Logopeedilise tunni kokkuvõte teemal "Heli ja M-täht." Ettevalmistusrühma “Heli ja täht M” kirjaoskuse tunni kokkuvõte


























Tagasi ette

Tähelepanu! Slaidide eelvaated on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada kõiki esitluse funktsioone. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.

Tunni eesmärk: kinnistada laste teadmisi kaashäälikute ja tähtede kohta; õppida eristama häälikuid artikulatsiooni järgi, eristama helisid ja neid esindavat tähte. Arendada foneemilist kuulmist, tähelepanu, loogilist mõtlemist, mälu, peenmotoorikat.

Varustus: esitlus, multimeediaseade, märkmikud, punased, sinised ja rohelised pastakad.

Tunni edenemine

1. Aja organiseerimine

.

Istub see, kelle nimi sisaldab heli [mina].

Psühho-võimlemine. Kõneterapeut: Milline on ema ja isa näoilme, kui nad on vihased? Mida sa teed, kui sind noomitakse (slaid 1) (nutad, oled kurb, varjad, kaitsed end, vaikid, vabandad – lapsed väljendavad näoilmega erinevaid emotsionaalseid seisundeid). Mängitakse läbi 2-3 stseeni.

2. Teatage tunni teemast.

(Kuva slaid 2)

Logopeed: mis see on? - Maja. Mis on sõna maja viimane häälik? (Heli [M]). Selles majas elavad vanaema, vanaisa, isa, ema ja lapsed - poeg ja tütar nimega Mihhailov. Öelge ühe sõnaga "perekond" (slaid 3) Mis on selle sõna kolmas häälik? (Heli [M’])– Täna õpime eristama helid [M] – [M’] ja täht, mis neid helisid kirjalikult esindab. M-täht (4. slaid)

3. Helide karakteristikud artikulatiivsete ja akustiliste omaduste järgi.

Logopeed: Vaadake mu huuli, nad naeratavad natuke, kui hääldavad heli [M’], ja saavad natuke vihaseks, kui hääldavad heli [M].

M - heli sulgeb meie huuled!
Hääl aitab heli.(Heliprofiil [M]– (5. slaid),

Helide tähistamine värviliste sümbolite ja "kelladega" (slaid 6)

4. Foneemilise kuulmise arendamine. Mäng "Kõva - pehme"

Logopeed: Mihhailovite perekond on sõbralik. Nad töötavad koos ja lõõgastuvad koos, armastavad mängida erinevaid mänge. Papa Matvey kutsub teid mängima mängu "Hard - Soft". Kui kuulete heli [M], siis tõstke sinine ruut üles ja kui kuulete heli [M’], siis tõstke roheline ruut. ( Sõnad: lennuk, vaarikas, mesi, sild, armas, väike, liha, jahu, karu, kärbes) Kõneterapeut: Kuidas M-täht välja näeb?

M-täht kahe küüruga, Nagu kaamel – vaadake ise (6. slaid)

Sõbrad hoidsid käest kinni.
Ja nad ütlesid: "Sina ja mina oleme meie!"
Vahepeal
selgus, et see oli M-täht.
A. Šibajev (7. slaid)

Logopeed: Minu lapselastele Mityale ja Mayale meeldib väga vanaema Mashaga mängida.

5. Tähelepanu, mälu, loogilise mõtlemise arendamine. Mäng "Neljas ratas".

Logopeed: vaadake pilte, nimetage neid, leidke "lisasõna", selgitage, miks nii arvate.

Vastuse näidis: Arvan, et sõna “maja” on “ülearune”, kuna häälik [M] on sõna lõpus, kuid kõigis sõnades on seda kuulda sõna alguses.

(õli, auto, beebi, maja - slaid 9),
(Pall, kallis, värvipliiatsid, meri-Slaid 10)
(Jäätis, liha , seep, lennata-Slaid 11), (2 vastusevarianti)
(Ema, mündid, sild, mootorratas-Slide 12).

Kuidas on sõnad sarnased? (piim, haamer – slaid 13) ( Need algavad kõva kaashäälikuga [M], igal sõnal on 3 silpi, mis on kirjutatud vokaalitähega O). Mis vahe on? (Piim on toode ja haamer on tööriist. Sõnas "piim" on 6 tähte ja 6 häält, sõnas "haamer" on 7 tähte ja 7 heli)

Logopeed: koos vanaisa Mišaga armastavad lapsed midagi meisterdada, haamriga koputada ja huvitavaid filme vaadata (slaid 15).

6. Füüsiline harjutus – “Haamrid”(slaid 14).

O.S. – jalad – õlgade laiuselt, käed allapoole. Sõrmed surusid rusikasse.

