Lektionsopsummering om emnet "Skrivning og viden om de gamle egyptere." Lektionsopsummering om emnet "skrivning og viden om de gamle egyptere"

Moderne lektion- dette er en lektion, når eleverne skal være i stand til at opnå og tilegne sig ny viden, opfatte og udforske nye fakta, informationer selv og drage passende konklusioner. Med andre ord opnås høj effektivitet af en pædagogisk lektion, når elevens og lærerens mentale aktivitet og kreative aktivitet smelter sammen.
Effektiv læring er ikke kun udenadslære, men aktiv intellektuel aktivitet hos den studerende. Modellering af en lektion ved hjælp af ny information i en ny læringssituation vækker en vis interesse for lektionen blandt eleverne. Dette er med til at aktivere både den intellektuelle og kreative aktivitet hos eleven.
5. klasses elever er børn, der endnu ikke har bevæget sig væk fra spilundervisningsformer og endnu ikke er klar til nye læringsformer, som bliver brugt af mellemtrinslærere. De er stadig på et overgangstrin i læring, derfor er det sammen med tidligere arbejdsformer nødvendigt at introducere og bruge nye, hvilket øger deres intellektuelle potentiale. Og selv om det at gennemføre sådan en lektion involverer fordybelse i en historisk situation, er det stadig spilleuniform, hvor børn deltager aktivt, og det er det.

Emne. Skrivning og videnskabelig viden i Det gamle Egypten.

Mål:

  • At introducere eleverne til skrivning og videnskabelig viden i det gamle Egypten, måder at opnå den og give den videre til næste generationer.
  • Fortsæt med at udvikle elevernes færdigheder i at vælge det nødvendige undervisningsmateriale at tilegne sig viden om emnet.
  • At indgyde eleverne respekt for mennesker, der har bidraget til menneskehedens civiliserede udvikling.

Lektionsudstyr. Handouts i kuverter, nye ord, rekvisitter (figurer af solguden RA, konventionelle hovedbeklædninger til egyptiske lærere), kort "Ancient East", vurderingsark til gruppearbejde.

Form for adfærd. Lektionssituation: "En dag på skolen i det gamle Egypten." I klassen, for at lede betingede klasser, skal du vælge 3 "lærer-præster" og en arkivar, der forbereder beskeden. Del klassen op i 3 grupper, som vil repræsentere egyptiske elever, udnævn gruppearrangører blandt de godt præsterende elever. (det er tilrådeligt at uddele materialet til “lærer-præsterne” og arkivaren på forhånd, så der ikke opstår uforudsete hikke i timen, som kan tage tid)

Betingelser for at gennemføre en lektion: i frikvarteret, med hjælp fra klassepersonalet, skabe det nødvendige miljø - arrangere borde til grupper, der kan arbejde, placere figurer af guden RA på dem, læg vurderingsark af følgende prøve:

bestemme stedet, hvor de "gamle lærere" i konventionelle arabiske kostumer vil være placeret.

UNDER UNDERVISNINGEN

Lærerens indledende bemærkninger: For at arbejde i klassen skal du have korte noter i notesbøger - ny information, ord, begreber, der er nødvendige for at udføre opgaver.

Interview mellem lærer og elever om emnet "Det gamle Egypten"

1. Fortæl mig, børn, hvad ved vi om det gamle Egyptens historie?

Foreslået svar:

1. Dens placering.
2. Befolkning og dens erhverv.
3. Governance i staten.
4. Militære kampagner.
5. Pyramider og andre strukturer.

2. Fortæl mig, børn, hvordan lykkedes det dig at finde ud af dette, da alle disse begivenheder fandt sted for meget lang tid siden?

Hvad var kilden til vores viden om de gamle egypteres liv?
Foreslået svar: 1. Fra skriftlige kilder. 2. Fra genstande fundet under udgravninger.
Lad os se på tegningerne fra adelsmandens palads, som er ledsaget af inskriptioner. Kan du læse dem for at lære noget om livet i det gamle Egypten. (Viser en tegning på tavlen, og børnene undersøger en lignende på stedet, udleveret til dem i en kuvert).

Ja, det er umuligt at læse, for vi ved ikke, hvad disse inskriptioner betyder.
Derfor tilbyder jeg dig en besked om en person, der formåede at læse egyptisk skrift, som gav verden mulighed for at afsløre historien om det gamle Egypten - dette er en fransk videnskabsmand Jean Francois Champollion. (Den studerende, der spiller rollen som arkivar, laver en besked og placerer både portrættet af videnskabsmanden og de egyptiske hieroglyffer, han har løst, på tavlen).

Sms til besked til arkivaren

Champollion Jean Francois levede i en formidabel tid fyldt med formidable begivenheder: Den store franske revolution, henrettelsen af ​​kongen, intriger, konspirationer, henrettelser.
Da andre børn fra hans gade legede krig og revolution, sad han over sine bøger. Fra morgen til aften hang han ud i sin fars boghandel og som 5-årig lærte han at læse på egen hånd. I en alder af 11 kunne han allerede græsk og latin. Han var interesseret i oldtidens historie. Bibelen var den mest pålidelige bog om dette emne, og han begyndte at studere hebraisk for at læse den i originalen.
Joseph Fourier, den berømte franske matematiker, mødte Francois og viste ham egyptiske papyrus, som ingen kunne læse. Næsten 2000 år er gået siden de sidste mennesker, der talte oldægyptisk og ejede denne skrift, døde ud.
- Jeg læser den! - sagde Francois. Og han viede hele sit liv til dette og opfyldte til sidst sit løfte.
Men før han påtog sig dette, dimitterede han fra Lyceum i Grenoble, gik derefter ind på School of Oriental Languages ​​i Paris, deltog i forelæsninger på universitetet og arbejdede med bøger fra Nationalbiblioteket.
Han lærte arabisk, persisk, kaldæisk og flere andre gamle sprog... Han mestrede kinesisk skrift... Han kompilerede en ordbog og grammatik over det halvglemte koptiske sprog, som blev talt af de første egyptiske kristne. I dette sprog, som det viste sig, blev rødderne af gamle egyptiske ord bevaret... Den akkumulerede viden hjalp ham med at forstå, at: I egyptiske inskriptioner kunne hieroglyffer skrives fra venstre mod højre, fra højre til venstre, og om nødvendigt, så den ene under den anden... rigtig mange hieroglyffer i I forskellige tilfælde kunne de betegne både et helt ord og dets del - en stavelse, og endda kun en lyd - et bogstav... kongelige navne, som et tegn på særlig respekt, var omgivet af en oval ramme (viser billede og forklarer):
I den første ramme er kongens navn "PTOLOMEY", i den anden er navnet på dronningen "CLEOPATRA" (sådan blev Champollion sammenlignet med den græske tekst)

Efter beskeden introducerer læreren eleverne til en historisk situation: "En dag i en gammel egyptisk skole."

