İdrak mövzusunda klaster yaradın. Biologiya dərslərində pedaqoji texnologiyalar

Metodiki gün həm seminar, həm də seminarın formalarını ehtiva edir.

Hədəf: (slayd 2)

  • fəaliyyət yönümlü texnologiyaların məqsədləri, əsas anlayışları, didaktik xüsusiyyətləri, dərslərin strukturu, metodları, texnikaları ilə tanış olmaq;
  • bu texnologiyalardan istifadə etməklə açıq dərslərdə iştirak etmək;
  • onların istifadəsinin səmərəliliyini qiymətləndirmək.

Avadanlıq:

  • multimedia proyektoru
  • Əlavə 1 Seminar üçün təqdimat.

Metodoloji gün üçün plan. (Slayd 3)

Mərhələ I: diaqnostik.

1) müasir pedaqoji texnologiyalar sahəsində müəllimlərin pedaqoji səriştəsinin diaqnostikası;

2) diaqnostik analiz;

3) problemin müəyyən edilməsi.

Mərhələ II: nəzəri.

1) fəaliyyət yönümlü texnologiyalar üzrə nəzəri seminar:

  • diaqnostik nəticələrin təqdimatı;
  • problemin formalaşdırılması;
  • seminarın mövzusu üzrə biliklərin yenilənməsi;
  • nəzəri materialı öyrənmək üçün qrup işinin təşkili;
  • qarşılıqlı öyrənmə;
  • seminara yekun vurur.

III mərhələ: praktik.

1) texnologiyadan istifadə edərək açıq dərslərdə iştirak:
a) konkret işi öyrənmək;
b) didaktik tapşırıqlar;
c) istiqamətləndirici mətn.
2) metodik günün mövzusu nöqteyi-nəzərindən dərs qruplarında dərslərin özünü təhlili və təhlili;
3) fikir mübadiləsi

IV final.

1) metodik günün təhlili;
2) əks etdirmə;
3) qərarların və tövsiyələrin hazırlanması.

Metodoloji günün hazırlanması

1. Metodiki günün hazırlanması və keçirilməsi üçün yaradıcı qrupun təşkili:

  • diaqnostik sorğuların hazırlanması;
  • diaqnostik analiz;
  • nəzəri seminarın məzmununun və strukturunun işlənib hazırlanması;
  • paylama materiallarının hazırlanması;
  • dərsin müşahidə kartlarının, dərsin təhlili kartlarının hazırlanması.

2. Metodiki sərginin hazırlanması.

3. Açıq dərslərin hazırlanmasında müəllimlərə metodiki yardımın təşkili.

4. Açıq dərslərdə iştirak etmək üçün müəllimlərin qruplara bölünməsi.

5. Dərs cədvəlinin tənzimlənməsi.

İştirakçı 2. Mətni oxuyun və didaktik tapşırıqların texnologiyasının əsas mərhələlərini müəyyənləşdirin (Əlavə 5 ) .

İştirakçı 3. Mətni oxuyun və bələdçi mətn texnologiyasının mümkün istifadələrini vurğulayın (Əlavə 6) .

İştirakçı 4. Fəaliyyət yönümlü öyrənmənin əsas anlayışlarını anlayın və onun mümkün istifadələrini vurğulayın. (Əlavə 7).

Addım 2. Müəllimlər ekspert qruplarında birləşirlər (eyni tapşırıqları yerinə yetirmək üçün verilən müəllimlər). Ekspert partnyorlar materialı birlikdə oxuyur və öyrənir, verilən tapşırığın cavablarını müzakirə edir, onun tədrisinin effektiv yollarını planlaşdırır və ilkin qruplarda təlimin keyfiyyətini yoxlayır.

Addım 3. Qarşılıqlı təlim və sınaq üçün orijinal qruplara qayıdın. Tələbələr orijinal qruplarına qayıdırlar. Orada növbə ilə bir-birini öyrəndikləri materialla və verilən tapşırıqların cavabları ilə tanış edirlər. Komandanın vəzifəsi hər bir qrup üzvünün bütün materialı tam şəkildə mənimsəməsidir.

Addım 4. Fərdi və qrup hesabatı.

2. Pivot cədvəlinin qruplar üzrə doldurulması (1, 2, 3 qrup).

3. Qrup işinin (klaster) müzakirəsi və təqdimatının hazırlanması.

3. Refleksiya mərhələsi. (Slayd 12)

Məqsəd: fəaliyyətinizin nəticələrini təqdim etməyi, öz nöqteyi-nəzərinizi mübahisə etməyi, hərəkətlərinizin nəticələrini idarə etməyi və qiymətləndirməyi bacarın.

Qruplar öz işlərinin nəticələrini klaster formatında təqdim edirlər.

1. “Klasterlərə qayıt” texnikası. Qrup işinin təqdimatı.

Məlumatı oxuduqdan və tələbələr qrupu müzakirə etdikdən sonra onlar tərtib edilmiş klasterə qayıdırlar və yenidən qurulmuş assosiativ sıralara uyğun olaraq, lakin alınan məlumatları nəzərə alaraq, anlayış və ideyaların faktiki əlaqəsinə uyğun olaraq məlumatları təşkil edirlər. Öz klasterlərini tərtib etdikdən sonra qrup nümayəndələrinə klasterin öz versiyasını təqdim etmək və əsaslandırmaq təklif olunur.

Məsələn, aşağıdakı qruplar nəticələnə bilər:

2. Seminara yekun vurulması (slayd 13)

1. Şagirdlərin fəal fəaliyyətini əhatə edən təlim texnologiyalarının səriştəyönümlü texnologiyalar kimi təsnif edilə bilməsi ilə razısınızmı?

(Cavab: Fəaliyyətə əsaslanan təlim texnologiyalarından istifadə müstəqil işləmək, məsuliyyət götürmək, problemlərə diqqət yetirmək və onların həlli yollarını tapmaq, mövcud biliklərdən istifadə edərək yeni situasiyaları təhlil etmək, qərarlar qəbul etmək, yeni biliklərə yiyələnmək, yəni əsas formalaşdırmaq bacarığını inkişaf etdirməyə yönəlib. səlahiyyətlər).

2. Nəyə görə fəaliyyət yönümlü texnologiyalar xüsusilə aktuallaşır?

(Cavab: Bu texnologiyalar həyat problemlərinin, xüsusi halların həllinə yönəlib. Problemlər həyati situasiyalardan yaranır. Bilik bu problemləri həll etməklə əldə edilir, müxtəlif mənbələrdən alınan məlumatlar).

3. Fəaliyyət oriyentasiyası nə deməkdir?

(Cavab: Fəaliyyət oriyentasiyası tələbələrin tam fəaliyyətin bütün mərhələlərinin məcburi şəkildə həyata keçirilməsi ilə real və ya xəyali müəyyən istehsal vəziyyətinin həlli prosesində müstəqil olaraq zəruri biliklərə yiyələnmələrini nəzərdə tutur).

III. Açıq dərslər

1. Dərslərin keçirilməsi (slayd 14)

Case study texnologiyasından istifadə edərək dərs Bax: Əlavə 8 .

Didaktik tapşırıqların texnologiyasından istifadə edərək dərs. Santimetr. Əlavə 9 .

Bələdçi mətn texnologiyasından istifadə edərək dərs. Santimetr. Əlavə 10 .

2. Açıq dərslərin müzakirəsi (slayd 15)

Özünü təhlil, qruplarda təhlil, fikir mübadiləsi. Santimetr. Əlavə 11.1-11.4

Fransız dilindən tərcümədə “cinquain” sözü müəyyən qaydalara uyğun yazılmış beş misradan ibarət şeir deməkdir. Bu texnika məlumat və materialın qısa ifadələrlə sintezini tələb edir ki, bu da sizə hadisəni təsvir etməyə və ya verilmiş hadisəni əks etdirməyə imkan verir. Syncwine tərtib etmək sizə tədris materialını və məlumatı ümumiləşdirməyə imkan verir. Bu sərbəst yaradıcılığın bir formasıdır, lakin qaydalarla.

IV. Son mərhələ (slayd 16)

1. Metodoloji günün təhlili

“Ümumi mövqe” qəbulu.

Seminar iştirakçıları seminar təşkilatçıları tərəfindən üç qrupa bölünür: “Apoloq”, “Müxalifət”, “Assosiasiya”. Hər qrup öz tapşırığını alır.

“Apologist” qrupu. Tapşırıq: metodik günün müsbət, orijinal, maraqlı, perspektivli məqamlarını müəyyənləşdirmək və formalaşdırmaq.

"Müxalifət" qrupu. Tapşırıq: metodik günün keçirilməsində çatışmazlıqları müəyyənləşdirmək və formalaşdırmaq.

"Birlik" qrupu. Tapşırıq: metodik gündə iştirakla bağlı assosiasiyaları (şəkilləri) əks etdirən rəsm çəkmək.

İdarəetmə qrupu. Tapşırıq: metodik günün hazırlanması və keçirilməsinin çətinliklərini müəyyənləşdirin, seminarın özünün tənqidi düşünmə texnologiyasından istifadə edərək keçirildiyini qeyd edin.

Qrup iştirakçıları öz tapşırıqları üzrə çıxış etdikdən sonra metodik günün ümumi nəticələrinə yekun vurulur.

Elmi bilik

RCM texnologiyalarının (tənqidi düşüncənin inkişafı) və tədqiqat fəaliyyətlərinin istifadəsinə əsaslanan sosial elmlər və fizika üzrə ikili dərs.

Məqsədlər:

İdrak məqsədləri: tələbələr elmi biliklərin xüsusiyyətlərini müəyyən etməlidirlər; fiziki təcrübələrin və nəzəri materialın köməyi ilə elmi biliklərin metodlarına yiyələnmək.

Təhsil məqsədləri: tolerantlıq ruhunun inkişafı, müvafiq qaydalara əsaslanaraq qrupda işləmək bacarığı (təlimatlarda göstərilmişdir).

İnkişaf məqsədləri: tənqidi təfəkkürün inkişafı; elmi və praktiki fəaliyyətin həyata keçirilməsi yolu ilə tədqiqat bacarıqlarının formalaşdırılması; materialı qrafik şəkildə tərtib etmək və əldə edilmiş bilikləri ümumiləşdirmək bacarıqlarının inkişafı.