- Nad koputasid rusikaga rusika pihta - klõbin ja kõlks. Haamrid kopp-kop-kop. Knokk-kopk-kopk küüntele. Haamrid koputavad, koputavad naeltele. Haamrid kopp-kop-kop. Knokk-kopk-kopk küüntele. (Korda - 2 korda muusika saatel, lapsed teevad vastavaid liigutusi)

7. Silpide ja fraaside lugemine.

Ma-ma-ma – olen ise kodus.
Mu-mu-mu - piim kellelegi?
Mo-mo-mo - sööme popsi.
Me-me-me- lugesime raamatut.
Mi-mi-mi - laula nooti E. (Slaid 17).

8. Silpide kirjutamine tähega M (

mitmevärvilised pliiatsid ) märkmikus.

Logopeed: Ema õpetab Mityale ja Mayale tähti, silpe ja sõnu kirjutama.

Silbid – MA, MU, MO, WE, MI,
Sõnad – ema, olen, mõistus.

9. Tunni kokkuvõte.

Milliste helidega saite tuttavaks? Kuidas nad on sarnased? Mis on nende erinevus?

Ettevõte Olesya
Kirjaoskuse tund “Helid [M], [M’]. M täht"

Teema: Kõlab M, M. M täht.

Eesmärgid: tutvustage lastele M kõlab, Minu, s täht M.

Ülesanded:

Parandusõpetus:

Laste iseloomustamisoskus M kõlab, Minu

Kinnitada laste teadmisi koduloomade ja nende poegade kohta;

Korrigeeriv ja arendav:

Foneemilise kuulmise ja taju arendamine lastel

Üld-, peen- ja artikulatsioonimotoorika arendamine

Aktiivse sõnastiku laiendamine ja täiustamine

Paranduslik ja hariv:

Kõne enesekontrolli arendamine lastel

Varustus: albumid autorilt kirjaoskus; pliiatsid; komplektid diagrammide koostamiseks; lemmikloomade kujutisega plakat; pilte, millel on pealkiri M heli, Мь; loenduspulgad; mängukaru seljakott seljas ja marmelaad.

Tunni käik:

1 Korralduslik hetk

Poisid täna õppetund on meil külaline, kuid selleks, et teada saada, kes, peate ära arvama mõistatus:

Ta on karvane, ta on suur,

Ta magab talvel koopas,

Suvel närib ta marju,

Võtab mesilastelt metsiku mett,

Võib ähvardavalt möirgada

Kampajalgne metsaline…. (karu)

Meie karu tuli teilt kirjutamist ja lugemist õppima, sest ka tema läheb järgmisel aastal kooli.

2 Õpitu kinnistamine materjalist:

Täna jätkame koos Kaisukaruga teekonda läbi võlumaa helid ja tähed, tutvume uutega helid ja tähed. Ütle mulle, mis on teisiti kiri helist? (helid me kuuleme ja hääldame ning me näeme kirju, kirjutage, lugege).

Mõnega helid ja tähed Oleme juba kohtunud, loetlege AUIYO - mis need on? (vokaalid); PTKH (konsonandid). Mis vahe on konsonandil täishääliku heli? (kaashäälikute hääldamisel helidõhk kohtub takistusega ja täishäälikute hääldamisel helidõhk tuleb vabalt välja ja saate neid laulda).

Mäng "Arva ära heli artikulatsiooni järgi» - U A O I Y

3 Teema sõnum klassid

Mishkal on kriipivates käppades mõistatused ja ta palus mul ära arvata nende:

Joob bensiini nagu piima

Saab kaugele joosta

Veab kaupa ja inimesi

Muidugi sa tead teda (auto)

Hüppa-hüppa, hüppa-hüppa,

Kuklike mängiti välja,

Ani hüppab kõrgemale

Meie rõõmsameelne... (pall)

Nimetagem need oletussõnad uuesti ja tõstame esile esimesed kõlab igas sõnas.

Auto on M, pall on M. Täpselt nendega õpime üksteist tundma läbi helide. Need on vanema ja noorema venna nimed ning nende perekonnanimi on EM. Nende hääldamisel helid Kas õhk väljub vabalt või tekib takistus? (takistusega on meie huuled teel). Nii et see konsonantheli võib olla raske (sinine) ja pehme (roheline). Ja ka kaashäälikud helid võib olla hääline ja hääletu, kontrollige ja öelge meile, milline see on heli? (häälega).

4 Suhtlemine tähed ja helid:

Pulk ja kepp

Nende vahel on linnuke

Ja see on kõigile selge korraga

Selgus täht M.

Loendage, mitu elementi selles on kiri? (4)

Välja panema loenduspulkadest tehtud tähed:

Ja selle kohta on veel üks luuletus kiri, seisake paarikaupa, käest kinni hoides näoga ettepoole.