Eleverne er opdelt i 3 grupper, der repræsenterer egyptiske studerende. På deres borde er der figurer, der efterligner guden RA.

Spørgsmål 1. Tror du, at alle egypteres børn kunne studere? Hvorfor?

Læreren forklarer, efter at have lyttet til elevernes svar: Det var faktisk ikke alle egypteres børn, der gik i skole. Børn af simple bønder og håndværkere blev sjældent uddannede mennesker. De lærte af deres fædre, hvordan man sår korn, vogter kvæg, væver eller arbejder i sten. Skolen uddannede skriftkloge og præster. Ofte lå skolerne selv ved templerne, og lærerne i dem var præster. Elevernes forældre var som regel velhavende og læsefærdige mennesker.
Forestil dig, at du er i en gammel egyptisk skole. I det fjerne sidder præstelærerne, som vil lære dig dine lektier. Hvorfor præster? Du kan blive overrasket. Ja, fordi skoler i det gamle Egypten var placeret ved templer, og lærerne der var præster og gudernes tjenere.
På bordene, hvor du sidder, står figurer af solguden RA. Før vi begynder vores uddannelsesaktiviteter, lad os udtrykke vores respekt for ham, fordi alle egyptere tilbad ham, uanset om de var børn eller voksne, simple bønder eller adelige, farao eller hans tjenere. (som instrueret af læreren udfører eleverne et konventionelt ritual, hvorefter de begynder deres lektion i en gammel egyptisk skole).

Lektion 1 – en skrivelektion undervises af en elev, der er tildelt på forhånd

Materiale til skrivelærere.

Allerede i 4-3 årtusinder f.Kr. Vi egyptere havde mere viden, end vi kunne beholde i hukommelsen og verbalt overføre den til andre. Derfor opstod behovet for at skrive. Først tegnede vi bare det, vi ville sige (læreren viser og forklarer skiltene på tavlen).

Så begyndte tegn at betegne ikke kun hele ord, men også en eller flere konsonantlyde. Vokallyde blev savnet under skrivning. Tegn-tegninger blev kaldt hieroglyffer "HIEROGLYFER"). (Eleverne skriver et nyt ord ned med dets forklaring i en notesbog.) Der er omkring 750 hieroglyffer i vores skriftsprog. De blev normalt udskåret på sten og træ, men hovedmaterialet til skrivning var papyrus. Men i begyndelsen, for at lære at skrive, vil du skrive på skår af ødelagte tallerkener. Tag derfor skårene med. Du har dem sikkert derhjemme. Og bed dine forældre om ikke at smide dem væk.
Når du mestrer at skrive godt, vil du skrive på papyrus med et skarpt rør og dyppe det i sort maling. Men du skal også have rød maling, som du skal bruge til at starte et nyt afsnit eller skrive navnet på faraoen. Og nu beder jeg dig om at udføre opgave nr. 1, hvor du viser din viden om, hvad du har lært af mig. Gennemførelsestid er 3 minutter, hvorefter den skal indsendes til mig til verifikation.

(Elever i grupper udfører opgave nr. 1)

Opgave nr. 1

1. Hvornår havde egypterne brug for at skrive? ____________________________
2. Hvad kaldte egypterne tegnetegnene? __________________________________________________
3. Hvor mange var der? __________________________
4. Hvad var navnet på det vigtigste skrivemateriale? ____________________________________
5. Hvad skrev eleverne i første omgang? __________________________________________________
6. Hvorfor var der brug for rød maling, når man skrev? __________________________________
7. Skriv i hieroglyffer "krigeren græd ved brønden."

For at fuldføre opgaven bruges en tabel med gamle egyptiske hieroglyffer, som hver gruppe skal have.

Efter færdiggørelsen samler "Skrivelæreren" arbejdet og kontrollerer det i henhold til prøven udarbejdet af læreren.

Lektion 2, matematik undervises af en på forhånd tildelt elev

Materiale til matematiklærer

Elever, husk, at for at vide, hvor meget korn der er indsamlet, hvordan du, din familie og dit husdyr bliver forsørget, hvor meget korn der skal til til såning, skal du kunne tælle og regne. Husk, at disse tegn vil hjælpe dig i dine beregninger. (Fast et bord med skilte til tavlen, vis skiltene på bordet og forklar dem).

Ved du, hvordan man siger million? Du skal tegne en mand, der overrasket løfter hænderne foran et så stort antal.
Du bør også vide, at når man bygger dæmninger, når Nilen oversvømmes, når man bygger pyramider til vores farao og bygninger til staten, vil det være nødvendigt at beregne antallet af arbejdere for at færdiggøre byggeriet til tiden, og mængden af ​​nødvendige materialer til konstruktion.
Alle beregninger, du vil lave, kaldes ARITHMETICS (vedhæfter ARITHMETICS-tegnet). (Eleverne skriver et nyt ord med dets forklaring ned i en notesbog).
I, kommende skriftkloge og præster, skal vide, at for at grave kanaler, opdele en mark i sektioner og bygge bygninger skal man måle linjer, arealer og volumener. For at gøre dette skal du kende GEOMETRY (vedhæfter GEOMETRY-tegnet). (Eleverne skriver nye ting ned i deres notesbøger.
ord med dets forklaring).