Avadanlıq: Tədqiqat fəaliyyəti üçün fiziki alətlər, dörd vərəq Whatman kağızı (qrupların sayına görə), flomasterlər, “Uğurlu komanda işinin qaydaları və prinsipləri”, “Tədqiqat fəaliyyətinin alqoritmi”, “Elmi biliklərin metodları” mətnləri, “Elmi biliklərin metodları” klasteri olan vərəqlər.

Dərslər zamanı

Sinif qruplara bölünür (4-5 nəfər), onlar dərs boyu işləyəcəklər.

Qruplar “Qrupda uğurlu işin qaydaları və prinsipləri” memo ilə tanış olurlar ( Əlavə 1).

Imərhələ. Əvvəllər öyrənilmiş materialın təkrarlanması.

Son dərsdə "İdrak bir fəaliyyət kimi" mövzusunda bütün materialların strukturlaşdırılmış bir mühazirəsi keçirildi. Fon xülasəsi tərtib edildi. Şagirdlərə denotasiya qrafiki şəklində təqdim olunan dərsin xülasəsini öyrənmək tapşırığı verildi. Dərsdən əvvəl lövhənin arxasına dəstəkləyici xülasə yazın.

Qruplar tapşırıqlar alır.

1-ci qrup üçün tapşırıqlar:

Məşq 1.

İdrak, təmsil, duyğu, hiss, mərhələlər, qavrayış, dad, eşitmə, idrak növü, görmə, toxunma, qoxu, bir, var, daxildir, paylaşır.

Tapşırıq 2.

2-ci qrup üçün tapşırıqlar

Məşq 1. Aşağıdakı sözlərə bölünən bir cümlə qurun (prefikslər əvəz edilə bilər):

Zehni əməliyyatlar, anlayış, təhlil, mühakimə, sintez, müqayisə, nəticə çıxarma, abstraksiya, idrak, ümumiləşdirmə, idrak növü, rasional, idrak mərhələləri, ibarətdir, daxildir.

Tapşırıq 2. Bu materialı klaster şəklində strukturlaşdırın (klaster “dəstdir” və qrafik mətndir).

3-cü qrup üçün tapşırıqlar.

Məşq 1. Aşağıdakı sözlərə bölünən bir cümlə qurun (prefikslər əvəz edilə bilər):

Həqiqət meyarları, Mütləq, nisbi, alimlərin razılığı, subyektiv, təcrübə, meyar, həqiqət, obyektiv, səbəb, mövzunun özünə uyğun olan bilik, olur, olur.

Tapşırıq 2. Bu materialı klaster şəklində strukturlaşdırın (klaster “dəstdir” və qrafik mətndir).

4-cü qrup üçün tapşırıqlar.

Məşq 1. Aşağıdakı sözlərə bölünən bir cümlə qurun (prefikslər əvəz edilə bilər):

Xalq müdrikliyi və sağlam düşüncə, bilik yolları, qeyri-elmi biliklər, parascience, həyat təcrübəsi, mifologiya, ictimai idrak, elmi bilik, özünü tanıma, istinad edir.

Tapşırıq 2. Bu materialı klaster şəklində strukturlaşdırın (klaster “dəstdir” və qrafik mətndir).

Tapşırıqların yoxlanılması dəstəkləyici konturdan istifadə etməklə.

II mərhələ. "Çağırış mərhələsi"

Bugünkü dərsdən “İdrak bir fəaliyyət kimi” mövzusunda olan bütün dərslərdə idrakın əsas yolları nəzərdən keçiriləcək.

Mən sizə bir neçə ifadəni müqayisə etməyi və onlardan elmi biliklərə aid olanı seçməyi və niyə belə düşündüyünüzü müəyyənləşdirməyi təklif edirəm, yəni. mühakimə və sübutları müəyyənləşdirin.

    Hər bir insanın öz aurası var.

    Hər bir insan maddi zənginliyə can atır.

    Hər bir insanın öz qoruyucu mələyi var.

    Hər bir insanın müəyyən bir gen dəsti var - irsiyyət daşıyıcıları.

Beləliklə, bu gün elmi bilikləri öyrənəcəyik və dərsimizin məqsədi aşağıdakılar olacaq: tapmaqelmi biliyin xüsusiyyətləri , yəni. onu digər bilik yollarından fərqləndirən.

Bu problem dəftərdə yazılıb. Şagirdlər tapşırığı alırlar: dərs zamanı bu xüsusiyyətləri müəyyənləşdirin və evdə: bu mövzuda bir hekayə yazın.

Dərs zamanı siz artıq yaza bilərsiniz ilk xüsusiyyət: elm yalnız real, artıq müəyyən edilmiş faktlarla məşğul olur.

III mərhələ. "Anlama"

Elmi bilikdə var xüsusi idrak üsulları.

Qrup tapşırıqları:

Məşq 1.“Elmi bilik üsulları” mətnini oxuyun ( Əlavə 2). Margins Metodunda Qeyddən istifadə edin

Mən bunu bilirəm

Yeni, naməlum

Aydın deyil

Mən daha çox bilmək istəyirəm

Tapşırıq 2. Klasteri doldurun : Elmi biliyin formaları və metodları (Əlavə 3).

Tapşırığın tamamlanmasının yoxlanılması: Qruplardan biri lövhədəki tapşırığı yerinə yetirir.Qalanları bu qrup tərəfindən tapşırığı yerinə yetirməsini şərh edir.

Biz sizə dedik ki, hər hansı biliyin məqsədi verilmiş bilik sahəsində həqiqəti müəyyən etməkdir. Elmin doğruluğunun meyarlarından biri də alimlərin razılığıdır.

Sinif üçün sual. Elm adamları elmi bilikdə nə ilə razılaşa bilərdilər? Axı burada subyektivizm izləmək olar və biz dedik ki, həqiqət mümkün qədər obyektiv olmalıdır?

Nəticə: elm adamları bir çox şeylərdə və xüsusən də idrak prosesinin necə davam etməsi ilə bağlı razılığa gəldilər, yəni tədqiqat fəaliyyəti üçün alqoritm hazırladılar ( Əlavə 4).

Ucadan oxumaq(lövhədə yaza bilərsiniz). Keçmiş materialla əlaqəni izləyin: fəaliyyətin strukturu.

Təhsil və tədqiqat fəaliyyəti . Fizika müəllimi Nina İvanovna İlyuşina işləyir.

Məşq 1. Tapşırıqlar fiziki biliklərdən və elmi tədqiqat metodlarından istifadə etməklə verilir

Qrup №1

18-ci əsrdə Sankt-Peterburqda 20 tonluq monolit qayadan I Pyotrun abidəsi tikilmişdir. Bu qaya şəhərdən uzaqda tapılıb. Həmin vaxt qayanın hərəkət etdirilməsi variantlarını təklif edin. Bunun mümkün olduğunu fiziki hesablamalarla sübut edin.

Bu işdə sizə aşağıdakı cihazlar kömək edə bilər: dinamometr, iki karandaş, su.

Qrup № 2

Misir piramidalarına heyran olan insanlar heç vaxt maraqlanmaqdan vaz keçmirlər: o dövrdə nəhəng daş bloklarını bu qədər yüksəkliyə qaldırmaq necə mümkün idi?

Bu təcrübə üçün aşağıdakı avadanlıqdan istifadə edin: dinamometr, meylli təyyarə, blok. Uğurlar!

Qrup № 3

Bir stəkan və istinad kitabından istifadə edin.

Qrup № 4

Düzensiz formaya malik olan cismin kütləsini tapmaq üçün variantları təklif edin.

Düzgün formalı silindr və istinad kitabından istifadə edin.

Tapşırıq 2. Tədqiqat fəaliyyətinin nəticələrini təqdim edin. Tələbələr tədqiqat fəaliyyəti alqoritmindən istifadə edərək işlərini xüsusi vərəqlərdə tərtib edirlər.

Əsərlərin təqdimatı.

IV mərhələ. Refleksiya.

Tədqiqat işinizə əsaslanaraq elmi biliyin xüsusiyyətləri haqqında nə yaza bilərsiniz?

1. Dərsdə öyrəndiklərinizdən hansı ilə artıq tanış idiniz?
2. Hansı yeni məlumatları aldınız?
3. Şübhələrə nə səbəb oldu və ya nə ilə razılaşmadınız?
4. Gəlin “nazik” və “qalın” suallar verək və onlara cavab verməyə çalışaq.

Evdə: hekayə yaz" Elmi biliyin xüsusiyyətləri”(girişlər, §10)

Proqramlar

Əlavə 1. UĞURLU KOMANDA İŞİNİN QAYDALARI VƏ PRİNSİPLƏRİ.

Bütün komanda üzvləri yekun nəticəyə görə məsuliyyət daşıyırlar

Komandada lider yoxdur. Bütün komanda üzvləri bərabərdir

Uğurlu komanda işinin qaydaları və prinsipləri

Hər kəs aktiv olmalı və ümumi işə öz töhfəsini verməlidir “Yatmış” tərəfdaşlar olmamalıdır

Komandalar yarışmır

Hər kəs özünə güvənməkdən həzz almalıdır

Bütün komanda üzvləri bir-biri ilə ünsiyyətdən həzz almalıdırlar

Əlavə 2.

ELMİ BİLİK METODLARI

“Kənarlarda qeyd” metodundan istifadə etməklə işləmək.

Tapşırıq: “Kənar qeydi” metodundan istifadə edərək mətni oxuyun

Mən bunu bilirəm

Yeni, naməlum

Aydın deyil

Mən daha çox bilmək istəyirəm

Elmi bilik prosesi ən ümumi formada praktiki fəaliyyət zamanı yaranan müxtəlif növ problemlərin həllidir. Bu halda yaranan problemlərin həlli artıq məlum olandan yeni biliklərə keçməyə imkan verən xüsusi texnikalardan (metodlardan) istifadə etməklə əldə edilir. Bu texnikalar sistemi adətən metod adlanır. Metod reallıq haqqında praktiki və nəzəri bilik üçün texnika və əməliyyatlar məcmusudur.