Käest kinni hoides tõusime püsti

Ja nad hakkasid välja nägema nagu M.

Teil on laudadel kolm naljakat meest, peate neid küljendamiseks kasutama silbid: ME - me-me-me oleme säga, kes ujuvad jões, MO-mo-mo-mo - Maša sõi popsi, MI - mi-mi-mi lind lehvitab tiibu.

Olge valmis albumis töötama, ärge unustage õiget kehahoiakut.

5 Töötage albumites autor kirjaoskuse haridus O. S. Gomzyak

Avame albumid lk 22. Maša ja Miša tulid teie lehele külla, neil on sünnipäev, neil on vaja teha kingitusi, võtta sinised ja rohelised pliiatsid, Mašale joonistame sinise pliiatsiga teed kingituste juurde ja Mišale roheline pliiats.

6 Fizminutka

Kõnnime varvastel

Ja siis kannul

Näeme välja nagu poisid

Ja nagu kohmakas karu.

7 Mäng foneemilise teadlikkuse arendamiseks "Kõva pehme"

Teie laudadel on signaalikaardid, ma ütlen sõnad, kui kuulete vaikset heli sa kasvatad rohelise mehe, soliidne kasvatab sinise mehe.

M-autod, feeder, suits, kotid, lennuk, sipelgad

M – kriit, tomat, komeedid, veski.

8 Heli-tähe analüüs:

Poisid, öelge mulle, mis on kõigi laste ja inimeste lemmiksõna maailmas? EMA

Mitu silpi sellel sõnal on? helid M A M A trükime selle sõna kahe sinise pliiatsi abil (konsonant heli) ja punane (täishäälik heli) .

Sõrmede võimlemine:

Sarviline kits tuleb,

Tuleb tagumikuga kits.

Väike kits jookseb talle järele,

Kell heliseb.

Pole ju ainult inimestel emad, ka loomadel on emad, vaadake plakatit, loetlege laps ja nimetage tema ema. Juhendage ema oma albumites lapse juurde.

9 Kokkuvõte klassid:

Millega helid kas me täna kohtusime? Kirjeldage neid helid.

Hästi tehtud poisid, tegite tõesti head tööd. Oh, mulle tundub, et karu on kolinud, ilmselt on ta sinuga väga rahul ja on sulle midagi ette valmistanud, tule siia, Miša ja vaata, mis karu seljakotis on. (marmelaad). Aitäh Mishutka, kui maitsev ja magus see on täht M, poisid, proovime teie marmelaadi!

Zinaida Angarova

Eesmärgid: Tugevdada diskrimineerimist ja selget hääldusoskust helid(M,Mb) arendada foneemilist teadlikkust sõnade ja fraaside silpides, harjutada antonüümide valimist; õppida mõistma ja õigesti seletama populaarseid väljendeid.

1. Org. hetk. Istub see, kes vastab ühe sõnaga õigesti - Pallimäng "Nimeta seda ühe sõnaga" (sibul, kurk, tomat) jne.

2. Liigestusvõimlemine Kosinova A.M järgi.

Hingamisharjutused. -

3. Tutvumine heli M,MINU.

Pildid koos heli M, MINU. Milline kõlavad sagedamini kui teised helid esineb kõigis nendes sõnades? Lapsed vastavad (Kõlab M,M.)

Liigendamine heli: M – huuled on kokku surutud ja pinges, keel lamab põhjas, õhk käib läbi nina.

Iseloomulik heli M:

- Heli(M)– kaashäälik, hääleline, kõva, laulda ei saa, tähistatud sinisega. Heli м – kaashäälik, kõlav, pehme.

4. Kõneharjutus: ma-mya, mo-myo, mu-myu, we-mi, me-mina, am-am, om-om, u - öelge puhtaid ütlusi

Oi-oi – see on meie kodu

Om-oh – metsas on päkapikk

Om-om - säga jões

Oi-oi – riiulis on album

m-um, um-um, um-um

Vaene karu on haige

Karu sõi palju mett. Karu nutab ja karjub:

Mu kõht valutab.

5. Mäng "Kuula tähelepanelikult". Signaalikaartidega töötamine -

Lapsed näitavad kaashäälikute hulgas sinist ringi helid kuulevad heli"M"; roheline ring, kui ta kuuleb "MINU": t, w, m, d, g, m, p, m, k, s, h, v, m, f, x, c, r, n, m jne.

Silpides: sa, siis, mo, ka, po, mu, vo, mi, yes jne.

Sõnades: säga, Sonya, Rita, Sasha, meri, Tolja, märts, sammal jne.

