığa uyğun olaraq fəaliyyətinizi planlaşdırın; qiymətləndirilməsi əsasında və buraxılmış səhvlərin xarakterini nəzərə alaraq, başa çatdıqdan sonra hərəkətə lazımi düzəlişlər etmək; təxmininizi bildirin.

Ünsiyyətli UUD: Fikirlərini şifahi şəkildə ifadə edə bilmək; ifadəni düzgün tərtib etmək; qrupun digər üzvləri ilə əməkdaşlıq etmək, ardıcıllıq və nəticəni razılaşdırmaq, iş prosesini və hərəkətlərinin nəticəsini başqalarına təqdim etməyi öyrənmək, başqalarının fikirlərini dinləmək; fikirlərini şifahi nitqdə və yazılı şəkildə formalaşdırmaq, nəticələrini cədvəldə tərtib etmək.

Koqnitiv UUD: Öz bilik sistemində naviqasiya edə bilmək: müəllimin köməyi ilə yeni olanı artıq məlum olandan fərqləndirmək; yeni biliklər əldə edin: həyat təcrübənizdən və dərsdə alınan məlumatlardan istifadə edərək suallara cavab tapmaq; verilmiş əsasda müşahidələr aparmaq;

Əsas anlayışlar: hüceyrə, nüvə, sitoplazma. Sümük hüceyrəsi, sinir hüceyrəsi, əzələ hüceyrəsi, epitel hüceyrəsi.


    Mikroskop olmadan hansı hüceyrələri görə bilərik?

    Hüceyrələrin mənası: ________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

    İnsan orqanizmində hansı hüceyrə növləri var?


__________________ _________________ __________________ __________________

    Hüceyrənin canlı olduğunu sübut edin.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Hüceyrənin strukturunda üç əsas hissəni ayırd etmək olar (şəkil 2):

1. qabıq (membran);

2. sitoplazma;

Rs. 2. Hüceyrənin quruluşu

Gəlin hüceyrəni albalı ilə müqayisə etməyə çalışaq (şək. 3).

düyü. 3. Albalı kəsimi ()

Qabıq hüceyrəni örtdüyü kimi giləmeyvəni də örtür. Albalı dərisinin altında hüceyrə membranının altında olduğu kimi gelə bənzər maye - sitoplazma var. Gilasın içərisində sümük, hüceyrənin yaxınlığında isə nüvə yerləşir.

Elə hüceyrələr var ki, onları adi gözlə görmək olar: portağal dilimini sındırsanız, onun uzunsov hüceyrələrini görə bilərsiniz (şək. 4); qurbağa və ya balıq yumurtası həm də sonradan qurbağanın və ya balığın inkişaf edəcəyi hüceyrədir (şək. 5), toyuq yumurtası qida ehtiyatı olan böyük bir hüceyrədir, müəyyən müddətdən sonra toyuq ondan inkişaf edəcəkdir (şək. 6).

düyü. 4. Narıncı hüceyrələr

düyü. 5. Kürü

düyü. 6. Toyuq yumurtası

İnsan bədənindəki bütün hüceyrələr çox kiçikdir, ona görə də biz onları görə bilmirik və hiss edə bilmirik. Onlar millimetrin 10-dan azdır.

İnsan hüceyrəsinin quruluşunu nəzərdən keçirək. İnsan bədəninin hüceyrələri müxtəlif funksiyaları yerinə yetirdiklərinə görə müxtəlif formada olurlar. İnsan sümük hüceyrələrinin görünüşü belədir (şək. 7).

düyü. 7. İnsan sümük hüceyrəsi ()

Əzələ hüceyrələri uzun və nazikdir, iplərə bənzəyir (şəkil 8).

düyü. 8. İnsan əzələ hüceyrələri ()

Əzələ hüceyrələri müqavilə bağlaya və sonra rahatlaya bilər. Fiziki əmək, idman insanın əzələlərini gücləndirir.

Sinir hüceyrəsi ahtapota bənzəyir - tentacles olan qalın bir bədən, bəziləri qısa və yüksək budaqlanmış, digərləri 1,5 metrə qədər proseslərlə uzundur (şək. 9).

düyü. 9. İnsan sinir hüceyrəsi ()

Bu, bütün bədənə məlumatın sürətli və dəqiq ötürülməsi üçün lazımdır.