Hər bir elm müxtəlif üsullardan istifadə edir ki, bu da həll etdiyi problemlərin xarakterindən asılıdır. Lakin elmi metodların unikallığı ondan ibarətdir ki, onlar problemin növündən nisbətən müstəqildirlər, lakin elmi tədqiqatın səviyyəsindən və dərinliyindən asılıdırlar ki, bu da ilk növbədə onların elmi tədqiqat proseslərindəki rolunda özünü göstərir. Başqa sözlə, hər bir tədqiqat prosesində metodların birləşməsi və onların strukturu dəyişir. Bunun sayəsində elmi biliyin xüsusi formaları (tərəfləri) yaranır ki, bunlardan ən mühümləridir empirik, nəzəri və istehsal-texniki. Empirik tərəf faktların və məlumatların toplanması (faktların müəyyən edilməsi, qeydiyyatı, toplanması), habelə onların təsviri (faktların bəyan edilməsi və onların ilkin sistemləşdirilməsi) ehtiyacını nəzərdə tutur. Nəzəri tərəf bu nəzəriyyələr çərçivəsində izahat, ümumiləşdirmə, yeni nəzəriyyələrin yaradılması, fərziyyələrin irəli sürülməsi, yeni qanunların kəşfi, yeni faktların proqnozlaşdırılması ilə bağlıdır. Onların köməyi ilə dünyanın elmi mənzərəsi hazırlanır və bununla da elmin ideoloji funksiyası yerinə yetirilir.

İstehsal və texniki tərəfi özünü cəmiyyətin bilavasitə istehsal qüvvəsi kimi göstərir, texnologiyanın inkişafına zəmin yaradır, lakin bu, tətbiqi xarakter daşıdığından artıq elmi metodlar çərçivəsindən kənara çıxır. İdrak vasitələri və üsulları yuxarıda müzakirə edilən elmin strukturuna uyğundur ki, onun elementləri də elmi biliyin inkişaf mərhələləridir. Beləliklə, empirik eksperimental tədqiqat bütöv bir sistemi nəzərdə tutur eksperimental və müşahidə texnologiyası(qurğular, o cümlədən hesablama cihazları, ölçü qurğuları və alətləri), onların köməyi ilə yeni faktlar müəyyən edilir. Nəzəri tədqiqat faktları izah etməyə yönəlmiş alimlərin işini əhatə edir (ehtimal - ilə hipotezlərdən istifadə edir, sınaqdan keçirilmiş və sübut edilmiş - ilə elm nəzəriyyələri və qanunlarından istifadə etməklə), eksperimental məlumatları ümumiləşdirən anlayışların formalaşmasına dair. Hər ikisi birlikdə praktikada bilinənləri yoxlayır.

Təbiət elminin metodları əsaslanır onun empirik və nəzəri tərəflərinin vəhdəti. Onlar bir-birinə bağlıdır və bir-birini şərtləndirir. Onların qopması və ya birinin digərinin hesabına üstünlük təşkil etməsi təbiət haqqında düzgün biliklərə gedən yolu bağlayır - nəzəriyyə mənasız olur, təcrübə kor olur. Təbiətşünaslıq metodlarını aşağıdakı qruplara bölmək olar:

1. Hər hansı bir mövzuya, hər hansı elmə aid ümumi üsullar. Bunlar idrak prosesinin bütün aspektlərini, onun bütün mərhələlərini, məsələn, metodu birləşdirməyə imkan verən metodun müxtəlif formalarıdır. mücərrəddən konkretə yüksəliş, məntiqlə tarixin vəhdəti. Bunlar, daha doğrusu, ümumi fəlsəfi idrak üsullarıdır.

2. Xüsusi metodlar tədqiq olunan mövzunun yalnız bir tərəfinə və ya konkret tədqiqat texnikasına aiddir: analiz, sintez, induksiya, deduksiya. Xüsusi üsullar da daxildir müşahidə, ölçmə, müqayisə və təcrübə. Təbiətşünaslıqda elmin xüsusi üsullarına son dərəcə mühüm əhəmiyyət verilir, ona görə də kursumuz çərçivəsində onların mahiyyətini daha ətraflı nəzərdən keçirmək lazımdır. Müşahidə- bu, dəyişdirilməməli olan reallıq obyektlərinin qavranılmasının məqsədyönlü, ciddi prosesidir. Tarixən müşahidə metodu əmək məhsulunun planlaşdırılmış modelinə uyğunluğunun müəyyən edilməsini özündə ehtiva edən əmək əməliyyatının tərkib hissəsi kimi inkişaf edir. Müşahidə reallığı dərk etmək üsulu kimi ya qeyri-mümkün, ya da çox çətin olduğu yerlərdə istifadə olunur təcrübə(astronomiya, vulkanologiya, hidrologiya) və ya vəzifənin obyektin təbii fəaliyyətini və ya davranışını öyrənmək olduğu yerlərdə (etologiya, sosial psixologiya və s.). Müşahidə bir metod kimi keçmiş inanclar, müəyyən edilmiş faktlar və qəbul edilmiş konsepsiyalar əsasında formalaşmış tədqiqat proqramının mövcudluğunu nəzərdə tutur.

Müşahidə metodunun xüsusi halları bunlardır ölçmə və müqayisə. Təcrübə- idarə olunan və idarə olunan şəraitdə reallıq hadisələrinin köməyi ilə öyrənilən idrak üsulu. O, müşahidədən tədqiq olunan obyektə müdaxilə ilə, yəni ona münasibətdə fəaliyyətlə fərqlənir. Tədqiqatçı eksperiment apararkən hadisələrin passiv müşahidəsi ilə məhdudlaşmır, tədqiq olunan prosesə bilavasitə təsir göstərməklə və ya bu prosesin baş verdiyi şəraiti dəyişdirməklə onların baş verməsinin təbii gedişatına şüurlu şəkildə müdaxilə edir. Təcrübənin spesifikliyi həm də ondan ibarətdir ki, normal şəraitdə təbiətdəki proseslər son dərəcə mürəkkəb və mürəkkəbdir və onları tam idarə etmək və idarə etmək mümkün deyil. Buna görə də, prosesin gedişatını "saf" formada izləmək mümkün olan bir araşdırma təşkil etmək vəzifəsi yaranır. Bu məqsədlər üçün eksperiment əsas amilləri əhəmiyyətsizlərdən ayırır və bununla da vəziyyəti xeyli asanlaşdırır. Nəticə etibarı ilə belə sadələşdirmə hadisələrin daha dərindən dərk edilməsinə kömək edir və müəyyən bir proses üçün vacib olan bir neçə amil və kəmiyyətə nəzarət etmək imkanı yaradır. Təbiət elminin inkişafı müşahidə və təcrübənin sərtliyi problemini ortaya qoyur. Məsələ burasındadır ki, onlara son zamanlar o qədər mürəkkəbləşmiş xüsusi alətlər və cihazlar lazımdır ki, onlar özləri müşahidə və təcrübə obyektinə təsir etməyə başlayırlar ki, şərtlərə görə belə olmamalıdır. Bu, ilk növbədə, mikrodünya fizikası (kvant mexanikası, kvant elektrodinamika və s.) sahəsində tədqiqatlara aiddir.

Analogiya- hər hansı bir obyektin nəzərdən keçirilməsi zamanı əldə edilən biliklərin digərinə ötürüldüyü, az öyrənilən və hazırda öyrənilən idrak üsulu. Analoji metod bir sıra əlamətlərə görə obyektlərin oxşarlığına əsaslanır ki, bu da öyrənilən mövzu haqqında tam etibarlı bilik əldə etməyə imkan verir. Elmi biliklərdə analogiya metodundan istifadə müəyyən ehtiyatlılıq tələb edir. Burada onun ən effektiv işlədiyi şərtləri aydın şəkildə müəyyən etmək son dərəcə vacibdir. Bununla belə, biliyin modeldən prototipə ötürülməsi üçün aydın şəkildə tərtib edilmiş qaydalar sistemini hazırlamaq mümkün olduğu hallarda, analogiya metodundan istifadə etməklə nəticələr və nəticələr sübutedici qüvvə əldə edir.

Modelləşdirmə- hər hansı obyektlərin onların modelləri vasitəsilə öyrənilməsinə əsaslanan elmi bilik metodu. Bu metodun yaranması bəzən öyrənilən obyektin və ya hadisənin idrak subyektinin birbaşa müdaxiləsi üçün əlçatmaz olması və ya belə müdaxilənin bir sıra səbəblərə görə yersiz olması ilə əlaqədardır. Modelləşdirmə tədqiqat fəaliyyətinin başqa bir obyektə köçürülməsini, bizi maraqlandıran obyekt və ya fenomenin əvəzedicisi kimi çıxış etməyi əhatə edir. Əvəzedici obyekt model, tədqiqat obyekti isə orijinal və ya prototip adlanır. Bu halda model prototipin əvəzedicisi kimi çıxış edir ki, bu da sonuncu haqqında müəyyən bilik əldə etməyə imkan verir.

Əlavə 3.

ELMİ BİLİKLƏRİN FORMALARI VƏ METODLARI

(klaster)

Formalar (yanlar)

elmi bilik

ümumiləşdirmə

izahat

Nəzəriyyələrin yaradılması

Maddi obyektlərin yaradılması

Faktların toplanması

xüsusi

ümumidir

İdrak üsulları

obyektlər

obyektlər

Faktların izahı

Faktların qeydiyyatı

obyektlər

Əlavə 4.

TƏDQİQAT İŞİNİN ALQORİTMİ

    Mövzu- mahiyyətin tərifi budur. Mövzunu formalaşdırmaq üçün ilk növbədə problemi müəyyən etmək, tədqiqat obyektini və predmetini müəyyən etmək lazımdır.

    Problem- bu, həll edilməli olan bir sual qoyur, öyrənilməmişləri öyrənir. Problemlər (nümunə) adətən yeni və ya naməlum şəxslərin, qohumların, onların tərcümeyi-halı faktlarının müəyyən edilməsi, özünün və ya digər şəxsin şəcərəsini yaratmaq (bərpa etmək) və s.

    Tədqiqat obyekti problemli vəziyyətə səbəb olan və öyrənilmək üçün seçilən proses və ya hadisədir.

    Tədqiqat mövzusu obyektin hüdudları daxilindədir, onun tərəfi, aspekti və ya baxış bucağıdır. Tədqiqatın mövzusu real insanın taleyinin, konkret nəsil və ya nəsil ağacının öyrənilməsi ola bilər.