6. Defineeri heli didaktilistelt piltidelt kõlakojad. - (algus keskelt ja lõpust) moon, Tim, Misha, com, Tom, majakas jne)


7. Kehalise kasvatuse minut

8. Tutvumine kiri"M" -



Joonista õhku, meik kiri“M on pulkadest tehtud, teraviljadest traadist.

9. Mida tähed on peidetud? -


10. Mäng "Kivi ja vatt" Signaalikaartidega töötamine. -

Hiir kraabib põrandal,

Pruunkaru magab koopas.

See karu on väga armas

Ainult ta ei pesnud käppa.

Hiir jooksis auku,

Karu heitis koopasse magama.

Poiss on väike, aga väga armas.

Ta pesi käed veega.

11. Mäng "Vastupidi" Antonüümidega kaust.

12. Populaarsete väljendite tutvustamine.

Karuteene. Kuidas sa aru saad? Lapsed vastavad oma mõtetega. Logopeed teeb järelduse: (teenus, mis toob abi asemel kahju või probleeme).

Lehvita käega. Kuidas sa aru saad? Lapsed vastavad oma mõtetega. (lõpetage millelegi tähelepanu pööramine, lõpetage millegi tegemine või millegi tegemine).

Sogane vesi. Kuidas sa aru saad? Lapsed vastavad oma mõtetega.

(midagi tahtlikult segi ajada, milleski segadust tekitada). Kõik väljendid algavad millega kirju? Lapsed vastavad.

13. Trükkimine kirju"M". Tutvumine täht M,MINU. Koht tähestikus. Kuidas see välja näeb täht M? (Vastused lapsed) . Kiri M koosneb neljast elemendid: kaks sirget ja kaks lühikest pulka.

Käest kinni hoides tõusime püsti -

Ja nad hakkasid välja nägema nagu M.

Joonista sõrmega õhku.

Välja panema M tähed teraviljadest.

Tee figuur traadist M tähed.

14. Töö graafilise salvestusega. Koostage laused 3, 4 sõnast. Ema peseb Milat. Mila mängib Annaga.

Trükkimine tähed M, m; silbid ma, mo, mu, me, mi, olen, om, meel, ym, nemad; sõnad ema

15. Lugemine silbid ja sõnad tahvlilt.

Tere mu kallid lugejad!

Jaotises tähtede õppimine Täna täht "M". Lastele meeldib see kiri, nad jätavad selle kiiresti meelde ja kutsuvad seda ema kirjaks. Ja pole juhus, et lapsed armastavad teda, sest sõnas ema on kaks M-tähte.

Mu kallid, me oleme juba rääkinud sellest, et enne lapsele tähe tutvustamist tuleb esmalt töötada heliga.

Täna soovitan teil enne oma lapsele kirja tutvustamist kontrollida, kui tähelepanelik teie laps on? Ja selleks mängi temaga.

Mäng tähelepanu saamiseks:

Paku meelde jätta sõnad häälikutega [m, mґ], mida leidub G. Yudini muinasjutus “Poeedid”.

LUULETAJAD

Hiir Hiir ja karupoeg Miša lebasid lagendikul ja sõid vaarikaid. Hiir ütleb:

- Mõtleme välja luuletusi. Kuulake, mis ma kirjutasin:

Iga päev ja iga tund

Nõuame kangekaelselt:

Maailmas pole kedagi

Parem kui meie...

- Vaarikad! - hüüdis Misha.

- Mis pistmist on "vaarikal" sellega! Tahtsin öelda: "Parem kui meie ema."

- See on ka suurepärane! Ja nüüd ma kirjutan... Aga?

- Noh, vähemalt selle kärbseseene kohta.

- Ärge sööge valget pastat

Ja sööge punaseid kärbseseeni!

- Mis sa oled, mis sa oled! - Hiir oli hirmul. "Te ei saa kärbseseent süüa, sa jõuad haiglasse." Siin kuulake salmi arsti kohta:

Metsas pole tähtsamat arsti,

Milline elav punapea...

- Aibolit! - karjus karupoeg.

- Jah, mitte Aibolit, vaid sipelgas. Aibolit ravib loomi ja sipelgas metsa.

- Kust sa nii palju tead?

– Kes palju loeb, see teab palju! - Hiir hiir vastas tähtsalt.

Pärast loo lugemist küsige:

  • Kas lapsele muinasjutt meeldis?
  • Mis sulle meeldis?
  • Milliseid häälikuga [m, mґ] sõnu mäletate?

täht "M"

Naljakad luuletused

Ema, vaata!

Nagu kaks õde! G. Vieru

P Mul oli kuhugi kiire,

See läks keskelt katki,

P Mitte P nüüd täiesti -

Temast sai kiri M.