Skrivelæreren rapporterer i grupper om resultaterne af den udførte opgave.

Matematiklærer:"Åh, nu skal alle udføre opgave nr. 2. Gennemførelsestiden er 3 minutter."

Opgave nr. 2

(beslutning om at udføre med egyptiske tegn)

Slaver og bønder samlede 400 sække byg fra markerne tilhørende templet. Der skulle efterlades 20 poser til mad til præsterne, 80 poser til mad til tyrene, 40 poser til gryderet til slaverne, 20 poser til frø til såning. Vil det indsamlede korn være nok til at leve af? Vil templet være i stand til at generere indkomst?

Efter afslutningen samler "Matematiklæreren" arbejdet og kontrollerer det i henhold til prøven udarbejdet af læreren.

Lektion 3, astronomi. Det udføres af en på forhånd tildelt elev

Materiale til astronomilærere

Elever, husk, den videnskab, som jeg vil fortælle jer om, kaldes astronomi. (vedhæfter et skilt på tavlen ASTRONOMI). (Eleverne skriver dette ord i deres notesbøger) Det stammer fra observationer af Nilens adfærd og stjernernes position på himlen. Hvorfor skal vi konstant se himlen? (vender sig til elever, hvis de ikke kan svare, svarer selv). Vi skal vide, at før vores forsørger Nilens oversvømmelse indtager stjernerne en bestemt position, og så på dette tidspunkt kan bønderne forberede kanaler og dæmninger. Og ved at kende stjernernes position på himlen om natten, kan du navigere i terrænet, når du går med en handelskaravane eller som militærleder fører din hær ind i erobring, for at genopbygge vores klart guddommelige Faraos rigdom. For at gøre dette kan du bruge stjernekortet, som er udarbejdet af vores stjernekiggerpræster.
Lad os nu stifte bekendtskab med kalenderen. Husk: Et år betragtes som tiden fra Nilens oversvømmelse til den næste oversvømmelse, og det er 365 dage og er opdelt i 12 måneder, hver måned har 30 dage, og i slutningen af ​​hvert år tilføjes 5 ekstra dage, som fejres som vores hovedguders fødselsdage. Husk, dagen er opdelt i 12 timer, og natten også. Og for at du ikke skal tage fejl i tiden, er der solur og vandure.

Matematiklæreren rapporterer resultaterne af de testede opgaver.

Astronomi lærer: "Alle elever begynder at udføre opgave 3. Spilletid 3 min.

Opgave nr. 3.

1. Hvor mange dage er der på et år? __________________________
2. Hvor mange måneder er der på et år? ____________________
3. Hvor mange dage er der på en måned? __________________________
4. Hvilke instrumenter blev opfundet til at måle tid? _______________________________________
5. Hvad blev taget for at måle tiden i det gamle Egypten? ________________________________
6. Hvad skal denne viden til? __________________________________________________________________
7. Hvilken videnskab gav al denne viden? ________________________________________________

Efter færdiggørelsen samler "Astronomielæreren" arbejdet og kontrollerer det i forhold til prøven, som læreren har udarbejdet.

Lektion 4

Historielæreren introducerer selv reglerne i en gammel egyptisk skole.

Astronomilæreren rapporterer resultatet af opgaven.

Opgave nr. 4

1.Er du enig i reglerne for elever i skoler i det gamle Egypten og hvorfor?_______________
______________________________________________________________

____
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________

2. Nævn de vigtigste videnskaber, der blev undervist til fremtidige præster og skriftkloge.
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________

Gennemførelsen af ​​opgaven kontrolleres af historielæreren selv. Opsummerer elevernes aktiviteter i timen, ser på de evalueringsark, som gruppearrangøren udfyldte. Meddeler karakterer.

Lektier: Gennemgå undervisningsmateriale om det gamle Egypten. Kapitel 4. Forbered dig på at opsummere undervisningsmateriale

At introducere eleverne til de gamle funktioner egyptisk skrift, med udviklingen af ​​videnskabelig viden i det gamle Egypten, viser, at de gamle egyptere var "lærere af lærere" af mange efterfølgende civilisationer. Udvikle færdigheder i at løse problem-kognitive og kreative opgaver, rekonstruere billedet af den historiske virkelighed Fremme udviklingen kognitive interesser studerende, danne verdensbilleder og principper, implementere en personlighedsorienteret og følelsesmæssig værditilgang.

Se dokumentets indhold
"Skriv og viden om de gamle egyptere"

Lektionens emne: "Skrivning og viden om de gamle egyptere"

Mål: 1. At gøre eleverne bekendt med træk ved gammel egyptisk skrift, med udviklingen af ​​videnskabelig viden i det gamle Egypten, for at vise, at de gamle egyptere var "lærere af lærere" for mange efterfølgende civilisationer 2. At udvikle færdigheder i at løse problem-kognitive og kreative opgaver, at rekonstruere billedet af den historiske virkelighed 3. At fremme udviklingen af ​​elevernes kognitive interesser, at danne verdensbilleder og principper, at implementere en personlighedsorienteret og følelsesmæssig værditilgang.

Lektionstype : lære nyt stof.

Basale koncepter : hieroglyffer, papyrus, rulle, astronomi, solur og vandskive.

Uddannelsesmidler:- A.A. Vigasin, G.I. Goder, I. S. Sventsitskaya. Oldtidens verdenshistorie. Lærebog for klasse 5, M. 2001, afsnit 12. - kort “Det gamle Egypten”,

Illustrationer fra "Album om det gamle Egypten" - Generel historie. Pædagogisk elektronisk udgave. Oldtidens verdenshistorie. 5. klasse - Historie antikke verden i kunstneriske og historiske billeder. Læser. Kompileret af Volobuev O.V., M., "Enlightenment".

Under timerne.

jeg. Indledende og motiverende fase af lektionen.