    Tədqiqatın məqsədi- bu, onun yekun nəticəsidir, elmi problemin həlli, son nəticədə nəyə nail olmaq lazımdır.

    Formulyasiya tədqiqat məqsədləri tədqiqatın məqsədini müəyyən etmək lazımdır. Tapşırıqlar ümumi problemin ayrı-ayrı tərəflərinin təhlilinə, ümumiləşdirilməsinə, müəyyənləşdirilməsinə, əsaslandırılmasına, inkişafına, qiymətləndirilməsinə yönəldilə bilər, onların həlli problemin özünün həllinə gətirib çıxarır.

    Tədqiqat üsulları- bunlar tədqiqatın aparıldığı üsul və üsullardır. Onlar köhnə biliklərdən yeni biliklər əldə etmək üçün istifadə etmək imkanındadırlar.

Klaster informasiyanın təşkilinin qrafik formasıdır
formada əsas semantik vahidlər müəyyən edilir və qeydə alınır
aralarındakı bütün əlaqələri göstərən diaqramlar. Odur
təhsilin sistemləşdirilməsinə və ümumiləşdirilməsinə kömək edən görüntü
material.
Klaster tənqidi düşüncə üsullarından biri kimi
Müasir təhsil sistemi inkişafa yönəlib
müstəqil düşünən tələbələr. Tənqidi düşüncədir
intellektual inkişafı stimullaşdıran pedaqoji texnologiya
tələbələr. Klaster onun üsullarından (texnikalarından) biridir.
Tənqidi düşüncənin xüsusiyyətlərinə üç mərhələnin olması daxildir:
 zəng etmək,
 anlama,
 əks etdirmə.
Birinci mərhələdə bütün iştirakçıların aktivləşdirilməsi və cəlb edilməsi baş verir
prosesə komanda. Məqsəd mövcud olanı təkrarlamaqdır
bu mövzuda biliklər, assosiativ silsilənin formalaşması və formalaşdırılması
cavab tapmaq istədiyiniz suallar. Anlama mərhələsində
informasiya ilə iş təşkil olunur: mətni oxumaq, düşünmək və təhlil etmək

Yansıtma mərhələsində, alınan
faktlar əldə etmişdir.
bilik
yaradıcılıq fəaliyyəti nəticəsində işlənir və nəticələr çıxarılır.
Klaster texnikası istənilən mərhələdə istifadə edilə bilər.
 Problem mərhələsində uşaqlar bütün mövcud bilikləri ifadə edir və qeyd edirlər
mövzu, fərziyyələriniz və assosiasiyalarınız. stimullaşdırmağa xidmət edir
məktəblilərin idrak fəaliyyəti, əvvəlcədən düşünmək üçün motivasiya
mövzunu öyrənməyə başladı.

 Anlama mərhələsində klasterdən istifadə imkan verir
struktur tədris materialı.
 Refeksiya mərhələsində klaster metodu funksiyanı yerinə yetirir
əldə edilmiş biliklərin sistemləşdirilməsi.
Klasterdən dərs boyu, ümumi formada istifadə etmək mümkündür
bütün mərhələlərdə dərs strategiyaları. Beləliklə, ən başlanğıcda uşaqlar qeyd edirlər
onlarda olan bütün məlumatlar. Tədricən, dərs zamanı sxemə daxil olun
yeni məlumatlar əlavə olunur. Onları fərqli bir rəngdə vurğulamaq məsləhətdir. The
texnika fərz etmək və proqnozlaşdırmaq, əlavə etmək və əlavə etmək bacarığını inkişaf etdirir
təhlil edərək, əsas məqamları vurğulayır.
Klasterin yaradılmasının əsas prinsipləri
Klaster klaster şəklində və ya peykləri olan planetin maketi şəklində hazırlanmışdır. IN
mərkəzdə əsas anlayış, fikir, tərəflərdə isə göstərilir
mərkəzi anlayışa düz xətlərlə bağlanan iri semantik vahidlər
xətlər. Bunlar ifadə edən sözlər, ifadələr, cümlələr ola bilər
bu mövzu ilə bağlı fikirlər, düşüncələr, faktlar, şəkillər, assosiasiyalar. Və artıq
mərkəzi planetin "peykləri" ətrafında daha az ola bilər
mövzunu daha dolğun açan əhəmiyyətli semantik vahidlər və
məntiqi əlaqələrin genişləndirilməsi. Kateqoriyaları müəyyən edə bilmək vacibdir
tədqiq olunan fikir və faktların köməyi ilə onlara haqq qazandırmaq
material.
Dərsdə klasterin tərtib edilməsi qaydaları
Dərsin təşkili üsulundan asılı olaraq klaster tərtib oluna bilər
lövhədə, ayrıca vərəqdə və ya hər bir şagird üçün dəftərdə
fərdi tapşırığı yerinə yetirmək. Bir klaster tərtib edərkən məsləhətdir
çox rəngli karandaşlar, karandaşlar, qələmlər, markerlərdən istifadə edin. Bu
bəzi konkret məqamları vurğulamağa və onları daha aydın göstərməyə imkan verəcək
ümumi şəkil, bütün məlumatların sistemləşdirilməsi prosesinin sadələşdirilməsi.
Klaster yaratmaq üçün tövsiyələr
Klaster yaratmaq üçün bir neçə tövsiyə var. Onunla
yaradılış ağlına gələn hər şeyi ifadə etməkdən və qeyd etməkdən qorxmamalıdır,
sadəcə assosiasiyalar və ya fərziyyələr olsa belə. İş zamanı
səhv və ya qeyri-dəqiq ifadələr düzəldilə və ya əlavə edilə bilər.
Tələbələr davam edərkən təxəyyül və intuisiyalarına təhlükəsiz şəkildə sərbəstlik verə bilərlər

bütün ideyalar tükənənə qədər işləyin. Qorxma
əhəmiyyətli sayda semantik vahidlər, tərtib etməyə çalışmaq lazımdır
onlar arasında mümkün qədər çox əlaqə. Təhlil zamanı hər şey
sistemləşdirilərək yerinə düşəcək.
Klaster metodunun tətbiqi
Klaster metodundan demək olar ki, bütün dərslərdə istifadə etmək olar
müxtəlif mövzuları öyrənmək.
Bu üsuldan istifadə edərkən iş forması tamamilə ola bilər
hər hansı: fərdi, qrup və kollektiv. -də müəyyən edilmişdir
məqsəd və vəzifələrdən, müəllimin imkanlarından və
komanda. Bir formadan digərinə axmağa icazə verilir. Məsələn, on
problem mərhələsi, bu, hər bir tələbənin olduğu fərdi iş olacaq
dəftərdə öz klasterini yaradır. Yeni biliklər əldə olunduqca,
əsasında əhatə olunan materialın birgə müzakirəsi kimi
fərdi rəsmlər və dərsdə əldə edilən biliklər nəzərə alınmaqla tərtib edilir
ümumi qrafik diaqram. Bir klaster bir yol kimi istifadə edilə bilər
sinifdə və ev tapşırığı kimi işin təşkili. Sonda
Bu halda tələbələrin onun tərtibində müəyyən təcrübəyə malik olması vacibdir.
Misal
Nümunə olaraq, sosial elmlər dərsində klaster yaratmağa baxaq.
"Monarxiya" mövzusunu öyrənərkən. İşin lap əvvəlində tələbələr
bu məsələ ilə bağlı bütün biliklərini ifadə etmək,
fərziyyələr və assosiasiyalar. Məsələn, hökumət forması, hakimiyyət, başçı
dövlətlər, kral, monarx, avtokratiya. Müəllim onları lövhədə qeyd edir.
Bundan sonra dərslikdən bir abzas oxunur. ilə tanışlıq zamanı
material (və ya oxuma nəticəsində), diaqram yeni ilə tamamlanır
faktlar. Müəllim onları rəngli təbaşirdən istifadə edərək tamamlayır. Dərsin nəticəsi
sədaqət və ya müzakirəsi ilə nəticələnən şəkil təhlili olmalıdır
ilkin mühakimələrin düzgün olmaması və əldə edilənlərin ümumiləşdirilməsi
məlumat.
Texnikanın istifadəsinin üstünlükləri və nəticələri
Klasterdən istifadə aşağıdakı üstünlüklərə malikdir:
 böyük həcmdə informasiyanı əhatə etməyə imkan verir;
 bütün komanda üzvlərini təlim prosesinə cəlb edir, onlar üçündür
Maraqlıdır;
 uşaqlar aktiv və açıqdırlar, çünki onlarda qorxu yoxdur
səhv etmək, səhv mühakimə yürütmək.
Bu iş zamanı aşağıdakı bacarıqlar formalaşır və inkişaf etdirilir:
 sual vermək bacarığı;
 əsas şeyi vurğulamaq;
 səbəb-nəticə əlaqələri qurmaq və nəticə çıxarmaq;

 problemi bütövlükdə dərk edərək, konkretlikdən ümumiliyə keçmək;
 müqayisə və təhlil etmək;
 analogiyalar çəkmək.
Klaster metodundan istifadənin sinifdə uşaqlara hansı faydaları var? Klaster qəbulu
sistem təfəkkürünü inkişaf etdirir, uşaqlara nəinki sistemləşdirməyi öyrədir
təhsil materialı, həm də onların dəyər mühakimələri, uşaqları inkişaf etdirməyə və öyrədir
Müşahidələrə, təcrübəyə və təcrübəyə əsaslanaraq fikrinizi bildirin
yeni əldə edilmiş bilikləri, eyni vaxtda nəzərə alma bacarıqlarını inkişaf etdirir
bir neçə vəzifə, məlumatı yaradıcı şəkildə emal etmək bacarığı.
Nəticələr. Klaster metodundan istifadə edilən dərslər uşaqlara imkan verir
özünü ifadə et, məsələyə baxışını ifadə et, yaradıcılıq azadlığı ver
fəaliyyətləri. Ümumiyyətlə, qeyri-ənənəvi texnologiyalardan istifadə olunur
təhsil prosesi, şagird motivasiyasını artırmaq, forma
əməkdaşlıq mühiti və uşaqlara mənlik hissi aşılamaq
ləyaqət, onlara yaradıcılıq azadlığı hissi verin.