G. Vanjuhhina

Me ühendame käed

Naeratame emale

Oleme nagu kiri M, koos

Lähme pärastlõunal maipühale.

V. Stepanov

Siin on kiik – kiri M!

Siin saavad kõik kiikuda!

E. Tarlapan

Kaisukaru hommikul

Ta ütles kangekaelselt:

- Maailmas pole kedagi

Parem kui mu ema.

Käest kinni hoides tõusime püsti

Ja edasi M muutusid sarnaseks.

V. Stepanov

Käest kinni hoidvad sõbrad

Ja nad ütlesid: "Sina ja mina -

Need oleme meie". Vahepeal

Tulemuseks on kiri M.

A. Šibajev

Ema pesi Milat seebiga,

Milale sattus seep silma.

Mama Mile ütles:

– Ära ole vihane, tütar Mila!

"Ma ei ole vihane," ütles Mila, "

Ma nutan seepi.

I. Demjanov

Kiri M- sõnade algus

mitmekesine:

Vaarikas, ema, kärbseseen ja või.

M saame hõlpsasti kohtuda:

Mesi, ravim, piim.

täht "M"

Vanasõnad ja kõnekäänud

1. Rahu ehitab, aga sõda hävitab.

2. Palju lund tähendab palju leiba.

3. Tahtmisest ei piisa, sa pead suutma.

Puhas jutt

Ma-ma-ma - olen ise kodus.

Mu-mu-mu - piim kellelegi?

Mo-mo-mo - sööme popsi.

Meie-meie – loeme.

Mi-mi-mi - laula nooti E.

Mängud

Mäng "Kes on suurem?"

1. Pea meeles, milline mari algab heliga [ m] ja lõpeb heliga [ A]. (Vaarikad, pilvikud.)

2. Nimetage lilled, mille nimed sisaldavad heli [ m]. (Magun, karikakar, malva, kummel.)

3. Loetlege tooted, mille nimed sisaldavad heli [ m]. (Liha, margariin, või, pasta, manna, piim, jahu, mandariinid.)

Mäng "Ütle sõna".

Ta magas terve talve kasukas,

Ma imesin pruuni käppa,

Ja kui ta ärkas, hakkas ta möirgama.

See loom on metsaloom... (karu).

Valge jänes mustal väljal

Hüppas, jooksis, tegi silmuseid.

Ka jälg tema taga oli valge.

Kes see jänes on?... (Kriit).

* * *

Maa all, kapis

Ta elab augus

Hall beebi.

Kes see on?.. (Hiir).

Neid on suvel palju,

Ja talvel surevad nad kõik välja.

Hüppamine, sumin kõrvas,

Kuidas neid nimetatakse? .. (Lendab).

Kõik siin metsas on andekad -

Ja laulja ja... (muusik).

Meie Tanya nutab valjult,

Viskas selle jõkke... (pall)

* * *

Isegi kui nad lebavad külmas,

Kuid nad ei värise külmast.

Las tuuled ja vesi olla värsked,

Ranna katmine... (morsad).

Põldude kaugus on roheline,

Ööbik laulab.

Aed on valgesse riietatud,

Mesilased lendavad esimesena.

Äike müriseb. arvan,

Mis kuu see on?... (mai).

Oleme kutsikas vees ja sees

Kaks tundi pesulapiga... (pestud).

Mäng "Ütle lause".

Hobune naarib ja lehm... (moos).

Koer haugub ja kass... (mjäutab).

Kuu paistab ja tähed... (virvendus).

Mäng "Maagiline kett".

Teisenda hiir V kaussi.

(Hiirkääbus - karu - kauss.)

Mäng "Kiri on kadunud."

Leia kadunud kiri.

– skva, – insk, – ak, – etro, – a – a, – ir.

Mäng "Vastupidi".

Nimetage sõnu, mis algavad heliga [ m], mis on nende sõnade tähenduses vastupidine,

Sõda - ( maailmas), vaidlema - ( üles panema), kiire - ( aeglaselt), tahke - ( pehme), rumal - ( tark), suur - ( väike).

Mäng "Üks - mitu".

Esitage need sõnad mitmuses: sild – ( sillad), muuseum - ( muuseumid), jahu - ( jahu), seep - ( seep), metroo - ( metroo).

Mäng "Sõna teile".

Mac... (- kõrvad), mask... (- rõõmus), liha… (- lõikamine), hiir… (- jaks).

Mäng "Paari sobitamine".

väike auto

merekarmiinpunane

mees on aeglane

rahulik pall

peen kriit

jäätisemuuseum

lihamuusikal

Mäng "Kuus võlurit".

1. m– – – a – d.