Dəri hüceyrələri uzunsov kərpiclərə və ya kublara bənzəyir (şəkil 10).

düyü. 10. İnsan dəri hüceyrələri ()

Daxili orqanların divarları epitel hüceyrələri ilə örtülmüşdür (şək. 11).

düyü. 11. Daxili epitelin hüceyrələri ()

Sümüklər və qığırdaqlar birləşdirici hüceyrələrdən ibarətdir.

Eyni funksiyanı (işi) yerinə yetirən və birlikdə toplanan hüceyrələrə toxuma deyilir.

İnsan bədənində dörd növ toxuma var: əzələ, sinir, birləşdirici və epitel.

Əzələ və sinir hüceyrələri insanın həyatı boyu yaşayır və işləyir. Dəri epitel hüceyrələri - yalnız 1-2 həftə, daxili epitel hüceyrələri isə yalnız 1-2 gündür. Ölü hüceyrələri əvəz edərək, daim yeniləri görünür. Hüceyrələr bölünmə yolu ilə əmələ gəlir: bir hüceyrə böyüyür və ikiyə bölünür, sonra onların hər biri daha ikiyə bölünür və s. davamlı olaraq (şək. 12).

düyü. 12. Hüceyrə bölünməsi ()

Hüceyrə yeyən, nəfəs alan, böyüyən və ölən canlı orqanizmdir. Qida, oksigen və iş olmadan hüceyrə ölür. Buna görə də hüceyrələrin düzgün işləməsi və çoxalması üçün insanın mütəmadi olaraq qidalanması, təmiz hava ilə nəfəs alması və hərəkət etməsi lazımdır.

Növbəti dərsdə dəri haqqında danışacağıq - ayrıca toxunma sistemi, bu heyrətamiz insan orqanı haqqında çox maraqlı şeylər öyrənəcək və dərinin quruluşunu nəzərdən keçirəcəyik.

Biblioqrafiya

  1. Vaxruşev A.A., Danilov D.D. Ətrafdakı dünya 3. - M.: Ballas.
  2. Dmitrieva N.Ya., Kazakov A.N. Ətrafdakı dünya 3. - M .: "Fedorov" nəşriyyatı.
  3. Pleshakov A.A. Ətrafdakı dünya 3. - M .: Təhsil.
  1. all-library.com().
  2. Nsportal.ru ().
  3. Unonomik.68edu.ru ().

Ev tapşırığı

  1. “Canlı orqanizmlərin hüceyrələri” mövzusunda qısa test (üç cavablı 6 sual) hazırlayın.
  2. Hüceyrənin quruluşunu eskiz edin, etiketlər düzəldin.
  3. * Dərsdə əldə edilən biliklərdən istifadə edərək “Hüceyrə dünyasına səyahət” mövzusunda nağıl və ya fantastik hekayə yazın.

DƏRSİN XÜLASƏSİ

1 (DÖNÜŞÜCÜMƏLUMATIN İNKİŞAF EDİLMƏSİ)

Qarşınızda hündürlük ölçən var. Doğulduğunuz zaman boyunuzu ulduz işarəsi ilə göstərin. İndi hazırkı anda boyunuzu göstərin. Nəticə çıxarın.İndi isə miqyas sxemi ilə işləyək. Doğulanda çəkdiyiniz çəki ilə özünüzü hansı kolluqda yerləşdirərdiniz? Və hazırda? Niyə?

2. Dərsin mövzusunun müəyyən edilməsi. Bilik yeniləməsi. Bu tapıntılar əsasında hansı sualları tərtib edə bilərsiniz? Bu suallara cavab verməyə nə kömək edə bilər? Boyumuzda və çəkimizdəki dəyişikliklərin əsas "günahkarını" krossvord həll etməklə tapa bilərik:

1. Mən maneələrin qoruyucusuyam

Yumurtada və qozda. FROM Kimə ORLUPA

CYP L YONOC

3. Nə ağ yorğan

Yumurtanın içi qabığa yapışıb? B E LOC

4. Zülal üçün - baxırsınız -

İçində nə var? VC T tamam

5. Hər birimizdən daha çox nəfəs alır

Hər an və hər saat?