Hər bir müəllim təlim prosesinin daha parlaq, əyləncəli və maraqlı olmasına çalışır. Axı vəziyyətin qeyri-adiliyi uşaqların məlumatı daha yaxşı yadda saxlamasına səbəb olur.

İstədiyinizə nail olmağın əla yolu diqqətinizi klasterə yönəltməkdir. Bu nədir? Məktəbdə bu, müəllimin dərs zamanı istifadə etdiyi bir texnikadır. Bu, əsas semantik vahidlərin müəyyən edildiyi, aralarındakı bütün əlaqələrin izahı ilə diaqram şəklində qeyd olunan məlumatın təşkilinin qrafik metodunun adıdır. Tədris klasteri sistemləşdirmə və ümumiləşdirməyə kömək edən təsvirdir.Şagird üçün əyani vəsait kimi xidmət edir.

"Klaster" texnikası təcrübə və müşahidələrə əsaslanaraq öz rəyini formalaşdırmaq bacarığını inkişaf etdirir. Bundan əlavə, bu, tələbələrin özünütəhsil fəaliyyətini, həm qrupda, həm də müstəqil işləmək bacarığını inkişaf etdirir və öyrənmə fəaliyyətini intensivləşdirir. Uşaqların hazır diaqramlara düzəlişlər etmək imkanı var.

Klaster - bu nədir? Məktəbdə bu, uşaqlar üçün özlərini ifadə etmək, təklif olunan problemi və ya mövzunu necə gördüklərini göstərmək üçün bir fürsətdir. Bu yaradıcılıq azadlığıdır.

Klaster - məktəbdə nədir?

Qəbul haqqında daha ətraflı danışaq. Termin özü tərcümədə "bürc" və ya "bağlama" deməkdir. Klaster, bir-biri ilə əlaqəli faktların "klaster" və ya "paketi" şəklində biliklərin sistemləşdirilməsi üçün qrafik texnikadır.

Klaster tənqidi düşüncə metodu kimi

Müasir təhsil sistemi nəyə diqqət yetirir? Kiçik yaşlı məktəblilərin müstəqilliyini artırmaq. Tələbələrin intellektual inkişafına təkan verən tənqidi düşüncədir. İbtidai siniflərdə “klaster” texnikası onun metodlarından biridir.

Üç mərhələ var: çağırış, anlama, düşünmə.

Birinci mərhələ aktivləşdirmə mərhələsidir. Bütün tələbələr prosesdə iştirak edirlər. Onun məqsədi verilmiş mövzu üzrə mövcud bilikləri təkrar etmək, assosiativ silsilələr yaratmaq və mövzu ilə bağlı problemli suallar qaldırmaqdır. Anlama mərhələsi informasiya ilə işin təşkili ilə xarakterizə olunur. Bu, dərslikdəki materialı oxumaq, mövcud faktları düşünmək və ya təhlil etmək ola bilər. Refleksiya yaradıcı fəaliyyət zamanı əldə edilmiş biliklərin işləndiyi, bundan sonra nəticələr çıxarıldığı mərhələdir.

Bu üç mərhələyə ənənəvi dərs nöqteyi-nəzərindən nəzər saldıqda onların müəllimlər üçün prinsipial olaraq yeni olmadığı aydın olur. Onlar əksər hallarda mövcuddur, sadəcə bir az fərqli adlanır. Müəllim üçün daha tanış adda olan “Çağırış” “biliklərin yenilənməsi” və ya “problemə giriş” kimi səslənir. “Anlama” “şagirdlər tərəfindən yeni biliklərin kəşfindən” başqa bir şey deyil. Öz növbəsində, “əks etdirmə” yeni biliklərin möhkəmləndirilməsi və onun ilkin yoxlanılması mərhələsi ilə üst-üstə düşür.

Fərq nədir? İbtidai məktəbdə “klasterləşmə” texnologiyası ilə bağlı prinsipcə yeni nə var?

Qeyri-adilik və yenilik elementi hər bir fərdin sərbəst inkişafı üçün şəraitin yaradılmasındadır. Dərsin hər bir mərhələsi özünəməxsus metodik üsullardan istifadəni nəzərdə tutur. Onların kifayət qədər çoxu var: klaster, insert, syncwine, qalın və nazik suallar cədvəli, ziqzaq, “altı düşünmə papağı”, doğru və yalan ifadələr və s.

Klaster texnologiyası: üstünlükləri və nəticələri nədir tətbiqlər bu üsul?

Bu iş zamanı hansı bacarıqlar formalaşır və inkişaf etdirilir?

  1. Sualları formalaşdırmaq bacarığı.
  2. Böyük həcmli tədris materialında əsas şeyi tapın.
  3. Səbəb-nəticə və məntiqi əlaqələr qurun.
  4. Nəticələr qurun.
  5. Problemi ümumi mənada dərk edərək, xüsusidən ümumiyə keçin.
  6. Bənzətmələr çəkin.
  7. Müqayisə edin və təhlil edin.

Klaster texnologiyasının tətbiqi: üstünlüklər

  1. Daha böyük həcmdə tədris materialını əhatə etməyə imkan verir.
  2. Bütün tələbələri təlim prosesinə cəlb edir.
  3. Fəaliyyət uşaqlar üçün maraqlıdır.
  4. Tələbələr açıq və aktivdirlər, çünki yanlış qərar verməkdən qorxmurlar.
  5. Yaradıcı fəaliyyətlər təşkil edir və təxəyyül uçuşlarını təmin edir.

Klaster yaratarkən hansı ardıcıllıqla davam etməlisiniz?

"Dəstə" edərkən hərəkətlərin ardıcıllığı məntiqli və sadədir.

Lövhənin və ya boş vərəqin ortasında mövzunun və ya ideyanın açılmasında əsas olan açar söz və ya cümlə yazılır. Sonra ətrafına seçilmiş mövzuya uyğun olan faktları, ideyaları, təsvirləri ifadə edən başqa sözlər və ya cümlələr yazılır. Yazdığınız zaman bütün yeni elementlər əsas konsepsiyaya düz xətt ilə bağlanır. Hər bir "peykin" də öz növbəsində "peykləri" var - anlayışlar arasında yeni məntiqi əlaqələr belə qurulur.

Klaster texnikasından dərsin hansı mərhələsində istifadə etmək daha məhsuldardır?

İbtidai məktəbdə klasterdən dərsin istənilən mərhələsində istifadə etmək olar. O, həmçinin problem, anlama və əks etdirmə mərhələlərində, eləcə də əsas dərs strategiyası üçün uyğundur.

İbtidai məktəb şagirdləri ilə işi təşkil edərkən onların yaş xüsusiyyətlərini nəzərə almaq lazımdır. Unutmayın ki, bu dərslərdə müəllim bir növ iş koordinatorudur: o, tələbələrin səylərini lazımi istiqamətə yönəldir, müxtəlif mülahizələrlə üzləşir və müstəqil qərar qəbul etməyə təşviq edəcək şərait yaratmağa kömək edir.

Klasterdə nə yaxşıdır? Məktəbdə necədir? Tələbələrin müstəqil iş metodu. Bu texnikanı texnoloji cəhətdən təkmilləşdirmək üçün oxşar işi 2-3 dəfə yerinə yetirmək kifayətdir. Şagirdlər çoxluq yaratmaqdan zövq alırlar. Evdə dərsdə cavab verməyə vaxtınız olmayan suallar üzərində işləyə bilərsiniz. “Klaster” metodunun istifadəsi təkcə ibtidai məktəb şagirdlərinin sinif fəaliyyəti ilə məhdudlaşmır.

Dərsin müxtəlif mərhələlərində necə müraciət etmək olar?

Zəng mərhələsi

Bu mərhələdə tələbələr mövzu ilə bağlı əldə etdikləri bütün bilikləri, eləcə də bütün assosiasiya və fərziyyələri ifadə edir və qeyd edirlər. Burada klaster yeni bir mövzunu öyrənməyə başlamazdan əvvəl düşünmək üçün motivasiya yaradan kiçik məktəblilərin idrak fəaliyyətinin stimullaşdırıcı komponentidir.

Konsepsiya mərhələsi

Bu mərhələdə klasterdən istifadə təhsil materialını strukturlaşdırmağa, onun mənimsənilməsinin keyfiyyətini yaxşılaşdırmağa imkan verəcəkdir.

Refleks mərhələsi

Bu, klasterin sistemləşdirməyə kömək edəcəyi əldə edilmiş bilik və bacarıqların ümumiləşdirilməsi mərhələsidir.

Bu cür diaqramların tərtib edilməsinə dair nümunələr, ən azı bəziləri səhifədə təqdim olunur. Bu metodun yaxşı cəhəti ondan ibarətdir ki, o, ümumi strategiya kimi istənilən dərsdə və dərsin bütün mərhələlərində istifadəyə yararlıdır. Beləliklə, dərsin əvvəlində tələbələr sahib olduqları bütün bilikləri qeyd edirlər. Bundan əlavə, dərs irəlilədikcə tələbələr diaqrama yeni məlumatlar əlavə edirlər. Bunu fərqli bir rəngdə etmək məsləhətdir.

Klasterin istifadəsi əsas şeyi vurğulamaq, ehtimal etmək və proqnozlaşdırmaq, təhlil etmək və əlavə etmək bacarığının inkişafına kömək edir.

"Dəstə" yaratmaq üçün hər hansı prinsiplər varmı?

Tarixdə və ya hər hansı digər intizamda klaster öz peykləri ilə birlikdə planetin modeli və ya dəstə şəklində tərtib edilə bilər.

Əsas konsepsiya, düşüncə mərkəzdə yerləşir, sonra onun yanlarında düz xətlərlə mərkəzi "planetə" bağlanan böyük semantik hissələr təyin olunur. Bunlar mövzu ilə bağlı faktları, düşüncələri, assosiasiyaları və ya şəkilləri ifadə edən cümlələr, ifadələr və ya sözlər ola bilər.

Vərəqi mərkəzdə ümumi bir hissəyə sahib olacaq müəyyən sayda sektora bölmək olar - bu, əsas konsepsiya və onunla əlaqəli bloklardır.

Klaster - öyrənilən materialda olan faktların düzgün dəqiqləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi nümunələri. Beləliklə, artıq mövcud olan "planetin" "peykləri" ətrafında daha kiçik peyklər, mövzunu daha dolğun şəkildə açan və məntiqi əlaqələri genişləndirən daha az əhəmiyyətli məlumat vahidləri görünür.