Selle leiutasid Austraalia inimesed.

2. mustkunstnik – – – – – – –.

See sisaldab džässi, ditties ja aariaid.

3. mustkunstnik – – – – –.

See on ilus idamaine lill.

4. – – – – – – mustkunstnik.

Selles toimub erinevate kaupade voog.

5. ma – g – – – – –.

See on lillepeenras, väike, aga ilus.

6. – – mustkunstnik –.

Kui poleks seda, õigemini seda,

Ma ei ootaks sinult vastust.

Vastus: mustang, magnetofon, magnoolia, kaubamaja, karikakra, paber.

Mäng "Leia sõnad".

Mäng "Piituse mängimine".

küsimus. Kes veel majas elas? Lugege ettepanek hoolikalt läbi. Võib-olla näete kedagi teist.

Mäng "Silpide loto".

1. Lugege silpe ja tehke nendega sõnu. ( Piim, ema, seep, pakane jne.)

2. Ladumislõuendile trükitakse silp ma, peate terve sõna tegemiseks lisama veel ühe silbi (silbid). ( Ma-ma, ma-lina, ma-ki.)

3. Leia sõnad, milles üks silp peab algama

alustades tähega “m”: ma, ti, ma, si, ma, ra, ma, ro, ma, mu, lo, la, ma, lo, me. (Näiteks: ema, väike, seep, Roma, jahu, raam, Sima, Tim.)

Mäng "Võlukiri".

L

Ja R? JA MINA

Vastus: armee, lamp

Mäng "Sabapea".

Oleme lühikesed beebid.

Meil on hea meel, kui te

Mõelge sellele ja saage teada

Ja algused ja sabad.

Luhtunud mol moon

Vastus: kimalane, veski, humal; piim, hästi tehtud, mutt, vaik, molekul; pasta, võrkkiik, makett jne.

Mäng "Must ja valge".

kriit - - - - -

--- kriit-

- kriit -

- kriit - - - -

Võimalik vastus:

veski, luud, kimalane, jurakas.

Mäng "Krüpteeritud sõna".

Arvake sõna koodi abil ära.

Vastus: mandariin.

Vastus: porgand, oks, ämber, luud.

2. Ringskeem.

Arva ära krüptitud sõna.

Vastus: Murzilka.

Muutujad

PROUA. RAHU NENDELE.

MOKNET OKSANA KASSIPOEGA

Vastus: käpp. Vastus: mahla.

Mõistatused

Punased helmed ripuvad

Nad vaatavad meid põõsaste vahelt.

Armastan neid helmeid väga

Lapsed, linnud ja karud.

(Vaarikad.)

Mis meister see selline on?

Kasutatakse klaasile

Ja lehed ja rohi,

Ja roositihnikud?

(Külmutamine.)

Erinevat kasvu sõbrad

Kuid nad näevad välja sarnased

Nad kõik istuvad kõrvuti,

Ja ainult üks mänguasi.

(Matrjoška.)

Hiiglane seisab sadamas,

Pimeduse valgustamine

Ja signaalid laevadele:

"Tulge meile külla!"

(Majakas.)

Nad peksid teda käe ja puuga,

Kellelgi pole temast kahju.

Miks nad peksavad vaest meest?

Ja selle eest, et ta on täispuhutud!

(Pall.) S. Marshak

Punane nina on maa sisse kasvanud,

Ja roheline saba on väljastpoolt.

Me ei vaja rohelist saba

Kõik, mida vajate, on punane nina.

(Porgand.)

Valge kivike sulas ja jättis tahvlile jäljed.

(Kriit.)

Metsaline on karvas, lampjalgses,

Ta imeb käpa koopasse.

(Karu.)

Kuum nool langetas küla lähedal tamme.

(Välk.)

Vanamees väravas tiris sooja ära.

Ta ei jookse ega käsi tal seista.

(Külmutamine.)

Töötan artellis, karvas kuuse juurtes, lohistan palki mööda künkaid -

See on suurem kui puusepp.

Sae meie juurest ei leia;

Me ei raiunud tüvesid maha,

Nad ei koputanud kirvega, -

Ja kuuse all kasvas maja.

(Ant.)

Kännu lähedal metsas käib sagimine ja sagimine: Töörahvas on terve päeva askeldas, ehitab endale linna.

(Ants.)

Väikesed ise kardavad kasse,

Nad elavad põranda all ja kannavad kõike sinna.

(Hiired.)

Ta on väike, kuid ta ei meeldi kellelegi.

(Hiir.)

Ma arvan seda praktiline materjal pealkirjad M tähega algavate tähtede õppimine Kas teile meeldib. Kommentaarid on teretulnud!