Læreren informerer om emnet for lektionen, dens formål, gør opmærksom på lektionens form i form af en korrespondancerejse til det gamle Egypten for at blive bekendt med funktionerne i gammel egyptisk skrift, træning i en gammel egyptisk skole, og udvikling af videnskabelig viden.

II. Korrespondancerejse til det gamle Egypten.

1. Templer er gudernes hjem.

Skoler i det gamle Egypten var normalt placeret ved templer, og lærerne var præster.

Spørgsmål til eleverne: hvordan så det gamle egyptiske tempel ud?

2. Faraonernes grave.

En elevs historie om Farao Tutankhamons grav.

3. Hvordan mysteriet med hieroglyferne blev løst.

Der er mange mystiske tegn placeret på væggene i egyptiske templer, i gravene af faraoer og adelige. De kunne ikke læses i lang tid. Det var hieroglyffer – hellig skrift. Den franske videnskabsmand Champollion nåede at læse gamle egyptiske tekster. Han så hieroglyffer første gang i en alder af 11. "Jeg vil læse dette, når jeg bliver stor," sagde unge Champollion, og siden er det blevet hans drøm. Han viste simpelthen fantastiske evner til sprog, kunne latin, græsk, hebraisk og studerede alt materiale relateret til Egypten. Hans opmærksomhed blev tiltrukket af en sten fundet i Egypten, hvorpå der var inskriptioner i oldgræske og egyptiske hieroglyffer. Stenen blev nøglen til at optrevle skriften om det gamle Egypten. Nogle hieroglyffer var omgivet af en oval ramme; i den antikke græske tekst var navnet på farao Ptolemaios fremhævet, og på en anden sten i rammen var navnet på dronning Kleopatra. Champollion beviste, at hieroglyffer er skrivetegn. I 1828 ledede han en arkæologisk ekspedition til Egypten, hvor den blev samlet stor mængde tekster, billeder, monumenter. Champollion blev anerkendt som den største videnskabelige egyptolog.

4. I den gamle egyptiske skole.

Ikke alle egyptere gik i skole. Børn af simple bønder og håndværkere blev sjældent uddannede mennesker. Drengene studerede i skolen hele dagen.

Lad os forestille os, hvordan undervisningen blev holdt i en gammel egyptisk skole. Gulvet er dækket af måtter: eleverne sidder på dem med benene over kors under undervisningen. Larmen i lokalet aftager, drengene rejser sig og bøjer sig i en lav bue: en lærer, en skriver kommer ind i lokalet. Bag sig bærer slaven et skriveredskab og to kasser med manuskripter. Læreren sidder i en udskåret stol. Drengene modtager rullerne og begynder forsigtigt at rulle dem ud. Begyndende elever fik først skår af ødelagte fade og tabletter, og derefter blev de betroet papyrus.

Spørgsmål til studerende : Hvordan blev siv brugt til at lave skrivemateriale?

Hvordan så en gammel egyptisk bog ud? /Elevernes svar/

Eleverne skrev med en sivpind og dyppede den i sort maling. Når de ville fremhæve en ny tanke, skrev de den med rødt, normalt på en ny linje.

Spørgsmål til studerende : Hvilket udtryk er der i vores sprog forbundet med dette gamle egyptiske styre?

Det var ikke let at lære at skrive i det gamle Egypten; man skulle lære 700 hieroglyffer. De lignede meget tegninger og formidlede hele ordet. Men så begyndte hieroglyffer at betyde individuelle stavelser eller endda bogstaver. Sådan opstod stavelsesskrivning. Eksempler på hieroglyffer: - mund, så konsonantlyden "r", hieroglyf - brød begyndte at blive brugt til at formidle lyden "T", fordi på egyptisk er "brød" "te". Hieroglyfen "hoe" kunne bruges til at skrive en kombination af konsonanterne "m" og "r" i et eller andet ord. Vokallyde blev ikke udtrykt i hieroglyffer. Egypterne placerede en kvalifikationskamp ved siden af ​​ordet.

Men så kom egypterne med tegn til at angive vokallyde.

Dechifrering af hieroglyfferne i ordene "Ptolemæus" og "Kleopatra". Eleverne identificerer almindelige bogstaver i ord, relaterer egyptiske hieroglyffer og bogstaver og bliver fortrolige med andre hieroglyffer. /Ansøgning/.

5. Betegnelse af tal i det gamle Egypten.

Hieroglyffer blev også brugt til at skrive tal i det gamle Egypten. Hver hieroglyf lignede noget. Et hundrede ligner for eksempel et målereb, 1000 er en lotusblomst, 10.000 er en bøjet finger, 100.000 er som en frø, 1.000.000 er afbildet som en mand med løftede arme og en bold med en streg ved bunden betød ifølge de gamle egyptere, at hele universet og 10 millioner er mest stort antal.

Spørgsmål til studerende : Hvordan kunne du skrive andre tal ned ved at bruge de grundlæggende?

Tallene blev ikke skrevet fra venstre mod højre, som vi skriver nu, men fra højre mod venstre. For eksempel blev tallet 15 skrevet sådan:

Først var der enheder, så tiere, så hundreder og så videre.

Spørgsmål til studerende: Hvilket tal havde egypterne ikke? / Elevernes svar: "Ægypterne havde ikke tallet 0" /

Elevopgave: Skriv din fødselsdato ned med egyptiske tal.

Derefter skriver en elev datoen på tavlen, og eleverne læser datoen.

6 . Udvikling af videnskaber i det gamle Egypten.

Spørgsmål til studerende : Hvor blev matematisk viden brugt i det gamle Egypten?

Nilens oversvømmelser spillede en stor rolle i Egyptens liv, så det var vigtigt at lære at forudsige dem. Iagttager himlen, de egyptiske præster komponerede præcis kalender, der var 365 dage på et år, dette gjorde det muligt for præsterne at forudsige, hvilken dag Nilen-floden ville begynde.

Spørgsmål til studerende : hvad hedder den videnskab, der foretager observationer af himmellegemer?