Nə olmadan təbiət ölür?

Düzdü, onsuz... KiməİSLORODA

6. Sağlam olmaq, bilik əldə etmək,

Haqlı olmaq çox vacibdir... PET AMMA NIE

Açar sözü oxuyun. Bu dərsdə hansı hüceyrədən söhbət gedə bilər? Belə ki, dərsin mövzusu “Hüceyrə canlı orqanizmin quruluşunun və böyüməsinin əsasıdır”.

3. Uşaqlar tərəfindən yeni biliklərin kəşfi.(MƏLUMAT ÇIXIŞI)İndi qrupda işləyərək yeni materialı öyrənin - dərsliyin mətnini oxuyun s. 20-21. Qarşınızda bir mikroskop, bir dilim portağal var. Bütün bunlar işinizdə sizə faydalı olacaq.

4. İlkin konsolidasiya, yeni biliklərin praktikada tətbiqi. (İLKİN MƏLUMATIN EMANI)

1. Sonra test edin - düzgün cavabı olan məktubu dairəyə çəkin.

TEST

1. Bütün canlı orqanizmlər ibarətdir

K) lobüllər L) hissələri M) hüceyrələri

2. Hüceyrənin əsas hissəsi

A) mərkəz O) nüvə D) beyin

3. Hüceyrəni dolduran qalın maye

K) zülal L) sitoplazma M) sarısı

4. Hüceyrə sərhədi, onun qoruyucu təbəqəsi

O) qabıq C) qabıq K) dəri

5. Cihaz, onun sayəsində hüceyrəni gördülər

C) böyüdücü şüşə D) teleskop E) mikroskop

6. Canlı orqanizmlər təşkil edir

F) bir hüceyrədən X) çoxlu hüceyrədən C) müxtəlif yollarla baş verir

7. Hüceyrələrin funksiyası var

I) vurma S) bölmə E) toplama

Yoxlayın: Dairələnmiş hərflərdən söz aldınızmı? Hansı? Beləliklə, bütün suallara düzgün cavab verdiniz! Gəlin cavablarınızı yoxlayaq!

2. Rəsmlə işləmək - səhifə 22

Hansı növ hüceyrələr var? Onların strukturunda ümumi olan nədir? Onların strukturunda olan fərqləri necə izah edərdiniz? Qrup şəklində düşünün: 1 qr. - sümük hüceyrələri haqqında, 2 - sinir hüceyrələri haqqında.3 - əzələ hüceyrələri haqqında. 4 - epitel hüceyrələri haqqında. (MƏLUMATIN DÖNÜŞMƏSİ)

Versiya dinləmək.

Və bu barədə etibarlı məlumatı haradan əldə edə bilərsiniz? (PLANLAŞMA MƏLUMAT AXTARI) Evdə mövzu ilə bağlı qrup mesajı hazırlayın.

3 . Mətnlə işləyin. Mətni oxuyub bitirin (səh. 22-23) və "sınmış" ifadələrin hissələrini bərpa edin. (MƏLUMAT ÇIXIŞI)

"xəstə və hərəkətsiz insanlarda"

"Hüceyrələrə nə qədər çox iş düşür..."

"Onlar daha çox qida və oksigen alırlar"

"Nə qədər az hüceyrə işləyir..."

“Onlar nə qədər az qida və oksigen alırlar”

"Əzələlər böyüyür və güclənir..."

"İdmançılar və fiziki cəhətdən işləyən insanlar"

"Əzələlər zəifləyir..."

4. Fəaliyyətin əks olunması.(MƏLUMATIN DÖNÜŞMƏSİ)

Dərsin əvvəlində krossvord həll edərək, cavab sözlərini adlandırdınız: qabıq, toyuq, protein, sarısı, oksigen, qidalanma. Bu sözlərin dərsimizin mövzusu ilə necə əlaqəsi var?