Korrigeerivad ja arendavad ülesanded.

1. Õpetage last määrama heli suunda ruumis.

2. Valmistage laps ette hääliku-silbiseeriate valdamiseks, moodustades ajalis-ruumilisi esitusi.

3. Õpetage last selgelt hääldama häälikuid [M] ja [M"], eristama helisid kõrva ja häälduse järgi.

4. Tuua lapse passiivsesse ja aktiivsesse sõnavarasse järgmised mõisted: “konsonantheli”, “kõva (pehme) konsonantheli”.

5. Õppige määrama häälikute [M], [M"] kohta sõnade alguses, keskel ja lõpus.

6. Õppige analüüsima silpe nagu AM, MA.

1. harjutus. Didaktiline harjutus “Jälgi heli” (kuulmis tähelepanu arendamine).

Täiskasvanu seob lapsel silmad kinni ja helistab kella. Laps peab järgima kella heli.

2. ülesanne. Didaktiline harjutus "Enne - vahel - pärast". Täiskasvanu kutsub last üles meenutama, millised aastaajad, kuud, nädalapäevad talle meelde jäävad: palub need järjekorras öelda. Siis küsib täiskasvanu küsimusi: mis on aasta esimene kuu? Viimane? Enne märtsi? Pärast märtsi? juunist augustini? (Samamoodi mängitakse mängu nädalapäevade ja aastaaegade alusel.)

3. ülesanne. Heli tutvustamine [M].

Täiskasvanu palub lapsel mõistatust ära arvata ja vastata küsimusele: Näljane - põder, Täis - närib,

Annab piima kõigile lastele. (Lehm) "Kuidas lehm nihutab?" - "MMM..."

Täiskasvanu näitab last peegli ees ja selgitab heli artikulatsiooni [M]: kui me hääldame heli [M]:

Lõuad on pingevabalt suletud:

Õhk väljub nina kaudu;

Kael "töötab".

Täiskasvanu näitab lapsele heli [M] sümbolit: lehm mooseb: MMM..., seejärel selgitab, et heli [M] ei saa laulda, sest käsnad loovad õhule barjääri. See heli on kaashäälik, kõva, kõlav (kael "töötab"), seega tähistame heli [M] kellukesega sinise ringiga. Nii õpib laps hääliku [M] tunnuse selgeks.

4. ülesanne. Foneetiline harjutus.

Lehm mooseb: MMMMMMMMMMM... (täiskasvanu järel hääldage häält [M] pikka aega).

5. ülesanne. Didaktiline harjutus "Plaksutage käsi". Täiskasvanu hääldab rea helisid, silpe, sõnu ja palub lapsel heli [M] kuuldes käsi plaksutada (eraldatult, silpides, sõnades):

m, a, y, m, m ja; olen, ar, või, om, ma, mu, ka, sa, me; moon, Olya, kärbes, maja, supp, jahu;

6. ülesanne. Täiskasvanu kutsub last tähelepanelikult kuulama ja silpe kordama, samal ajal kui laps peaks heli [M] hääldamisel tundma huulte sulgumist:

ma, mo, mu, meie; am, om, mind, im.

Ülesanne 7. Täiskasvanu kutsub last kordama silpide järjestust:

ma-mo, ma-me, moo-ma, moo-we; um-om, um-im, um-am, om-im.

Ülesanne 8. Täiskasvanu hääldab sõnu, rõhutades oma häälega neis olevat heli [M] ja laps nimetab sama esimest (viimast) häält sõnades: moon, kärbes, auto, seep; maja, säga, tükk, jääk.

Ülesanne 9. Lapsel palutakse valida joonistatud objektide hulgast need, mille nimed sisaldavad heli [M]:

Sõnade alguses: moon, kärbes, mask, mark;

Sõnade lõpus: maja, säga, album;

Sõnade keskel: kott, lennuk, lamp.

Hääliku [M] koha määramiseks sõnas on soovitatav kasutada kaarti ja kellukesega sinist ringi.

Ülesanne 10. Pidage koos lapsega meeles:

Aasta kuud, mille nimed sisaldavad heli [M] (märts, mai);

Aastaaeg, mille nimi sisaldab heli [M] (talv).

Ülesanne 11. Lõpetage laused (asjasõnade ja nimisõnade kokkuleppimine):

See on minu... (müts). See on minu kodu). See on minu... (mantel). Need on minu raamatud).

Ülesanne 12. Tutvustame heli [M"].

Täiskasvanu küsib lapselt küsimuse: "Mis on lehmapoja nimi?" - "Vasikas."

Täiskasvanu juhib lapse tähelepanu asjaolule, et vasikas on väike, ta muigab: Mmm...