Medicin blev udviklet i det gamle Egypten, papyrus blev fundet med beskrivelser forskellige sygdomme og metoder til deres behandling, for eksempel "Kirurgisk Papyrus", "Book of the Heart", "Book of Eye Diseases".

III. Konsolidering af det undersøgte materiale på følgende spørgsmål:

1. Hvorfor var det svært at lære at læse og skrive i Egypten?

2. Hvem var vogteren af ​​viden i det gamle Egypten?

3. Forklar, hvorfor de i det gamle Egypten sagde: "tiden er fløjet afsted"?

4. Hvilke videnskaber blev udviklet i det gamle Egypten?

5. Hvorfor blev egypterne kaldt "lærere af lærere" fra andre civilisationer?

IV. Lektier.

1. § 12. 2. Komponér en historie om det gamle Egypten, ved hjælp af ord og udtryk: papyrus, hieroglyffer, "skriv på den røde linje" 3. Komponér et kryds og tværs om emnet: "Det gamle Egypten".

Ptolemæus

guder (flertal af "nefer")

svømme mod strømmen

at gå med strømmen

nefer, gud

trone st - sted.....

orororor

guder (flertal af "nefer")

nefert, gudinde

hieroglyf "kvinde"

hieroglyf "slange"

hieroglyf"

ellerellereller

ra eller p (mund)

ta eller t (brød)

uas ("lykke", scepter)

ib (hjerte)

unet ("helligdom for Thoth eller hans grav")

hieroglyf i form af et billede af et løg

billede af en cylindrisk tætning

iunu ("Iunu", Heliopolis)

Der kommer et tidspunkt i udviklingen af ​​ethvert gammelt samfund, hvor det ikke kan bevæge sig fremad, udvikle sig, hvis det er ukendt skrivning. Det var nødvendigt for at styre staten og dens økonomi, styrke forholdet mellem stater, udvikle videnskaben, udarbejde love osv. Al viden og erfaring erhvervet af mennesker kunne kun videregives til efterkommere gennem skrift. Men at skabe et skrivesystem er ikke let. Denne proces skete meget langsomt.

Skrivning - et system af grafiske skilte, der bruges til at formidle information.

Først malede egypterne, hvad de ville sige. Denne skriveform kaldes billedlig, eller piktografisk. Tegningen kunne skildre en hel sætning, en tanke, en genstand, en handling, et dyr, en person. Men med denne skrivemetode skulle der en masse tegninger til - for hver tanke var der en. Desuden kunne tegningen ikke helt forstås ved læsning. Over tid, for at forenkle tingene, begyndte hvert billede kun at betyde ét ord. Nu var antallet af tegn lig med antallet af ord. Der var flere hundrede af dem. Hvert tegn på egyptisk skrift blev kaldt hieroglyffer, hvilket betød "hellige skrifter". Desuden afbildede hver tegning et objekt eller en handling ved hjælp af et objekt. Således blev ordet "gå" betegnet med to ben, der går. Ordet "vand" blev repræsenteret af to bølgede linjer, den ene over den anden. Senere, da egypterne begyndte at skrive hurtigere, blev tegnene forenklet. Denne type skrift kaldes kursiv eller demotisk.

Piktografi - fra latin. "pictus" - tegning og græsk. "grapho" - jeg skriver.

Piktografisk bogstav - billedbrev.

Hieroglyf - fra græsk "hieros" - hellig og "glypho" - udskæring.Materiale fra siden

De skrev på ethvert materiale, der beholdt tegninger eller udskårne skilte. Ægypterne skrev på sten, på lerskår, træ og læder. Med tiden begyndte de at skrive ind papyrus- et materiale fremstillet af nilrør. Papyrusstængler blev skåret i lange langsgående strimler, foldet i flere lag, presset og tørret. Herefter blev papyrus rullet til ruller, hvis længde undertiden nåede flere titusinder af meter. De skrev på papyrus ved hjælp af røde og sorte malinger med en speciel spids rørpind. Papyrusen kunne bruges flere gange og skylle den forrige tekst væk med vand. Med tiden blev det skrøbeligt og skrøbeligt. I lang tid var det bedst til at skrive, indtil de opfandt papir.

Egyptiske hieroglyffer er bevaret på væggene i pyramider, gravkamre og templer. Tiden gik, og det gamle egyptiske brev blev glemt; ingen kunne læse teksterne. Og først i det 19. århundrede. Den franske sprogforsker og historiker Jean Francois Champollion formåede at opklare mysteriet om gamle egyptiske hieroglyffer.

Klasse: 5.

Emne: Skrift og viden om de gamle egyptere.

Lektionstype : at mestre ny viden.

Mål:

personlig – udvikling sociale normer, adfærdsregler, roller ved arbejde i grupper;

meta-emne – evnen til at definere et begreb, opbygge logiske ræsonnementer; evne til at arbejde i par.

emne - Evnen til at søge efter og vurdere information indeholdt i forskellige kilder om udviklingen af ​​skrift og videnskabelig viden om egypterne.

Planlagt resultat:bevidsthed om værdien af ​​viden for udviklingen af ​​kultur i forskellige lande.

Basale koncepter:hieroglyffer, papyrus, rulle, astronomi, solur og vandskive.

1. Tjek lektier i par.

Der skrives spørgsmål på kortene, børnene skiftes til at stille spørgsmål til hinanden, vurdere svarene og give en vurdering på kortene.

1. Hvad er pyramider? (Faraos grav)

2. Hvad er højden af ​​Cheops-pyramiden?

3. Hvad er en mumie? (den afdødes krop er pakket ind i bandager)

1. Nævn den største pyramide? (Chæops)

2. Hvad byggede egypterne til guderne? (templer)

3. Hvordan så sfinxen ud? (krop af en løve, hoved af en mand)

2. Nyt emne: "Skrift og viden om de gamle egyptere."

Kan du gætte, hvilke spørgsmål vi vil overveje?

Eleven svarer.

Vi arbejder efter planen:

1. Skrift af de gamle egyptere.

2. Egyptisk papyrus.

3. Skole- og videnskabelig viden.

Børn arbejder i arbejdsark.