Gəlin hər birinizin dərsin mövzusunu necə öyrəndiyinizi yoxlayaq - eyni testin suallarına fərdi olaraq cavab verin. Həmyaşıdların rəyi (cütlərlə iş).

Bu dərsin epiqrafı olaraq sağlamlıq haqqında hansı kəlamı seçərdiniz?

"Təbəssüm bizə əsrin uzadılmasını vəd edir, pislik isə insanı yalnız qocaldır"

"Soyuq payızda bir daha ağzınızı açma"

"Daha çox hərəkət et, daha uzun yaşa"

“Mülayim qida həmişə sağlamdır”

"Nə qədər çeynəsən, bir o qədər çox yaşayırsan"

"Yuxu istənilən dərmandan yaxşıdır"

"Kim insanları boş yerə qəzəbləndirirsə, hər şey acır"

5. D.Z. Qrup tapşırığı. “Hüceyrələrin növləri” mövzusunda məruzə hazırlayın. Mesaj üçün bir plan hazırlayın.

“İnsan orqanizmi ilə ümumi tanışlıq” mövzusunda “Hüceyrə canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsasıdır” dərsi şagirdlərdə canlı orqanizmlərin quruluşunun mürəkkəbliyi və mükəmməlliyini dərk etmək üçün şərait yaratmaq məqsədi daşıyır. canlı orqanizm, orqanların qarşılıqlı koordinasiyası; insanın təbiətin ayrılmaz hissəsi olması fikrinin formalaşmasına kömək edir. Dərsin məzmunu uşaqları canlı orqanizmlərin - hüceyrənin quruluşu və böyüməsinin əsasları ilə tanış edəcəkdir. Dərs uşaqların özlərini tanımağa marağını oyatmaq üçün nəzərdə tutulmuşdur.

Yüklə:


Önizləmə:

Mövzu: “İnsan orqanizmi ilə ümumi tanışlıq. Hüceyrə canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsasını təşkil edir.

Məqsədlər:

  1. Şagirdləri canlı orqanizmin quruluşunun mürəkkəbliyi və mükəmməlliyi, orqanların qarşılıqlı əlaqələndirilməsi haqqında anlayışa çatdırmaq üçün mühit yaratmaq.
  2. İnsanın təbiətin ayrılmaz hissəsi olması ideyasının formalaşmasına töhfə vermək.
  3. Canlı orqanizmlərin - hüceyrənin quruluşu və böyüməsinin əsasları ilə tanış etmək.
  4. Uşaqlarda özünü tanımağa maraq oyatmaq.

Avadanlıq:

Təqdimat materialı (fərdi və sinif otağı; mikroskop, soğan qabığı, portağal dilimləri, toyuq yumurtası, noxud, plastik torbalar, karton qutular və uşaq fotoşəkilləri olan plakat.), Plakat “Bitki hüceyrəsi formaları”.

  1. Ev tapşırıqlarının yoxlanılması ilə giriş söhbəti.

İnsan ətrafındakı dünyada yaşayır. O, bu dünyanın bir parçasıdır. İnsanı təbiətin bir hissəsi hesab etmək olarmı?

Bəli.

Sübut et.

Nəfəs alır, yeyir, böyüyür, inkişaf edir, uşaqları olur.

Təbiətin bir parçası olan insan özünə rahat hiss edəcəyi şərait yaradır. Düzdür?

Bəli.

izah edin.

Evlər, yollar tikir. Dünyanı keçirdi. O, bir çox ixtiralar etdi: telefon, televiziya, təyyarə, kompüter.

İnsan hansı məqsədlə bir şey icad etməyə davam edir?

İşinizi asanlaşdırmaq üçün.

Kimi?

Konveyerlər, kompüter robotları, məişət texnikası, kənd təsərrüfatı maşınları və s.

Beləliklə, insan ətrafındakı dünyanı yaxşılaşdırmağa çalışır. Və təbii ki, insan bu dünyada özünü təkmilləşdirməyə çalışır.

Təsəvvür edin ki, güzgüdə özümüzə baxırıq. Çöldə nə gördün?

Bədənimiz: baş, gövdə, əzalar.

Gəlin özümüzü yoxlayaq: “İnsan bədəni” şeirinə qulaq asaq.