Seejärel tutvustab ta lapsele heli [M"] sümbolit: vasikas moos: moo..., heli omadusi: kaashäälik, pehme, kõlav ja tähistust: roheline ring kellukesega.

Ülesanne 13. Didaktiline harjutus “Plaksutage käsi, kui kuulete heli [M"]:

m, a, u, m ja, meie mina. ka, pa, mi, ki, mina; pall, supp, kauss, Miša, rahu, vares.

14. ülesanne. Täiskasvanu kutsub last tähelepanelikult kuulama ja kordama rida silpe:

mina-mina, mi-minu...; oi, oi, um...

Ülesanne 15. Täiskasvanu palub lapsel loetleda pildid, mille nimi algab heliga [M"]:

pall, kauss, karu, kriit, metroo, kuu. ,

Mängud piltidega: "Mis on puudu?" (laps sulgeb silmad ja täiskasvanu eemaldab pildi. Laps peab meeles pidama eemaldatud pildi nime.) "Mis on muutunud?" (laps sulgeb silmad ja täiskasvanu vahetab pilte. Laps peab meeles pidama ja taastama algse pildirea.)

Ülesanne 16. Helide eristamine [M] - [M"].

Didaktiline harjutus “Helista kuuldes käsi [M]”:

m, m, m, m...; ma, mina, mi, mu...; olen, om...; pall, kärbes, moon, Miša...

Didaktiline harjutus “Ütle vastupidist” (palliga mängimine: täiskasvanu hääldab kõva kaashäälikuga silbi [M], samal ajal viskab palli lapsele. Laps püüab palli kinni, hääldab pehme kaashäälikuga silbi [M] M"], palli tagastamine täiskasvanule jne. d.):

ma-mya, mo-..., mu-..., we-...; mina-ma, mi-..., mu-..., mina-...

Ülesanne 17. Lapsel palutakse valida nimede hulgast need, mis algavad heliga [M] ([M"]):

Miša, Mark, Marina, Miron... Kleepige vihikusse pildid objektide kujutistega, mille nimed algavad helidega [M] ja [M"]. (Teemalise tunni lõpus kutsub täiskasvanu lapse et mäletada, millised pildid ta märkmikusse kleepis.)

Ülesanne 18. Didaktiline harjutus "Ütle sõna, nimeta sõna esimene häälik."

Maa all, kapis

Ta elab augus

Hall beebi.

Kes see on?., (hiir)

Ta magas terve talve kasukas,

Ma imesin pruuni käppa,

Ja kui ta ärkas, hakkas ta möirgama.

See on metsaloom... (karu)

Arva ära mõistatused, nimeta vastuse esimene heli:

Talvel ta magab

Suvel – ajab tarud üles. (Karu)

Pole käsi, ei jalgu,

Ja ta oskab joonistada. (Külmutamine)

Tüdruk istub vanglas,

Ja palmik on tänaval. (Porgand)

Lendab terve päeva

Kõigil hakkab igav

Öö tuleb

Siis see peatub. (Lendama)

Õppige puhtaid ütlusi:

Ma-ma-ma – olen ise kodus.

Mu-mu-mu - piim kellelegi?

Mo-mo-mo - sööme popsi.

Me-me-me- lugesime raamatut.

Mi-mi-mi - laula nooti E.

Mina-mina-mina – anna mulle rohtu. Täiskasvanu ütleb paar sõna ja palub lapsel määrata, mis on nende sõnade esimene häälik, ja seejärel koostada iga sõnaga lause:

hiir - karu; seep - Mila; väike - kortsus.

Ülesanne 19. Harjutus sõrmedele ja kõne koordineerimise arendamine liigutustega:

Ja nüüd tõstsid kõik koos rusikad.

Trampige oma jalgu, tehke sobivat

Käed pai. liigutused.

Kirjutasime, kirjutasime. Suruge sõrmi rütmiliselt

Meie sõrmed on väsinud. rusikasse.

Puhkame natuke -

Hakkame uuesti kirjutama.

Ülesanne 20. Tutvustame M-tähte.

M-täht kahe küüruga.

Nagu kaamel – vaadake ise! (O. Hoffman)

Kuidas M-täht välja näeb?

M-täht sõrmedelt: sulgege nimetissõrmede otsad, langetage need koos keskmiste sõrmedega alla ja suruge ülejäänud sõrmed rusikasse. Kirjamängud.

Ülesanne 21. Silbianalüüs: AM, MA. Diagrammide koostamine ringidest. (Kaashäälik on sinine ring kellukesega, täishäälik on punane ring.)

Silpide AM, MA koostamine poolitatud tähestiku tähtedest. Diktaadist trükitähtedega lugemine, kopeerimine, kirjutamine.