Lektionsopgave:

1 . Skrift af de gamle egyptere.Der er to lande på jorden, hvor skrivning opstod tidligere end i alle andre lande i verden. Dette er i Mesopotamien og Egypten.Skrivning opstodi Mesopotamien og Egypten på omtrent samme tid,mere end 5 tusind år siden.

Oldtidens egyptiske skrift var ikke som vores. I starten fungerede tegninger som tegn på skrivning. Skrivetegnene kaldes hieroglyffer . Det gamle egyptiske skrift var meget komplekst: det havde omkring 750 hieroglyffer.

Skriv sætningerne: "Krigeren går til brønden",

"En kriger græder ved brønden."

I det gamle Egypten var det meget svært at lære at læse og skrive. Når alt kommer til alt kunne hver hieroglyf betyde ikke kun et ord, men også en konsonantlyd. For eksempel betød en hieroglyf, der ligner en vandgrav, i et tilfælde ordet godt , i den anden – en kombination af to konsonanter Hm , og i den tredje blev den slet ikke læst, men foreslog kun det vi taler om om damme og sumpe.

I lang tid forblev spørgsmålet om, hvad der udgør oldægyptisk skrift åbent, og kun i tidlig XIXårhundreder efter lang research hemmelighed Egyptisk skrift blev opdaget af den franske videnskabsmand Champollion. Franske soldater fandt en enorm stenplade med en inskription på 2 sprog: græsk og egyptisk. Denne plade blev bragt til Frankrig, og mange forsøgte at optrevle disse inskriptioner, men Champollion formåede at gøre det 23 år efter, at den blev fundet. hovedårsagen Hvorfor det tog så lang tid at tyde det, var manglen på vokaler i egyptisk skrift.

Studerende: Vidste græsk sprog Champollion bemærkede, at nogle af hieroglyfferne var omgivet af en oval ramme. Desuden så mange gange som Farao Ptolemæus' navn optrådte i den græske inskription. Videnskabsmanden foreslog, at det var sådan egypterne skelnede kongelige navne. På en anden sten, der også indeholdt den samme tekst på to sprog, opdagede han navnet på dronning Cleopatra i en oval ramme. Ordene "Ptolemæus" og "Cleopatra" har fælles lyde p, t, l. Så Champollion beviste, at hieroglyffer er skrivetegn, der kan formidle lyde af tale.

Hieroglyffer blev også brugt til at skrive tal i det gamle Egypten. Hver hieroglyf lignede noget. 100, for eksempel, ligner et målereb, 1000 er en lotusblomst, 10.000 er en bøjet finger, 100.000 er som en frø, 1.000.000 blev afbildet som en mand med løftede arme og en bold med en streg i bunden betød ifølge de gamle egyptere, at hele universet og 10 millioner er det største antal.

Skriv det år, vi har i dag, ved at bruge reglerne for at skrive tal på egypterne: 1. Først skrev de enheder ned, så tiere, så hundreder osv. Hvilket tal tror du, de ikke havde?

Tællesystemet var komplekst og besværligt, men på trods af dette brugte egypterne fire aritmetiske operationer og var i stand til at løse ligninger med en ukendt.

Arbejd på arkene i par.

1. Hvad kaldte egypterne tegnetegnene? _______________________________
2. Hvor mange var der? _______________________________________

3. Hvilke lyde havde de gamle egyptere ikke? __________________________

2 . Egyptisk papyrus.I Egypten blev der for første gang i menneskehedens historie opfundet et særligt skrivemateriale - papyrus. Ægypterne valgte planter med en lang stamme, fjernet hård skal, og den løse kerne blev skåret i lange strimler op til 8 cm brede Strimlerne blev lagt på et bord fugtet med vand. I dette tilfælde lå den ene strimmel tæt op ad den anden. Et andet lag af de samme strimler blev lagt ovenpå, men denne gang på tværs af det første lag. Resultatet blev et murværk i to lag. Det blev anbragt under vægt: et klæbende stof blev frigivet fra planten, som fast holdt alle strimler sammen. Uregelmæssighederne langs murværkets kanter blev afskåret - et rektangulært ark blev opnået. Dens overflade var dækket tyndt lag mellim for at forhindre blækket i at bløde. Derefter tørrede de det i solen, glattede det med elfenbensværktøj og slog det med en hammer for at fjerne alle uregelmæssigheder. Resultatet var et tyndt gulligt ark papyrus, der ligner papir.

Papyrus er et skrøbeligt materiale og kan ikke foldes, ligesom papirark foldes. moderne bog. Derfor blev ark papyrus limet til lange strimler, som blev rullet til rør ( ruller ). Mange store ruller med optegnelser har overlevet den dag i dag, en af ​​dem når en længde på 40 m.

Skriftkloge havde ofte en særlig stilling i faraos hof; de var stolte af deres uddannelse. Hver Skriver havde med sig i en Sag et slebet Siv til Skrivning, en lille Potte Vand til at fortynde Maling og et Penalhus med to Fordybninger til sort og rød Maling. Al tekst var sort, men begyndelsen af ​​nye afsnit blev fremhævet med rødt (deraf udtrykket "rød linje"). Sort blæk var baseret på sod, og rød blæk var baseret på rødt ler. Papyrus kunne bruges flere gange: gamle sedler blev vasket af, og lagen blev tørret.

Arbejd på arkene i par.

4. Hvad var navnet på det vigtigste skrivemateriale? ________________________________
5. Hvad hed de lange strimler, der blev rullet til rør? _______
6. Hvorfor var der brug for rød maling, når man skrev? _____________________

3 . Skole og videnskabelig viden. Arbejde i par.

Læs et uddrag af bogen af ​​Avdiev V.I. "Historie oldtidens øst»Skriv ned, hvilken viden de gamle egyptere besad.