Klaster: ibtidai məktəbdə nümunələr. Bir "dəstəni" necə düzgün təşkil etmək olar?

Klasterin dizaynı müəllimin dərsi necə təşkil etməsindən asılıdır: məsələn, “klaster” lövhədə, ayrı-ayrı vərəqlərdə, hətta şagirdlərin fərdi tapşırıqları yerinə yetirərkən dəftərlərində tərtib oluna bilər. Klaster hazırlayarkən çox rəngli təbaşir, qələm, qələm, marker və ya hiss qələmlərdən istifadə etmək yaxşıdır. Bu, əsas məqamları vurğulayacaq və məlumatın sistemləşdirilməsi və təsnifatı prosesini sadələşdirərək ümumi mənzərəni daha aydın göstərəcək.

"Dəstə" edərkən bütün fikirlərinizi, fərziyyələrinizi, faktlarınızı ifadə etməkdən və assosiasiyalar səviyyəsində gələn hər şeyi qeyd etməkdən qorxmayın. Axı, işin gedişində səhv və qeyri-dəqiq olan hər şey düzəldilə və ya əlavə edilə bilər. Şagirdlər öz təxəyyüllərinə, təxəyyüllərinə və intuisiyalarına sərbəstlik verə, ideya axını quruyana qədər işləyə bilərlər. Diaqramda xeyli sayda semantik əlaqələrin olmasından narahat olmaq lazım deyil. Özlüyündə geniş olan və kifayət qədər böyük olması lazım olan bir mövzu üzrə klaster. Əsas odur ki, bloklar arasında mümkün qədər çox məntiqi əlaqə tapmaqdır. İşin təhlili mərhələsində hər şey sistemləşdirilir və yerinə düşür.

Sinifdə klaster metodundan necə istifadə etmək olar?

Beləliklə, bir klaster. İbtidai məktəbdə nümunələr həqiqətən müxtəlif ola bilər: bu texnikadan müxtəlif mövzuları öyrənərkən demək olar ki, hər dərsdə istifadə etmək olar.

Bu iş metodundan istifadə edərək, tamamilə hər hansı bir formadan istifadə edə bilərsiniz: kollektiv, fərdi və ya qrup. Bu, müəllim və tələbələrin məqsəd və imkanları ilə müəyyən edilir. Bir formadan digərinə keçidə icazə verək.

Məsələn, çağırış mərhələsində hər bir şagird fərdi işləyir: hər bir uşaq öz dəftərində öz klasterini yaradır. Yeni biliklər gəlməyə başlayanda, artıq ümumi müzakirə və müzakirə zamanı şəxsi rəsmlər əsasında bir ümumi qrafik diaqram tərtib etmək olar.

Klasterdən dərs zamanı işi təşkil etmək və ya ev tapşırığı kimi istifadə etmək olar. Tələbələrdən evdə klaster yaratmağı xahiş etsəniz, tələbələrin onun yaradılmasında müəyyən təcrübə və bacarıqlara malik olmasının vacibliyini xatırlayın.

Klaster texnologiyası: bir nümunə

Nümunə olaraq, sosial elmlər dərsində “bir dəstə” hazırlamağı götürək. Tədqiq olunan mövzu “Monarxiya”dır.

“Dəstə” üzərində işin əvvəlində tələbələr bu məsələ ilə bağlı bütün assosiasiya və təkliflərini bildirir, müəllim isə öz növbəsində onları lövhədə qeyd edir.

Nümunə: hakimiyyət, monarx, hökumət forması, dövlət başçısı, avtokratiya, hökumət sistemi, hakimiyyət.

Aşağıdakılar dərslikdəki paraqrafın giriş oxunuşudur. Materialla tanış olduqda və ya mətni oxumaq nəticəsində klaster “təzə” faktlarla tamamlanır. Müəllim onları müxtəlif rəngli təbaşirdən istifadə edərək lövhədə qeyd edir.

Dərsin nəticəsi ortaya çıxan şəklin təhlilidir. İlkin faktların və mülahizələrin düzgün və ya yanlışlığının müzakirəsi tələb olunur. Mühüm mərhələ əldə edilmiş biliklərin ümumiləşdirilməsidir.

Klasterdən istifadə uşaqların öyrənmə prosesində onlara hansı üstünlükləri verir?

Klaster metodu sistemli təfəkkürün, materialı yaradıcı şəkildə emal etmək bacarığının inkişafına kömək edir, uşaqlara təkcə dərslikdəki faktları deyil, həm də onların dəyər mühakimələrini təsnif etməyi və təhlil etməyi öyrədir, eyni anda bir neçə mövqeni nəzərdən keçirmə bacarıqlarını inkişaf etdirir, onları formalaşdırmağı öyrədir. təcrübə və müşahidələr əsasında işlənib hazırlanmış öz fikirlərini ifadə edir.

Nəticə

Klaster texnologiyasından və ya “dəstə”dən istifadə edilən dərs uşaqlara özlərini ifadə etmək, fikirlərini bildirmək imkanı verir, həmçinin yaradıcılıq üçün yer yaradır. Ümumiyyətlə, tədris prosesində fəal istifadə olunan qeyri-ənənəvi təlim metodları şagirdlərin motivasiyasını artırmağa, onlarda öz azadlığı hissini yaratmağa, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq mühiti yaratmağa kömək edir.

Biologiya dərslərində pedaqoji texnologiyalar

"Tənqidi düşüncəni inkişaf etdirmək üçün oxumaq və yazmaq"

Texnologiya şagirdin marağını cəlb etməyə, onu fəaliyyətə həvəsləndirməyə, məlumatı ümumiləşdirməyə şərait yaratmağa, tənqidi təfəkkürün, özünü təhlil və əks etdirmə bacarıqlarının inkişafına kömək etməyə yönəlmiş üsullar məcmusudur. Tənqidi düşünmək bacarığı və inkişaf etmiş intellektual keyfiyyətlər yeni mühitə uyğunlaşmağa, müstəqillik qazanmağa və ətrafımızdakı dünyanı öyrənməkdə fəal olmağa kömək edir. Bu texnologiya əsasında məktəblilərə müxtəlif mənbələrdən məlumat əldə etməyi, problemlərin səbəblərini müəyyənləşdirməyi, münaqişələri həll etməyi, danışıqlar aparmağı, alternativ mühakimə yürütməyi, informasiyanın təhlili əsasında qərar qəbul etməyi öyrətmək mümkündür.

Yuxarıda göstərilənlərə əsasən, bu texnologiyanın istifadəsinə əsaslanan əsas dərs modeli idrak prosesinə eyni vaxtda xas olan üç mərhələdən ardıcıl keçidi təmsil edir: çağırış, anlama, əks etdirmə. Bu mərhələlər bütün dərsi və ya onun ayrı-ayrı hissələrini təşkil edə bilər.

İstifadə olunan texnikalar: beyin həmləsi, klaster (paket, bürc), idrak xəritələri, qarışıq məntiqi zəncirlər.

Anlamaq. Bu mərhələ yeni məlumatların təqdimatı ilə başlayır. Bu mərhələdə şagirdlər yeni bilik, anlayış və ideyalarla təmasda olurlar. Yeni məlumatlar mətn, müəllimin mühazirəsi və ya video şəklində təqdim edilə bilər. Burada yeni məlumatın tələbələrin əvvəllər əldə etdikləri ilə əlaqəsi var, yəni. mövcud olanlarla yeni biliklər. Dərsin bu mərhələsində tələbələr müstəqil işləyirlər. Müəllimin vəzifəsi şagirdlərin sınaq mərhələsində əldə edilmiş fəallığını qorumaqdır.

İstifadə olunan texnikalar: mətni və ya onun ayrı-ayrı hissələrini öyrənmək, videoya baxmaq, müəllimin mühazirəsini dinləmək, audio yazıya qulaq asmaq.

Refleksiya. Bu mərhələnin məqsədi əldə edilmiş bilikləri möhkəmləndirmək, yeni məlumatları mənimsəmək, özünün yeni biliklərini formalaşdırmaq, bilik sisteminə yeni anlayışları daxil etmək, o cümlədən yeni suallar vermək və onlara cavab axtarmaqdır. növbəti dərs üçün çağırış mərhələsi.

İstifadə olunan texnikalar: diaqramın tərtibi, cədvəllər, müzakirə, debat, qısa esse, klaster, bilik xəritələri, mini layihənin işlənməsi, qarşılıqlı sorğu və nəzarət, rəsm və s.

Gəlin dərsin müxtəlif mərhələlərində istifadə oluna bilən bəzi üsullara daha yaxından nəzər salaq.

Cədvəl. Dərsin müxtəlif mərhələlərində istifadə olunan texnikalar

Mərhələlər

İstifadə olunan texnikalar

İdrak xəritəsi, klaster, qısa esse, beyin fırtınası, məlum məlumatların siyahısını tərtib etmək, qarışıq məntiqi zəncirlər, şərh sitatları, inanıram-oyunu, terminlərin tərifi

Anlama

Nöqtələrlə və qeydlərlə oxuma, “Ziqzaqlar I və II”, cütlərdə oxuma və yekunlaşdırma, interaktiv mühazirə, müzakirənin hazırlanması (kəsişmə, dialoq şəklində), mühazirə qeydi, mühazirə-sualı, cədvəllərin doldurulması “ Bilirəm. Məlum oldu. Mən daha çox bilmək istəyirəm” və “Bilirəm. Mən düzəldirəm. Əlavə edirəm”, dəstəkləyici xülasə (diaqram, mücərrəd, rəsm şəklində), idrak xəritəsi, klaster, çağırış mərhələsində verilən suallara cavab axtarışı (məlum məlumatların siyahısının aydınlaşdırılması, qarışıq məntiqin düzəldilməsi) zəncirlər, terminlərin müəyyən edilməsi, ifadələrin yoxlanılması)

Refleksiya

Sinkwine, klaster, idrak xəritəsi, esse, “Mən bilirəm” cədvəllərinin üçüncü sütununu doldurmaq. Məlum oldu. Mən daha çox bilmək istəyirəm” və “Bilirəm. Mən düzəldirəm. Əlavə edirəm”, mübahisəli məsələnin axtarışı, müzakirənin aparılması, qarşılıqlı sorğu və həmyaşıdların yoxlanılması, mini layihənin hazırlanması, qrup və kollektiv müzakirə, dərsdə işin qiymətləndirilməsi

İdrak xəritəsi

Bu, biliklərin ümumiləşdirilməsinin vizual və qrafik üsuludur. Hər bir kart nizamlı, fərdi və rasionaldır. O, anlayışları və ya hadisələri təhlil etmək, onlar arasında əlaqələr tapmaq bacarığını inkişaf etdirir və böyük mənzərəni görməyə kömək edir. Xəritədə işarələrdən, simvollardan, rəsmlərdən, müxtəlif rənglərdən istifadə etmək olar ki, bu da məktəblilərdə yaradıcılığın inkişafına kömək edir. Xəritələr hazırlamaq əyləncəli və həyəcanlıdır.