Hər kəsdə olmalıdır

Çox ağıllı... baş

Mən ona əlimdən gələni verirəm

Baş ... boyun üzərində oturur

Qarın, arxa, sinə

Onlar birlikdə ... bədən deyilir.

Əllər - nəvaziş etmək, işləmək,

Bir fincandan su için.

Sürətli ayaqlar yol boyunca qaçır.

Genka ilə rastlaşdım

Və dizini incitdi.

Ancaq bədənimiz dəri ilə örtülmüşdür. O, şəffaf deyil və altında gizlənənləri görməyə imkan vermir. Ancaq bu gün içimizdə olanlar haqqında çox şey bilirik.

sən nə bilirsən?

Harada?

Bu biliyi necə əldə etdik?

Şəraitdə bilik əldə edib bizə ötürən alimlərə dərin təşəkkürümü bildirməliyəm.

Elm tarixində belə bir misal var: 365 il əvvəl ingilis tibb tələbəsi Uilyam Harvi təhsilini başa vurmaq üçün İtaliyaya gəlmişdi. İnsanın daxili orqanları ilə maraqlandı və cəsədləri açmağa başladı. Onu deyim ki, o zaman ölüyə toxunmaq cinayət sayılırdı. Bunu etməyə qərar verən adam isə sehrbaz kimi odda yandırıldı. Və tərk edilmiş bir evin zirzəmisində şahidlərdən gizlicə gizlənən Harvey təcrübələrini davam etdirdi. Bu adam həyatını belə riskə atdı. O, nadir kəşflər etdi, onlar olmasaydı elm və tibb irəli getməzdi.

Beləliklə, gəlin görək bəzi daxili orqanlarımızı nə qədər yaxşı bilirsiniz.

(İllüstrasiyaların nümayişi, şifahi izahat)

Yeməyin yarısı (mədə) tərəfindən həzm olunduğu içi boş çanta.

Motor bir yumruq ölçüsündədir. Davamlı olaraq qan dövranı edir. (Ürək)

Bir insanın nəfəs aldığı vasitələr (ağciyərlər)

Kamera rolunu oynayan orqan (göz)

Qandakı (qaraciyər) mikrobları və zəhərləri məhv edən ən böyük və ən isti orqan.

Bu orqanlar qanı təmizləyir. Tullantılar su (böyrəklər) şəklində atılır.

Bu orqanlar qidaları (dişləri) çeynəyir.

Əsas daxili orqanların düzgün işləməsini izləyən, insanın düşüncə və hisslərini idarə edən daxili orqan (beyin)

Və bu, uşaqlar, tək bir bütöv təşkil edən bütün orqanlar deyil (sözü vurğulanan hərflərdən oxuyuruq) - orqanizm.

Müəyyən etməyə kömək edin:

İnsan bədəni bir-biri ilə qarşılıqlı əlaqədə olan və vahid bir bütöv təşkil edən mürəkkəb orqanlar sistemidir.

2. Doldurma.

3. Dərsin mövzusunun müəyyən edilməsi:

İndi isə sizdən xahiş edirəm düşünəsiniz: doğulduğunuzdan bəri çox dəyişmisiniz?

Bəli.

Necə?

Biz böyüdük.

sizcə niyə?

Gəlin dərsliklə işləyək. S.19. Mövzu - suallar və mətn müstəqil oxunur. Beləliklə, lövhədəki cümləni tamamlayın:

Canlı orqanizmlərin quruluşunun və böyüməsinin əsasları. Bu, dərsimizin mövzusudur.

Bütün canlı orqanizmlər hüceyrələrdən ibarətdir.

İnsan və bitkilər, pişik və qurbağa, mikrob və yosunlar. Yalnız bir mikrob bir hüceyrə, bir alma yarpağı isə 500 milyon hüceyrədir. Nəhəng hüceyrələr var (baxmayaraq ki, indi onlar haqqında bilmirsən) və mikroskopla belə görmək çətin olan hüceyrələr var. İngilis təbiətşünası Robert Huk 200 ildən çox müddətdə mikroskopu təkmilləşdirdi və ağcaqayın örtüyünü araşdıraraq, gözlənilmədən canlı hüceyrələr kəşf etdi.