1) “...De gamle egyptere havde også en vis viden inden for astronomi. Hyppige observationer af himmellegemer lærte dem at skelne planeter fra stjerner og gav dem endda mulighed for at etablere et kort over stjernehimlen. Sådanne stjernekort er bevaret på lofterne af forskellige bygninger, hovedsageligt grave og templer. I midten af ​​den nordlige del kan man her skelne stjernebillederne Ursa Major og Ursa Minor med Nordstjernen, kendt af egypterne, i den sydlige del af himlen er Orion og Sirius (Sothis) afbildet som symbolske figurer, som dog , gamle egyptiske kunstnere afbildede altid stjernebilleder og stjerner. I løbet af dagen blev tiden bestemt ved hjælp af et solur eller vandur. Astronomisk viden gav egypterne mulighed for at etablere en særlig kalender. Det egyptiske kalenderår var opdelt i 12 måneder, der hver indeholdt 30 dage, med 5 tilføjet i slutningen af ​​året. helligdage, hvilket gav i alt 365 dage om året. Således haltede det egyptiske kalenderår et kvarter efter det tropiske år. Denne fejl i løbet af 1460 år blev lig med 365 dage, altså et år."

2) “... Medicin og veterinærmedicin har fået en betydelig udvikling i Egypten. En række tekster fra Mellemriget giver en liste over opskrifter til behandling af forskellige sygdomme. Ved hjælp af mange observationer kunne egyptiske læger dog endnu ikke helt give afkald på gammel magi. For eksempel var en healers samling af besværgelser, udarbejdet specifikt til "behandling" af syge børn, beregnet til børns læger, mødre og våde sygeplejersker. I denne samling er der, sammen med mange rent magiske tekster, kun lejlighedsvis originale besynderlige opskrifter, især til midler til at bevare og øge antallet af modermælk. Lægemiddelbehandling blev således som regel kombineret med magiske besværgelser og ritualer. Men studerer menneskelige legeme, gjort lettere ved at åbne lig under mumifikationen, gjorde det muligt for læger mere eller mindre korrekt at forholde sig til spørgsmål om struktur og funktion. menneskelige legeme. Således dukker den første viden inden for anatomi (menneskelig struktur) gradvist frem. Læger er specialiserede i visse arter sygdomme. En grav af det gamle kongerige indeholder billeder af forskellige operationer (hænder, fødder, knæ).

I Egypten var der en specialisering af læger. Der var tandlæger: de fik for eksempel perfekt sikret en løs tand med nabosunde ved hjælp af en tynd wire og vidste, hvordan man borede en syg tand for at fjerne pus fra den. Egyptiske læger brugte infusioner og afkog af urter og forskellige salte som medicin.

3) Der var også begyndelsen til geografisk videnskab. Jorden blev repræsenteret som et rektangel med hævede kanter (bjerge) og fløjet på alle sider af havet ("den store cirkel"). Forsiden blev anset for at være syd, hvorfra Nilen strømmer, bagsiden var nord (øerne i Middelhavet og Det Ægæiske Hav), højre side– Vest (hvor de døde sjæles opholdssted skulle være), og venstre side er østen (“Guds land, dvs. Ra”). Bevares geografiske kort Det gamle Egypten (himmellegemers bevægelse - astronomi; Nilens oversvømmelse - kalender; tid - vandur; medicin - kirurger, tandlæger, øjenlæger; geografi - ideer om jorden)

Skoler var normalt placeret ved templer, og lærerne var præster. Ikke alle egyptere gik i skole. Børn af simple bønder og håndværkere blev sjældent uddannede mennesker.

Arbejd efter lærebogen.

Er du enig i reglerne for elever i skolerne?

Arbejd på arkene i par.

7. Hvilke videnskaber var kendt af egypterne? __________________________

8. Hvor var skolerne? __________________________________________

9. Hvem var lærerne? ____________________________________________

Lektionsopgave:

Bevis, at den videnskabelige viden om de gamle egyptere var tæt knyttet til hverdagen.

Eleverne giver beviser baseret på lektionsmaterialet.

Fastgørelse af materialet.

Afspejling

Hvad nyt lærte du?

Ny

Interessant

Nyttig

Vigtig

Fantastiske

Sjov


Lektionsopsummering om emnet "Skrivning og viden om de gamle egyptere."

    Organisering af tid.

Læreren byder elever velkommen og noterer dem, der er fraværende.

    Opdatering af viden.

Lærer: Gutter, fortæl mig, hvilken stat har vi studeret i løbet af flere lektioner? ( Eleverne besvarer spørgsmålet ved at navngive landet - Det gamle Egypten). (Dias nr. 1).

Lærer: Kan du huske, hvem der regerede det gamle Egypten? ( Eleverne svarer "Farao").

Lærer: Beskrive geografisk placering Det gamle Egypten (Studerende beskriver den geografiske placering og nævner Nilen.)

Lærer: Godt klaret. Vis venligst på kortet Nilen, som flød i Egypten. ( Elever viser floden på kortet)

Lærer: Hvis Egypten havde frugtbar jord, hvad var deres primære erhverv?

Lærer: Fortæl mig, hvad var denne hovedaktivitet rettet mod?

Lærer: Hvad har folk ellers brug for for at leve et fuldt liv? (Elever besvarer spørgsmålet - intellektuel udvikling)

Lærer: Med hvilke midler kan det opnås? ( Eleverne besvarer spørgsmålet - gennem noget viden, gennem skrivning)

    Temaformulering, målsætning.

Lærer: I dag fortsætter vi vores rejse gennem det gamle Egypten .

Lærer: Baseret på ovenstående information, diskuter i par og formuler lektionens emne. ( Eleverne arbejder i en gruppe og formulerer lektionens emne.)

Lærer: Så emnet for lektionen er " Skrift og viden om de gamle egyptere» . Skriv navnet på emnet i din notesbog. (Dias nr. 2)

Lærer: Gutter, gæt:

Hvilke spørgsmål skal vi få svar på i løbet af lektionen?

Eleverne stiller spørgsmål: Hvordan skrev de gamle egyptere? Hvad skrev de om? Hvad studerede de, hvilken viden havde de?

Lærer: Så I har fremhævet centrale punkter vores lektion og derved fastlagt formålet og målene for lektionen.