Koqnitiv xəritənin tərtib edilməsi qaydaları

Əsas konsepsiya vərəqin mərkəzində yerləşdirilir. Əsas anlayış və ya mövzu ilə bağlı sözlərin, ifadələrin, şəkillərin, faktların yerləşdirildiyi birinci dərəcəli budaqlar ondan ayrılır. Hər bir anlayış 3-dən çox olmayan sözlə işarələnir.

Bu sətirlərdən ikinci dərəcəli xətlər uzanır, onların üzərində ilkinləri aydınlaşdıran anlayışlar yerləşdirilir və s.

Xətlər düz deyil, əyri şəkildə göstərilir. Əgər hadisələr və ya anlayışlar arasında əlaqə varsa, xətlər birləşdirilə bilər. Xəritə hazırlayarkən daha az söz, daha çox rəng, simvol və şəkillərdən istifadə etmək lazımdır.

Bu iş nəticəsində şagirdlərin müzakirə mövzusu ilə bağlı fikirlərinin işini qrafik şəkildə əks etdirən vizual struktur yaradılır ki, bu da onlara yeni biliklər əldə etməyə, məlumatları ümumiləşdirməyə və sistemləşdirməyə imkan verir.

Beyin fırtınası

Dərsin sərbəst, rahat atmosferində ideyalar yaratmaq üçün istifadə olunur. O, hər bir tələbənin intellektual potensialından istifadə edərək, verilmiş problemi qısa müddət ərzində həll etməyə imkan verir. Bu texnika problemin həllini kollektiv şəkildə axtarmaq, çoxlu sayda ideyalar yaratmaq və işə mümkün qədər çox məktəblini cəlb etmək üçün istifadə olunur.

İş zamanı müəllim uşaqların təklif etdiyi hər şeyi yazmalıdır. Hər bir fikir, hər bir fakt vacibdir və qeyd edilməlidir. İdeyalar nömrələnmədən - gəldiyi kimi, qısa formada, düzəlişlər, şərhlər və şərhlər olmadan yazılmalıdır.

Əgər ideyanın mahiyyətini aydınlaşdırmaq zərurəti yaranarsa, beyin fırtınası sessiyası başa çatdıqdan sonra müəllifə çıxış etmək imkanı verə bilərsiniz.

Müəllimin rolu şagirdləri problemə “batırmaq”, onları kollektiv fəaliyyət prosesində birləşdirməkdir. Dinamizmi qorumaq üçün beyin fırtınası 10 dəqiqədən çox davam etməməlidir. Beyin hücumu fərdi, cüt və ya qrup ola bilər.

Sinkwine

Bu texnikadan ən çox düşünmə mərhələsində, tələbələr əldə etdikləri bilikləri birləşdirdikdə və konsepsiya və ya hadisəni təsvir etdikdə istifadə olunur. Eyni zamanda, syncwine-dən istifadə bu prosesə yaradıcı, əyləncəli bir xarakter verə bilər.

Sinquain beş misradan ibarət poetik formadır. Bu, şagirdə məlumatı ümumiləşdirməyə və sintez etməyə, yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirməyə, müəllimə isə şagirdlərin müzakirə mövzusu haqqında nə dərəcədə anlayış formalaşdığını öyrənməyə, onların konseptual fəaliyyətini qiymətləndirməyə imkan verən mövzunun qısa, yığcam təsviridir. bilik.

Syncwine tərtib etmək çox vaxt çəkmir. 5-10 dəqiqə kifayətdir. Həm fərdi, həm də qrup və ya kollektiv iş iki və ya daha çox sinxronizasiyadan yaradıldıqda mümkündür. Bu, mövzuya yenidən tənqidi baxmağa və materialı təkrarlamağa imkan verir.

Syncwine yazmaq qaydaları

Birinci sətir müzakirə mövzusunu bir sözlə, adətən isimlə təyin edir. İkinci sətirdə müzakirə mövzusunu xarakterizə edən iki sifət var. Üçüncü sətir adətən müzakirə mövzusu ilə bağlı üç feldən ibarətdir. Dördüncü sətir müəllifin müzakirə mövzusuna münasibətini ifadə edir. Bu adətən dörd sözdən ibarət bir ifadədir. Şeirdən və ya mahnıdan hər hansı bir söz, sətir istifadə edilə bilər. Beşinci sətirdə bir söz var - orijinalın sinonimi, syncwine mövzusunun anlayışını genişləndirir.

Qısa esse

Bu texnika həm dərsin əvvəlində problem mərhələsində (uşaqların müzakirə mövzusu ilə bağlı ilkin məlumatlılığını müəyyən etmək üçün), həm də sonda şagirdlərə öz biliklərini ümumiləşdirməyə və müəllimə mövzunun nə dərəcədə uğurlu olduğunu öyrənməyə imkan yaratmaq üçün istifadə edilə bilər. öyrənildi.

Şagirdlərdən müzakirə mövzusu (problem mərhələsində) haqqında bildiklərini və ya sinifdə bu mövzu haqqında öyrəndiklərini yazmaq tələb olunur. Siz həmçinin tələbələri cavab almadıqları sualları verməyə dəvət edə bilərsiniz. Müəllim işləri toplayır, təhlil edir və növbəti dərsləri planlaşdırarkən bu məlumatlardan istifadə edir.

“Mətni eyni vaxtda qeyd edərkən oxumaq (yəni qeydlər etmək)”

Texnologiyada həm bədii, həm də informasiya mətnləri ilə işləməyə böyük rol verilir. Texnikalar toplusu tələbələrin düşüncəli, mənalı oxu bacarıqlarını, məlumatları təhlil etmək və sintez etmək, əldə etdikləri bilikləri praktikada tətbiq etmək bacarığını inkişaf etdirməyə yönəldilmişdir.

Tələbələrə işarələmə sistemi təklif olunur:

« V» – gənə əvvəllər məlum olanı işarələyir (yəni “Mən bilirəm”);
« "- minus oxucunun ilkin fikirləri ilə ziddiyyət təşkil edən bir şeyi göstərir ("Mən fərqli düşündüm");
« + » – artı işarəsi yeni məlumatı göstərir (“Öyrəndim”);
« ? "- tələbənin bir şey haqqında daha ətraflı bilmək istəyi varsa, sual işarəsi qoyulur ("Mən bilmək istəyirəm");
« ! » – bəzi məlumatları yadda saxlamaq lazımdırsa, nida işarəsi əlavə edilə bilər.

Dərsin məqsəd və vəzifələrindən asılı olaraq müəllim lazımi qeydləri seçə və ya başqalarını daxil edə bilər.

Düşünmə mərhələsində qeydlərlə mətn oxunduqdan sonra, kollektiv iş prosesində aşağıdakı suallar əsasında məlumat müzakirə olunur.

    Oxuduqlarınızdan artıq nə bildiniz?

    Hansı məlumat sizin üçün yeni idi?

    Nə şübhə doğurdu və ya nə ilə razılaşmırsınız?

    Oxuduğunuz və yadda saxlamağınız lazım olan ən vacib şey nə idi?

Məlumatı müzakirə etdikdən sonra tələbələr fərdi şəkildə dəftərlərində işləyə və aşağıdakı cədvəli doldura bilərlər.

"Dayanacaqlarla oxumaq"

Bu texnikadan hekayə mətni ilə işləmək üçün istifadə edilə bilər. Bunun üçün mətn semantik hissələrə bölünür. Müəllimin vəzifəsi dayanmaq üçün optimal yerləri tapmaqdır. Oxumağa başlamazdan əvvəl tələbələr bir növ problem mərhələsindən keçməlidirlər. Amma mətnin başlığına və müəllif haqqında məlumatlara əsaslanaraq, müzakirə mövzusu ilə bağlı ilkin məlumat əldə edə bilərlər. Sonra mətnin birinci hissəsini oxuyaraq ilkin fikirlərini aydınlaşdırırlar.

Mətnin hər bir hissəsini müzakirə etmək üçün B.Blumun təklif etdiyi xüsusi sistem üzrə verilən suallardan istifadə etmək olar. Bu sistem müxtəlif səviyyələrdə tədris materialının mənimsənilməsini qeyd etməyə imkan verir.

Xüsusi material haqqında bilik (terminologiya, faktlar, qanunlar, təriflər, meyarlar və s.). Bunlar sadə suallardır, cavablarını mətndə tapa bilərsiniz. Eyni zamanda, şagird konkret məlumatları xatırlayır və təkrarlayır.

Materialı başa düşmək. Şagird tədris materialını bir formadan digərinə çevirir. Şərh edir, izah edir, ümumiləşdirir.

Biliyin tətbiqi. Şagird öyrənilən materialın konkret şəraitdə tətbiqini nümayiş etdirir və hadisələrin sonrakı gedişatını proqnozlaşdırır.

Təhlil (elementlər, əlaqələr, hadisələr, anlayışlar). Şagird bütövün hissələrini təcrid edir və onlar arasındakı əlaqələri müəyyən edir.

Sintez. Şagirdlər yeni vahid sistem qurmaq üçün təhlil zamanı müəyyən edilmiş elementləri birləşdirmək bacarığını nümayiş etdirirlər. Bu, esse yazmaq, fəaliyyət planı tərtib etmək, problemi həll etmək ola bilər.

Sinif. Tələbə mövcud məlumatlara, duyğulara və təcrübələrə əsaslanaraq öz mühakiməsini nümayiş etdirir.