4. Praktik iş. (Qrup işi)

Tədqiqatçı rolunda olmağı və əməli iş görməyi təklif edirəm: mikroskop altında bizdə preparat (soğan qabığı) var. Mikroskopla işləmə qaydalarını xatırlayın.

  1. Güzgü ilə işığı səhnənin açılışına yönəldin.
  2. Dərman bir şüşə slaydda sabitlənir.
  3. Aydın bir şəkil görünənə qədər borunu yavaşca qaldırın.

Lövhədə prosedur.

  1. Bir hüceyrə düşünün.
  2. Doldur.
  3. Bir hüceyrəni sxematik şəkildə təsvir edin.

Qrup işi: albom vərəqində xana çəkin.

Qrupların nümayəndələrini dinləyək:

Forma fərqlidir, amma içərisində hüceyrə divarı və nöqtə gördük.

İndi isə dərsliklə 20 ilə işləyin. Tapşırığınız öz rəsminizi dərslikdəki rəsmlə müqayisə etmək, süfrənizdə niyə portağal dilimi və yumurta olduğunu izah etməkdir.

İki paraqrafın müstəqil oxunması.

Mətni oxuduqdan sonra söhbət:

Niyə sizə portağal dilimi təklif edirlər? (gözə görünən hüceyrə nümunəsi, yalnız hüceyrənin özü görünmür)

Bitki hüceyrə formalarına daha bir neçə nümunə:

Yumurtanı sındırın və içini diqqətlə bir nəlbəki üzərinə boşaltın.

Yumurtanın hüceyrənin quruluşunu nümayiş etdirə biləcəyi doğrudurmu?

Hüceyrənin quruluşu nədir? (nüvə, sitoplazma, membran)

Cütlər düzəldin: əsas - sarısı; sitoplazma - zülal; qabıq - qabıq.

Hüceyrə elektron mikroskop altında görünən mürəkkəb bir sistemdir. Elektron mikroskopun nə deyə biləcəyini məqalənin materialı ilə 20-21-ci səhifələrdə tanış olmaqla öyrənəcəyik.

Oxunanların müzakirəsi və nəticənin formalaşdırılması:

Hüceyrə canlı orqanizmdir: nəfəs alır, qidalanır, böyüyür, yeni hüceyrələrə bölünərək çoxalır, müxtəlif işlər görüb müxtəlif xüsusiyyətlər qazanır və ölür.

5. Dərsin xülasəsi:

Nə öyrəndiniz?

Ən böyük təəssürat nə yaratdı?

Nə bilmək istərdiniz?

Mən hüceyrənin ən sadə modelini düzəltməyi təklif edirəm. Lazım olanı götürün (Stolun üstündə müxtəlif əşyalar var ki, onların arasında uşaqlar plastik torba və noxud seçəcəklər. Bu seçim yaxşı görünmə ilə bağlıdır.)

6. Qiymətləndirmə və ev tapşırığı:

Qrup işinin keyfiyyətcə qiymətləndirilməsi.

Sinif işinin ümumi qiymətləndirilməsi: onlar fəal, birlikdə işlədilər və hər kəs hədiyyə olaraq mikroskopumuzdan daha mürəkkəb bir cihaz altında yoxlanılan hüceyrənin rəsmini alır. Rəsmi dəftərinizə qoyun və izahatlarla tamamlayın. 19 - 23-cü səhifələrdəki dərslik məqaləsi sizə kömək edəcək;

İstəyirsinizsə, maraqlananlar üçün məlumat vərəqindən istifadə edərək, hər hansı bir orqanizmin böyüməsinin səbəblərini açıqlayan, hüceyrə həyatı ilə insanın həyat tərzi arasındakı əlaqəni izah edən alimlər və onların araşdırmaları haqqında hesabatlar hazırlaya bilərsiniz.