    At skabe en problematisk situation.

Lærer: Gutter, hvilken slags skriftlige tegn tror du, der findes? Hvilke tegn og hvilken skrift findes der i vores land? Hvor mange er der i vores alfabet? Hvor underviser vi i skrivning? Sig mig, skal alle lære dette i vores land? ( Eleverne besvarer hvert spørgsmål.)

Lærer: Og i det gamle Egypten skulle ikke alle lære at skrive, mange vidste det ikke, og nogle dele af befolkningen fik forbud mod at komme ind i skolen. Gæt hvorfor det skete?( Eleverne svarer på det stillede spørgsmål)

    Opdagelse af ny viden.

    Hieroglyffer - hvad er de??

Lærer: Jeg foreslår at arbejde i ……. ? Hver(e) ...... lyder s. 61-63 i lærebogen og finder ud af: hvad var navnet på skriften i det gamle Egypten? Hvad kom det til udtryk i, hvad hed det? Hvad var vanskeligheden ved at lære hieroglyffer? ( Eleverne udfører opgaven og besvarer spørgsmål.) (Slide nr. 3).

Lærer: Hvad tænker I, hvor lærte folk om gamle egyptiske hieroglyffer?( Eleverne antager og udtrykker deres synspunkt)

Lærer: Lad os lære mere om denne opdagelse ved at se et fragment af filmen.

Lærer: Venligst gutter, hvad har I lært om hieroglyffer? Hvem blev de opdaget af? Hvorfor hedder stenen, som hieroglyfferne er skrevet på, Rosetta? ( Eleverne besvarer dette spørgsmål)

    Papyrus - skrivemateriale

Lærer: Gutter, hvad og hvad skriver du i skolen?

Lærer: Det er rigtigt, pen til papir. Jeg foreslår, at du slår op i lærebogsillustrationen på side 63 og besvarer spørgsmålet: "Hvad skrev de om i Egypten?" ( Eleverne arbejder med illustrationen og besvarer spørgsmålet). (Slide nr. 4).

Lærer: Fyre, baseret på din eksisterende viden, fortæl mig - hvordan blev papyrus lavet?

Lærer: Og nu inviterer jeg dig til at finde ud af, hvad egypternes skrivemateriale var ved at se på diaset (Dias nr. 5)

Lærer: Kan du forestille dig, hvordan de kan bruges?

Lærer: Lad os finde det første afsnit på side 64 og læse det højt, så alle kan høre os.

Fysisk træningsminut:

Lærer: Lad os nu få noget fysisk træning med dig (Slide nr. 6).

Igen har vi en idrætssession,

Lad os bøje os, kom nu, kom så!

Rettet op, strakt,

Og nu har de bøjet sig bagover. (bøjer sig frem og tilbage)

Mit hoved er også træt.

Så lad os hjælpe hende!

Højre og venstre, en og to.

Tænk - tænk hoved. (hovedrotation)

Selvom opladningen er kort,

Vi hvilede os lidt.

    Skrivelærere og ny viden

Lærer: Gutter, udtryk din mening: hvem tror du, har lært egypterne alt dette? Eleverne gætter og besvarer "lærerens" spørgsmål)

Lærer: Husk lagene af befolkningen i Egypten og gæt - hvem af dem kunne undervise egypterne som lærer?

Lærer: Det er rigtigt, præster. Hvorfor havde de sådan en ret?

Lærer: Hvad andet end at skrive, kunne præsterne lære egypterne, tror du? (studerende antager – forskellige videnskaber) Hvilke videnskaber kunne præsterne undervise i, baseret på egypternes hovederhverv og deres behov? ( astronomi, kalender, vandur)

Hvis de ikke svarer, så foreslår jeg på s. 64, at du gør dig bekendt med dette.

Lærer: Det er rigtigt, vi så også stjernerne og forsøgte at trænge ind i hemmeligheden bag gudernes liv.

Arbejde med et dokument

Lærer: Præster i egyptiske skoler underviste i skrivning og regning, hvilket især var nyttigt for folk, der skulle beregne og registrere skatter. Hvilken slags befolkning var disse?

Lærer: Det er sandt, det vil sige, at præsterne underviste fremtidige skriftkloge i skolerne og ikke andre dele af befolkningen.

Lærer: Gutter, hvad tror I, der gjorde stillingen som skriver attraktiv for egypterne? (Læreren lytter til forskellige versioner af eleverne)

Lærer: Tror du, at der altid var disciplin i klasseværelset på en egyptisk skole?

Lærer: Gæt, hvordan præsten-læreren holdt orden under træningssessioner?

Lærer: Lad os arbejde med teksten i dokumentet "De skriftlærdes instruktion til disciplene" på side 62 og besvare disse spørgsmål.

Lærer: Efter at have studeret denne tekst svar på spørgsmålet: "Hvad er forskellen mellem moderne klasseværelsesdisciplin og de regler, der gjaldt for elever i det gamle Egypten" ( Eleverne besvarer spørgsmålet.)

4. Refleksion (resumé af lektionen)

Lærer: Og nu, gutter, vil vi fuldføre "ja", "nej" opgaven. Jeg stiller et spørgsmål, og du siger svaret.

    Den videnskabelige viden om de gamle egyptere var tæt forbundet med deres daglige liv. ( Ja)

    Den franske videnskabsmand Champollion var den første til at tyde hieroglyffer. (Ja)

    Enhver egypter, der ville, kunne undervise på en egyptisk skole. (Ja)

    De skriftlærde i skolerne havde ingen disciplin (Ingen)

    At skrive i det gamle Egypten var så let, at alle kunne lære det. (Ingen)

Lærer: Og nu foreslår jeg, at du selv opsummerer lektionen, men i par. (Brug + - interessant)

5.D/z:

"3" - § 12 genfortælling

“4” - §12 genfortælling, svar mundtligt på spørgsmålene i den gule ramme på side 64

“5” - §12 genfortælling, færdiggør den skriftlige opgave på s. 65 fra afsnittet "Tænk".