Tənqidi düşüncənin tipik nümunəsi aşağıdakı tapşırıqlardan istifadə edərək mətnlə işləməkdir.

    Oxuduğunuz mətnə ​​suallar verin.

    Mətnin əsas fikrini (əsas tezisini) vurğulayın.

    Hadisələrin və hadisələrin səbəbini müəyyənləşdirin.

    Təhlil edin.

    Öz fikrinizi izah edin və mübahisə edin.

    Araşdırma aparın, suallara cavab verin.

Kiçik qruplarla əməkdaşlıq təlimi

Şagirdlərin ünsiyyət bacarıqlarının inkişafı kiçik əməkdaşlıq qruplarında tədris metodları ilə asanlaşdırılır. Nəticələr yalnız hər bir tələbənin qrupun digər üzvləri ilə qarşılıqlı əlaqədə müstəqil işi ilə əldə edilə bilər. Vəzifə təkcə birlikdə nəyisə etmək deyil, bir obyekti və ya hadisəni birlikdə dərk etməkdir. Hər bir iştirakçının lazımi biliklərə yiyələnməsi və lazımi bacarıqları inkişaf etdirməsi zəruridir. Eyni zamanda, bütün qrup bütün iştirakçıların uğurunda maraqlıdır, çünki komandanın uğuru hər bir üzvün töhfəsindən asılıdır. Qrup işi aşağıdakı prinsiplərə əsaslanır.

    Qrup hamı üçün bir mükafat alır xal şəklində, fərqlənmə nişanı, tərif və s. Qruplar bir-biri ilə rəqabət aparmır, çünki komandaların müxtəlif tapşırıqları və onları yerinə yetirmək üçün müxtəlif vaxtları var.

    Hər bir iştirakçının fərdi məsuliyyəti. Bütün qrupun uğuru və uğursuzluğu hər kəsin uğur və uğursuzluğundan asılıdır. Bu, bütün komanda üzvlərini yoldaşlarına kömək edərkən bir-birinin fəaliyyətinə nəzarət etməyə məcbur edir.

    Uğur qazanmaq üçün bərabər imkanlar. Fərqli tələbələrin nəticələrinin müqayisəsi aparılmır, yalnız birinin öz nəticələri əvvəllər əldə olunan nəticələrlə müqayisə edilir.

Birgə öyrənmə üçün seçimlərdən biri Ziqzaq texnologiyası (açıq mişar). İşləmək üçün tələbələr 6 nəfərlik qruplarda birləşirlər. Tədris materialı ayrı-ayrı bloklara bölünür. Qrupa təhsil almaq üçün öz bloku təklif olunur. Hər bir qrup üzvü sualı müstəqil araşdırır və sonra qrup şəklində müzakirə edir. Daha sonra tələbələr müəyyən bir məsələ üzrə ekspert kimi digər qrupların üzvləri ilə məlumat mübadiləsi aparırlar. Sonra eyni mövzunu öyrənən tələbələr öz qruplarına qayıdır və özlərinin öyrəndikləri yeni hər şeyi bir-birlərinə öyrədirlər. Kollektiv iş prosesində bütün mətn qurulur. Ən əsası partnyorunuzu dinləmək və qeydlər aparmaq bacarığıdır. Bu texnologiyanın bir variantıdır "Ziqzaq-2". Bu zaman hamı eyni materialla işləyir, lakin qrupun hər bir üzvü işlədiyi mövzunu ən dərindən alır və onun eksperti olur. Sonra müxtəlif qrupların ekspertlərinin görüşləri keçirilir, nəticədə məlumat mübadiləsi aparılır.

İşin müzakirə formaları

Müzakirə iş formalarının istifadəsi tələbələrə birgə fəaliyyət bacarıqlarını, dinləmək və eşitmək bacarığını, tərəfdaşın nöqteyi-nəzərini qəbul etmək və ya həmsöhbəti öz fikrinə inandırmaq bacarığını inkişaf etdirməyə kömək edir. Müzakirənin məqsədi bu və ya digər problemi həll etmək deyil, əksinə, onu dərinləşdirməkdir. Burada təkcə fikir mübadiləsi deyil, həm də bir çox alternativ nöqteyi-nəzərdən öz nöqteyi-nəzərinin formalaşması var. Odur ki, müzakirəyə çıxarılan problem mübahisəli, qeyri-müəyyən olmalı, tələbələrin dialoqa fəal cəlb olunmasına kömək etməlidir. Lakin müzakirədə iştirak etmək üçün tələbələr müvafiq biliyə malik olmalıdırlar. Bilik olmadan müzakirə mənasız və mənasız olur. Buna görə də, müzakirəyə keçməzdən əvvəl tələbələr müəyyən bir məsələyə müxtəlif baxış bucağı təqdim edən məlumat mənbələri ilə işləyirlər.

Müzakirə qaydaları

    Açıq və problemi müzakirə etməyə hazır olun.

    Fikirlərinizi sərbəst ifadə edin və başqalarına danışmaq imkanı verin.

    Başqalarına diqqətlə qulaq asın. Onların nə dediklərini anlamağa çalışın.

    Başqalarının fikirlərinə hörmət edin. “Səhv edirsən” deməyin, ancaq: “Mən sizinlə razı deyiləm”.

    Aşkar şeylər haqqında mübahisə etmək vaxt itkisidir.

    Heç bir vasitə ilə mübahisəni qazanmağa çalışmayın. Unutmayın: həqiqət heç kimə aid olmadığı kimi sizə də aid deyil.

Çarpaz müzakirə problemi bütövlükdə görməyə və dərk etməyə imkan verir. Hadisələrin və hadisələrin birmənalı şərhindən qaçmağa imkan verən çarpaz müzakirədir. Bu həm də ona görə maraqlıdır ki, o, tələbələrə arqumentasiya, elmi sübut, öz nöqteyi-nəzərini müdafiə etmək bacarığını mənimsəmək, başqalarının və öz mühakimələrinə tənqidi yanaşmaq üsullarını mənimsəməyə imkan verir.

Çarpaz müzakirə texnologiyası aşağıdakı addımları əhatə edir.

Müzakirə sualının formalaşdırılması. Çarpaz müzakirə üçün verilən sual problemli olmalı və aydın cavabı olmamalıdır.

“lehinə” və “əleyhinə” arqumentlərin formalaşdırılması.

Arqumentlərin səsləndirilməsi: əvvəlcə “lehinə”, sonra “əleyhinə”. Burada artıq deyilənləri təkrarlamamaq üçün bir-birini diqqətlə dinləmək lazımdır.

Fərdi iş , bu müddət ərzində təqdim olunan arqumentlər və əks arqumentlər nəzərdən keçirilir və hər kəs mübahisəli suala cavab verməyə çalışır. Bunun üçün aşağıdakı strukturdan istifadə edərək qısa esse yaza bilərsiniz.

Qarşı tərəfin fikrini nəzərə alıram... (əks nöqteyi-nəzər aşağıda formalaşdırılıb).

Amma yenə də düşünürəm... (öz nöqteyi-nəzərini formalaşdırır), çünki... (öz nöqteyi-nəzərinin lehinə ən tutarlı arqumentlər təqdim olunur).

Müzakirə işinin mühüm mərhələsidir anlama hər bir iştirakçı iş görülüb şəxsiyyət fəaliyyətinin dərəcəsinin qiymətləndirilməsi aşağıdakı göstəricilərə görə

Faydalı. Çox yeni şeylər öyrəndim, daha çox öyrənməyə çalışacağam (başqa məlumat mənbələrinə müraciət edəcəyəm).
Maraqlıdır. Çox fikirləşdim, danışdım, dinlədim.
Canlı.
Şən.
Darıxdırıcı. (Niyə?)
Çətin. (Ən çox çətinliyə səbəb olan nədir?)

Qrup işinin qiymətləndirilməsi

Qrupumuz əla çıxış etdi.
Yaxşı.
Orta. (Niyə?)
Mən işi bacarmadım. (Nə mane oldu; birlikdə işləməyə davam etmək üçün nəyi təkmilləşdirmək lazımdır?)

Öz işinizi qiymətləndirmək

Müzakirə zamanı təşəbbüs mənim əlimdə idi.
Başqalarının təşəbbüsünü dəstəklədim və müzakirə üçün əlverişli mühit yaratdım.
İşimdə passiv idim, sadəcə müzakirəyə qulaq asırdım.
Mən işləməkdən imtina etdim və başqalarına qarşı çıxdım.

Uşağın şəxsiyyətinə diqqət yetirmək təhsil prosesinin elə qurulmasını nəzərdə tutur ki, şagird və onun idrak və yaradıcı fəaliyyəti mərkəzdə olsun. Müəllimin rolu ənənəvi tədrisdən bir qədər fərqlidir və təhsil prosesinin təşkili və əlaqələndirilməsi ilə bağlıdır və təlimin nəticəsi tələbələrin özlərindən asılıdır. Məktəblilərin özlərini adekvat qiymətləndirməsi üçün bilik, hərəkət və imkanları özündə birləşdirən dəyər sistemi formalaşdırmaq lazımdır.

Bu məqsədlərə uyğundur "tələbə portfeli" , hansı material və hansı parametrlərlə seçilməli olduğuna dair xüsusi təlimatları ehtiva edir. Tələbə bir və ya bir neçə fənn üzrə işi seçir. Portfolio üçün seçilmiş hər bir iş tələbənin aşağıdakı plan üzrə qısa şərhləri ilə müşayiət olunur.

1. Nə üçün bu və ya digər əsər seçilib.
2. Nə yaxşı işləyirdi.
3. Çətinliklərə nə səbəb oldu.
4. Bundan sonra nə üzərində işləməliyik.
5. Müəllimin qiymətləndirməsi ilə razısınızmı?

Portfel təkcə təlimin uğurunu deyil, həm də kommunikativ və yaradıcı uğuru əks etdirə bilər. Portfelə aşağıdakı komponentlər daxildir.

1. Başlıq səhifəsi.
2. Əsərlərin toplanmasının başlama və bitmə tarixi.
3. Özünüz haqqında qısa məlumat.
4. Öyrənmədə uğur və çətinliklərin qısa xülasəsi.
5. Tələbə və müəllimin şərhləri ilə işləyin.
6. Sevimli işiniz haqqında məlumat.
7. Müəllimlərin və valideynlərin sorğuları.