Uzaq dumanlı yağışlı bir ölkədə - İngiltərə yaşayırdı - böyük bir alim var idi. Onun adı Robert Huk idi. O, çox maraqlı və vacib bir işlə - tədqiqatla məşğul idi. Bunu etmək üçün o, bir möcüzə - böyüdən və görməyə kömək edən bir aparatla gəldi: kiçik orqanizmlərin nədən qurulduğunu - mikroskop. Nədənsə, isti bir qış axşamında Robert Huk düşünməyə qərar verdi ................................... ................................................................ ................................................................ ................................................................ ................................................ Orada çoxlu, çoxlu şar gördü.

Robert bu topların hansı hissələrdən ibarət olduğunu görmək üçün yaxınlaşdırdı.

Bu gün sizi kəşfiyyatçı olmağa dəvət edirəm.

    Şagirdlərin fəaliyyətini yeni materialın fəal və şüurlu mənimsəməsinə təşkil edir və istiqamətləndirir.

(Lövhədə belə bir yazı var: HÜCrə ​​bədənin canlı kərpicidir.)

Lövhədə nə yazıldığını oxuyun? Kərpic və qəfəslərin ortaq nələri var? (Binalar kərpiclə, orqanizmlər isə hüceyrələrlə tikilir.)

Hüceyrə istənilən orqanizmin əsasını təşkil edir. slayd 1

Hüceyrə haqqında nə bilmək istərdiniz? (Şagirdlər: hüceyrənin quruluşunu öyrənin, bədəndə hansı işi gördüyünü öyrənin?)

Müəllim: İndi slayda baxın və müqayisə edin, dərs məqsədlərimiz uyğun gəlirmi?

1. Heyvan hüceyrəsinin quruluşunu və funksiyalarını öyrənin.

2. Hüceyrənin həyatında hər bir orqanoidin rolunu müəyyənləşdirin.

3. Orqanoidləri xarici görünüşünə görə tanımağı öyrənin. slayd 2

İndi biz aydın şəkildə görürük ki, məqsədlərimiz üst-üstə düşürdü və buna görə də.

İrəli " Qəfəsdə SƏYAHƏT»!!! slayd 3

Hüceyrənin quruluşunu niyə bilmək lazımdır? (Tələbə cavabları)

Məhz hüceyrələrdə dəyişikliklər inkişaf etməyə başlayır, xəstəliklərə səbəb olur. Buna görə də həkimlər tez-tez xəstə insanın hüceyrələrini, onların quruluşunu, formasını, kimyəvi tərkibini və maddələr mübadiləsini çox ətraflı öyrənməyə ehtiyac duyurlar. Hüceyrələrin quruluşu və inkişafı haqqında fikirlər genetikada - orqanizmlərin irsiyyəti və dəyişkənliyi haqqında elmdə geniş istifadə olunur. Bəzən hüceyrə nəzəriyyəsi bilikləri məhkəmə-tibb alimlərinə cinayətkarı aşkarlamağa, atalıq təyin etməyə və daha çox şeyləri - həyəcanlı, sirli, naməlum olanları aşkar etməyə kömək edir.

Özünə hörmət edən hər bir səyahətçi yolda nə qədər yaxşı getdiyini yoxlamalıdır. Bilik səyahətində özümüzlə nə apara bilərik?

(Tələbələr: - avadanlıq (mikroskop, dərslik, əlavə material). slayd 4

Müəllim: düzdür, amma yenə də ən vacib şeylərdən birini - əvvəlki dərslərdə topladığımız bilik bazasını özümüzlə götürməliyik.

Beləliklə, qəfəs kiçik görünür

Ancaq mikroskopla baxın:

Axı bu, bütöv bir ölkədir ... Bu sözlər bizim şüarımız olacaq.

Oyun "Təklifi tamamlayın"

İnsan orqanizminin saat kimi işlədiyini deyəndə, demək istəyirlər ki, sinir sistemi eyni vaxtda bütün sistemlərin həyati fəaliyyətinə nəzarət edir, bədənin bütün lazımi hərəkətləri onun köməyi ilə həyata keçirməyə imkan verir. kas-iskelet sistemi bir insanın sağlam olduğu aparat ürək, bədəndə qanın hərəkətini təmin edən və yaxşı ağciyərlər- qaz mübadiləsi. Eyni zamanda, həzm sistemi təmin edir həzm qida, və sidik orqanları və həzm orqanları birlikdə geri çəkilmək bədəndən maddələr mübadiləsinin tullantı məhsulları. Hər bir orqan sistemi insan orqanizminin həyatı və fəaliyyəti üçün zəruridir.

İnsan təbiət aləminə aiddir

Gəlin səyahətə çıxaq....

Beləliklə, dərsin mövzusunu marşrut vərəqlərinə yazın.

Müxtəlif insan orqanlarının toxumalarının necə göründüyünü düşünün

Biz qəfəsə bənzəyən çoxlu toplar gördük.

İşi yerinə yetirdikdən sonra siz marşrut vərəqlərində hüceyrənin quruluşunu qeyd edirsiniz və nəticə çıxarırsınız.

Tələbə tamaşaları

Kiçik ölçüsünə baxmayaraq, hüceyrə qeyri-adi dərəcədə mürəkkəbdir. Hər hüceyrə davamlı olaraq minlərlə müxtəlif kimyəvi reaksiyaya məruz qalır. Təəccüblü deyil ki, onu kimya zavodu ilə müqayisə edirlər. Gəlin hüceyrənin heyrətamiz və mürəkkəb quruluşu ilə tanış olaq. slayd 6

Hər qəfəs çöldən örtülüdür qabıq./ membran/ Membran hüceyrənin və hüceyrənin tərkibini xarici mühitdən ayırır. Delikləri var məsamələr. Hüceyrə pərdəsində olan məsamələr ətraf mühitlə maddələr mübadiləsi üçün zəruridir, onların vasitəsilə su və digər maddələr hüceyrəyə daxil olur və çıxır. Slayd 7

Hüceyrə daxilində onun bütün məkanı rəngsiz özlü bir maddə ilə işğal olunur. o sitoplazma. O, yavaş-yavaş hərəkət edir - bu, canlı hüceyrənin xüsusiyyətlərindən biridir. Bu maye qida maddələrini daşıyır. Güclü istilik və dondurma ilə məhv edilir və sonra hüceyrə ölür.

Nüvə sitoplazmada yerləşir. Nüvə- hüceyrənin əsas orqanoidi, bütün həyat proseslərinə nəzarət edir. Onun tərkibində xüsusi cisimlər - xromosomlar var ki, onlar hüceyrə haqqında bütün məlumatları saxlayır, onlar ölmədən hüceyrədən hüceyrəyə, nəsildən-nəslə ötürüləcək, Həyat dəyənəyini ehtiyatla daşıyırlar. Slayd 8

Metaxondriya hüceyrələrin sitoplazmasında yerləşir. Onların forması fərqlidir. Onlar oval, çubuqşəkilli, filiform ola bilər. Onlar oksigen mübadiləsində iştirak edirlər, onlara hüceyrənin "enerji stansiyaları" deyilir.

Endoplazmik retikulumEndoplazmatik retikulum hüceyrənin əsas orqanoidlərini birləşdirir. Bir sistemi təmsil edir borular və boşluqlar. Burada qida maddələri istehsal olunur.

Lizosomlar kiçik baloncuklardır. Onların köməyi ilə hüceyrədaxili həzm həyata keçirilir. Onların əsas rolu qida tullantılarının hüceyrələrdən çıxarılmasıdır

Mikrofilamentlər-budur diametri 5-7 nm olan çox nazik protein filamentləri. Hüceyrənin hərəkətinə kömək edirlər

Demək olar ki, bütün heyvan hüceyrələrində deyilən içi boş silindrik şaxələnməmiş orqanoidlər varmikrotubullar . Onlar hüceyrənin formasını saxlamağa kömək edir.

Nəticə: hüceyrələrarası maddə ilə bir-birinə bağlı olan hər hansı insan orqanının hüceyrələri əmələ gəlirparçabu orqanın / sinir hüceyrələri sinir toxumasını, yağ hüceyrələri - yağ, əzələ hüceyrələri - əzələ toxuması /

Orqan sistemləri kimi hüceyrələr də qonşuları ilə birlikdə işləyirlər.Slayd 9